Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Političku děsí muž, který nosí na radnici odpadky. Viní ho ze stalkingu

  15:55aktualizováno  15:55
Náměstkyně primátora Karolína Hrbková viní ze stalkingu Liberečana Henryho Grossmanna. Muže, který radnici neustále upozorňuje na nepořádek v ulicích a političce už do kanceláře dvakrát přinesl pytel s nasbíranými odpadky.

„Nic jsem neprovedl, jen se snažím o to, aby bylo město čisté, bez odpadků,“ hájí se Henry Grossmann (na snímku) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Už jsem to začala řešit s právníkem i s Bílým kruhem bezpečí. U mě je totiž trochu složitější říci, co je a co není stalking, když jsem veřejně činná osoba. Ale ač jsem dosud z pana Grossmanna neměla strach, tak teď ho už mám,“ upozornila náměstkyně.

Poslední kapkou pro ni bylo náhodné osobní setkání, k němuž došlo na Soukenném náměstí. „Přilepil se na mě, omezil můj osobní prostor. To už je tak blízké setkání, kdy nevíte, jak vám může ublížit. Nevím, jak moc je na mě naštvaný a co má po kapsách. Obávám se, že jeho slovní agresivita může přerůst v osobní útok,“ popsala Hrbková. Podle ní ji pronásleduje a píše jí desítky dopisů.

Henry Grossmann ale tvrdí, že náměstkyni nepronásleduje a o stalkingu nemůže být ani řeč. „Je to nesmysl. Přiznávám, že jsem ji napsal pár mailů, a také vzkazů na Facebook a dvakrát jsem jí volal na služební mobil, jehož číslo je běžně dostupné na webových stránkách města. Telefon mi ale stejně nezvedla. A to, že jsme se potkali je sice pravda, ale já ji jen pozdravil a ona na mě začala křičet, že jsem psychopat. Tak jsem k ní šel blíž a požádal ji, aby mi to zopakovala přímo do očí,“ prohlásil Grossmann.

Nic jsem neprovedl, hájí se muž

Z toho, že by na něj náměstkyně podala trestní oznámení, strach nemá. „Nic jsem neprovedl, jen se snažím o to, aby bylo město čisté, bez odpadků. Před třemi lety se mi úplně převrátil život, teď mám víc času a víc si věcí všímám. Nejdříve jsem začal řešit lokalitu na sídlišti v Rochlici, vadí mi nepořádek kolem popelnic i neposekaná tráva, pak jsem se soustředil i na centrum a celé město,“ upřesnil.

Náměstkyně prý na jeho stížnosti nereagovala, a tak je začal posílat oficiální cestou, přes podatelnu. Každá obsahovala několik desítek bodů. Chtěl, aby mu předložili koncepční řešení zmíněného problému. „Neřeší vůbec příčinu, já nechci jen to, aby tam někdo uklidil, ale aby se to už neopakovalo, aby bylo dost popelnic, aby někdo kontroloval, jestli mají víka, jestli jdou zavřít,“ vyjmenoval.

A aby ho začala brát náměstkyně vážně, jako dar ji přinesl pytle s odpadky. „Sesbíral jsem je v centru města, v jednom případě šlo odpadky posbírané pod Lazebnickým vrchem, což je kousek od radnice. Donesl jsem jí je do kanceláře a nechal je tam,“ přiznává muž.

Podle magistrátu jde o přestupek

Podle Hrbkové řeší nezvyklý dar magistrát jako přestupek. Jde o znečištění veřejného prostoru radnice, za což hrozí Grossmannovi pokuta. On zase na oplátku podal na náměstkyni podnět k řešení na ministerstvo životního prostředí i do kanceláře veřejného ochránce práv.

Na straně své kolegyně stojí i náměstek Jan Korytář. Také on má z Henryho Grossmanna nepříjemné pocity. Nevyčítá mu prý důvod, pro který se na magistrát obrací, ale způsob, jakým si stěžuje.

„Zavalil celý úřad stížnostmi, které jsou mnohdy až nesmyslné. Bohužel, my na všechny musíme reagovat, což je místy opravdu neúnosné. Musí si uvědomit, že některé podněty nelze vyřešit hned,“ uvedl náměstek.

Grossmann je prý i typ člověka, s kterým se nedá moc komunikovat. „Přijde a už má v očích plamenný výraz, vidíte, že ten člověk je trochu mimo. Sice se směje, ale je za tím skrytá agresivita a otázka je, kdy se to překlopí do nějakého otevřeného útoku. Byli bychom rádi, pokud by to začala řešit policie,“ dodal Korytář.

Bývalá primátorka Martina Rosenbergová s libereckým aktivistou ale podobné zkušenosti nemá. „Setkala jsme se s ním jednou, když nás upozorňoval na nepořádek na sídlišti, kde bydlí. Vyjeli jsme tam jako pracovní skupina a snažili jsme se na místě vyřešit, co šlo. A strach jsem z něj nikdy neměla, znám ho i z veřejných besed, je velmi aktivní, pokud jsou některé dobrovolné akce na úklid, tak ho tam potkáte, není z těch, co jenom mluví, ale i koná,“ zastala se muže zastupitelka za ČSSD.

„Mám s ním jen dobré zkušenosti. Proč dělá nyní to, co dělá, je jen důsledek toho, že s ním nekomunikují. Pokud by byl stalker, tak pronásledoval už nás,“ dodala.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Najdete na iDNES.cz