Busta libereckého rodáka Vlasty Buriana na liberecké radnici.

Busta libereckého rodáka Vlasty Buriana na liberecké radnici. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká radnice má bustu Vlasty Buriana

  • 3
Liberecký rodák a král komiků Vlasta Burian má na liberecké radnici svou bustu. Komikovi patřil na magistrátu celý den, během něhož proběhla výstava a promítaly se slavné burianovské filmy.

Vtipně komentoval slavnostní událost sám Vlasta Burian prostřednictvím imitátora. "Už tady mám sice desku na škole. Ale tam jsem chodil nerad. Na radnici je to mnohem lepší," sdělil.

Autorem bronzové busty je akademický sochař Jiří Gdovín. Po jejím slavnostním odhalení divákům zazpívala Světlana Nálepková a na herce zavzpomínal divadelní kritik Vladimír Just.

Vlasta Burian se v Liberci narodil v roce 1891, po deseti letech se s rodiči odstěhoval do Prahy. Zde se proslavil v mnoha úspěšných komediích, díky nimž získal přezdívku Král komiků.

Bronzová busta libereckého rodáka Vlasty Buriana na liberecké radnici.Bronzová busta libereckého rodáka Vlasty Buriana na liberecké radnici.

Burianova busta našla své místo na vnitřním schodišti ve druhém patře magistrátu.

"Jan Werich prohlásil, že Karel Hašler byl komik lokální, Ferenc Futurista evropský a Vlasta Burian jeden z deseti nejlepších komiků světa," zdůraznil Just, který se zasloužil o Burianovu rehabilitaci.

"Na Burianově osudu se zobrazilo šest desetiletí vývoje české společnosti. Je dobře, že se o něm můžeme dnes bavit naprosto nepředpojatě," zmínil.

Nejpopulárnější prvorepublikový herec byl po skončení druhé světové války zatčen a ve vykonstruovaném soudu odsouzen na několik měsíců. Po propuštění nemohl pět let hrát, propadl mu veškerý majetek. "Umíral v zapomenutí a bídě," upozornil kritik Just.

VLASTA BURIAN

Jaroslav Marvan, Zita Kabátová a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice (1941)Narodil se 9. dubna 1891 v Liberci, kde prožil prvních 10 let života. Poté se odstěhoval do Prahy. Byl fotbalovým brankářem ve Viktorii Žižkov a Spartě Praha. Věnoval se i cyklistice a hrál tenis. Natočil čtyři desítky filmů, převážně komedie. V roce 1925 si založil vlastní divadlo, kterým prošli známí herci, například Jaroslav Marvan. Po válce ho soud na základě vykonstruovaných obvinění odsoudil za údajnou kolaboraci s německými okupanty. Po propuštění nesměl pět let vystupovat a zabavili mu veškerý majetek.