Vozy BusLine jezdí podle liberecké opozice po městě za předraženou cenu.

Vozy BusLine jezdí podle liberecké opozice po městě za předraženou cenu. | foto: Policie ČR

Liberecká opozice útočí na antimonopolní úřad. Nevyslyšel její nářky

  • 1
Opoziční hnutí Změna pro Liberec osočila městský Dopravní podnik, že kvůli nevýhodné smlouvě se společností BusLine přichází ročně o desítky milionů korun. O prošetření smlouvy požádala antimonopolní úřad, který se ale jejími nářky vůbec nezabýval. Změna si bude stěžovat předsedovi úřadu.

Změna pro Liberec se obrátila na antimonopolní úřad loni v červnu  a chtěla, ať prověří smlouvu mezi Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce a firmou BusLine.

"Jsme přesvědčeni, že ji uzavřel, aniž dodržel zákon o veřejných zakázkách," uvedl Josef Šedlbauer ze Změny.

Na konci loňského roku obdržela Změna několikařádkové vyjádření, z něhož vyplývá, že antimonopolní úřad nevidí žádné důvody pro to, aby kvůli smlouvě mezi dopravním podnikem a BusLine zahájil správní řízení.

Řediteli dopravního podniku Luboši Wejnarovi udělalo rozhodnutí antimonopolního úřadu radost. Podle něj se potvrdilo, že se smlouva s BusLine uzavírala v souladu se zákonem. Změna se ale nevzdala a kritizuje antimonopolní úřad za špatnou práci. Nelíbí se jí přílišná strohost rozhodnutí.

Změně vadí, že se o obří zakázku na dopravu nesoutěžilo

Podle Šedlbauera nezkoumal antimonopolní úřad obsah smlouvy, čímž odsouhlasil, že dopravní podnik nemusel na zakázku za více než 1,5 miliardy korun vypisovat výběrové řízení. "Dopravní podnik platí BusLine za kilometr o třináct korun víc, než  je tady běžné," upozornil Šedlbauer.

Dalšímu politikovi ze Změny Jaromíru Baxovi chybí ve vyjádření antimonopolního úřadů odůvodnění. "Opravdu bychom ho chtěli znát, a poučit se, jestli neexistuje nějaká klička, jak obcházet zákon o zadávání veřejných zakázek," rýpl si Baxa do antimonopolního úřadu.

Pokud Změna u předsedy antimonopolního nepochodí, obrátí se se na ombudsmana nebo na Evropskou komisi.