Liberecká přehrada.

Liberecká přehrada. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do liberecké přehrady tekly splašky, k domům povede nová kanalizace

  • 7
Čistší vodou by se mohla během několika let pyšnit liberecká přehrada. Pomůže k tomu vybudování kanalizace k domům v oblasti horního toku Harcovského potoka. Vilky mají totiž často na zahradě septik nebo žumpu a z některých se pak zbytky fekálií dostávají až do harcovské přehrady.

Aby se to změnilo, vybuduje radnice za desítky milionů korun novou kanalizaci, na níž se budou muset obyvatelé připojit.

„Chceme, aby se nečistoty, které se do přehrady dostávají, snížily. Pustíme se do toho společně se Severočeskou vodárenskou společností a lze na to využít i dotaci od ministerstva životního prostředí,“ upozornil Tibor Batthyány, primátor Liberce.

Připojí se čtyřicet domů

Město už si nechalo udělat studii, podle které pak vybere úseky, jež splňují jak dotační podmínky, tak spadají také do oblasti, kudy by měla nová kanalizace vést.

„Dlouhá léta se v Liberci nic nového, co se týče kanalizační sítě, neudělalo. Dochází jen k opravám, nikoli k jejímu rozšíření,“ doplnil primátor.

Nově by se mělo na kanalizaci připojit kolem čtyřiceti domů. Jedná se o ulice Lukášovská, Kadlická, Na Výběžku a Revírní. Právě tudy žádná kanalizační stoka dosud nevede a lidé si tak odpady musejí řešit individuálně.

„Standardně by měli mít buď vybírací jímku anebo čistírnu odpadních vod jako součást stavby,“ zmínila Karolína Hrbková, náměstkyně primátora.

Jamka před přehradou nezachytí vše

Jenže ne vždy tomu tak je. Úředníci z odboru životního prostředí při svých kontrolách narážejí i na domácnosti, které používají septik s přepadem do trativodu, což dnes zákon zakazuje, anebo žumpu nevybírají tak často, jak by měli. Ta je pak přeplněná a fekálie stečou do potoka, odkud se následně dostávají do přehrady.

„Na tocích byly v minulosti prováděné odběry vody a pozůstatky fekálií se v nich skutečně našly. Před vstupem do harcovské přehrady sice je štěrková usazovací jamka, ta ale nezachytí všechno,“ zdůraznil Batthyány.

Kdy se budou moci lidé na kanalizaci připojit, není zatím jasné. Radní odhadují, že dříve než v roce 2019 to nebude. Nejdříve se musí pořídit projektová dokumentace, pak vybrat nejvhodnější varianta. Zástavba je navíc natolik roztříštěná, že ne všude se centrální kanalizace dostane a majitelé domů si tak budou muset pořídit domácí čističku. I na tu ale mohou získat dotaci a ve finále tak ušetřit.

„U čtyřčlenné rodiny se musí jímka vybírat tak jednou za měsíc, což vyjde pokaždé na zhruba tři tisíce korun,“ uvedl Jaroslav Rašín, vedoucí odboru životního prostředí libereckého magistrátu.

Právě z jeho odboru chodí úředníci na kontroly. Ty jsou zatím jen namátkové, do budoucna ale budou intenzivnější.

„Dá se říci, že budeme moci kontrolovat dům po domě. A prakticky hned zjistíme, zda mají majitelé vše v pořádku. Buď mají klasickou žumpu, kde musejí mít doloženo její pravidelné vyvážení anebo mají septik s přepadem do trativodu, což být nesmí. Můžeme za to sice udělit pokuty až v řádu desítek tisíc, ale to není úplně naším cílem. Chceme hlavně, aby majitelé chyby napravili,“ upřesnil Jaroslav Rašín.