Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Liberecká nemocnice očekává návrat lékařů, počítá i s gynekology

  • 0
Nastávající maminky i ostatní pacienti v kraji si můžou oddechnout. Po schválení memoranda, které uzavřelo vedení odborářů s ministrem zdravotnictví, se očekává, že většina z 116 původně odcházejících lékařů zůstane v nemocnicích.

"Čekáme na centrální pokyn Lékařského odborového klubu ke stahování výpovědí," říká Ivana Zýková, která zastupovala liberecké odboráře na středečním jednání.

"Doporučení ke stahování výpovědí zašleme kolegům do tří dnů," informovala včera Jana Vedralová, místopředsedkyně Lékařského odborového klubu.

V Libereckém kraji byl nejvíc ohrožený návrat gynekologů v Liberci. Zdravotní náměstek nemocnice Martin Zítek několikrát opakoval, že s nimi již nepočítá, protože podle něj vzhledem k svým příjmům neměli k výpovědi důvod. Jenže celé vedení liberecké nemocnice včetně Zítka ve středu nečekaně odstoupilo a nemocnice gynekologům otevřela cestu zpět.

"Vezmeme zpátky všechny lékaře, kteří stáhnou výpovědi. Tedy i gynekology. Ta situace se musí rozumně řešit," objasňuje mluvčí nemocnice Alexandra Kittnerová.

Návrat lékařů do liberecké nemocnice má ale jeden háček. Nemusí se vrátit na původní funkce. "Avizovali jsme, že pokud se jednalo o lékaře v manažerských funkcích, nemůžou počítat s tím, že se vrátí na svůj původní post. Takových případů ale není mnoho, jen asi dva tři," poznamenává Kittnerová.

V Jablonci nebudou zveřejňovat krizový plán

I podle Zýkové dostali od ředitele nemocnice Luďka Nečesaného příslib, že se lékaři mohou vrátit. "Na jaké posty, záleží na primářích jednotlivých oddělení," konstatovala.

Sama před zahájením kampaně Děkujeme, odcházíme pracovala jako vedoucí lékařka jednotky intenzivní péče interního oddělení liberecké nemocnice. Jakmile podala koncem roku výpověď, primář oddělení všeobecné interny ji odvolal z funkce.

"Myslím, že to bylo individuální rozhodnutí primáře Langa, nikoli názor managementu nemocnice," domnívá se lékařka. Přišla tím o polovinu platu. Dnes činí její základní plat 20 tisíc, předtím brala 40 tisíc. "Mám 17 let praxe, atestaci druhého stupně v oboru anesteziologie a resuscitace," upřesňuje.

Zda stáhne výpověď, ještě neví. "Prošli jsme za dva měsíce obrovským stresem, takže jsme samozřejmě uvažovali i o jiných variantách. Mám několik nabídek ze zahraničí i od nás," sděluje.

Stáhnout výpovědi se nicméně chystají lékaři v českolipské a jablonecké nemocnici. Situace se výrazně posunula, a proto v Jablonci ani nebudou zveřejňovat krizový plán, v němž se mělo prozradit, která oddělení by se zrušila v případě odchodu všech 41 lékařů.

,