Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka | foto: Michal Sváček, MAFRA

Liberecká ODS podpořila Přemysla Sobotku jako kandidáta na prezidenta

  • 6
Liberecká krajská ODS podpořila na pondělním regionálním sněmu svého staronového předsedu Přemysla Sobotku jako kandidáta strany na prezidenta. Sobotka, který je také místopředsedou Senátu, hodlá kandidovat v přímé i dosavadní nepřímé volbě hlavy státu. Ani jedna z nich podle něj nebude jednoduchá.

"Sobotka byl znovu zvolen předsedou ODS libereckého regionu, když získal 68 ze 69 hlasů," řekl europoslanec ODS Edvard Kožušník.

Volba prezidenta

Kandidáta na prezidenta smí podle stávajících pravidel, kdy hlavu státu vybírají na společném zasedání Sněmovna a Senát, navrhnout nejméně deset poslanců nebo deset senátorů.

Pokud by se parlament shodl na zavedení přímé volby prezidenta všemi voliči, kandidáty by mohlo podle vládní ústavní novely navrhnout alespoň 50 tisíc občanů starších 18 let formou petice nebo nejméně 20 poslanců či deset senátorů.

Místopředseda Senátu se chce podle dostupných informací ucházet o podporu své nominace u senátorského a také poslaneckého klubu občanských demokratů.

Případnou protikandidátkou by mu mohla být podle dosavadních vyjádření předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Velmi mě potěšilo, že to bylo jednomyslné, já osobně se tím cítím obrovsky zavázán. Je to ale jen začátek, následují kroky, kdy se bude rozhodovat na úrovni grémia a výkonné rady o tom, kdo skutečně bude kandidátem ODS. A já o to budu usilovat," řekl Sobotka.

Dosud jediným oficiálním stranickým kandidátem byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sociální demokraté by rádi přemluvili předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

V přímé volbě přinejmenším nevyloučili možnost kandidovat bývaláý šéf úřednické vlády Jan Fischer nebo další bývalý premiér a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman.

Mezi kandidáty bývají zmiňováni také ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar nebo šéfka Suverenity Jana Bobošíková, která před třemi lety přijala nominaci KSČM.

Nástupce Václava Klause bude třeba vybrat počátkem roku 2013. Včasná změna způsobu volby hlavy státu z parlamentní na přímou je ale nejistá, byť se k přímé volbě hlásí oficiálně jak vládní strany, tak opoziční ČSSD. Zatím se ale nepodařilo vyřešit jejich spor o případné změny prezidentových pravomocí.