Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec mají protkat sítě nových cyklostezek, radnice čeká jen na dotace

  6:40aktualizováno  6:40
Blahodárná smršť nových cyklostezek se žene na Liberec. Radnice vymyslela devět tras a v záloze má jedenáct náhradních variant. Náměstek primátora Jan Korytář slibuje, že určitě nezůstanou jen na papíře. Město podle něj čeká pouze na peníze z Unie.

Radnice má připravených devět nových cyklostezek. Čeká jen na peníze. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„První z nich se začnou stavět už v příštím roce. Pro cyklostezku za libereckou čistírnou odpadních vod a cyklostezku Machnín–Chrastava jsme již získali stavební povolení a čekáme na schválení žádosti o dotaci z evropského programu Interreg,“ prohlásil náměstek Korytář.

Ale právě jedna z klíčových cyklostezek od jízdárny v Růžodole kolem čistírny odpadních vod zůstává už několik let jen neuskutečněným snem, poněvadž na ni zadlužené město nezískalo dotaci a samo na ni peníze nemá. Vyšla by zhruba na 14 milionů korun.

„Právě cyklostezka kolem čistírny odpadních vod je nesmírně důležitá. Dovedla by cyklisty za město na cesty, které směřují do rekreačních oblastí pod ještědským hřebenem nebo k Hrádku nad Nisou a německé Žitavě,“ řekl Pavel Matějka, předseda spolku Cyklisté Liberecka.

O cyklostezce kolem čistírny se ale mluví již patnáct let, a až dosud pro ni platí smutně proslulé „skutek utek“. Cyklostezka by končila u tunelu pod výpadovkou na Děčín, kde by se cyklisté napojili na cestu ze Stráže nad Nisou do Machnína. Tam mohou vybrat výlety buď do Kryštofova Údolí nebo na Chrastavu a dál do saské Žitavy.

Cesty pro cyklisty vyjdou na 45 milionů

Kromě cyklostezky kolem čistírny odpadních vod a cyklostezky Machnín–Chrastava vybralo město ještě dalších sedm prvořadých úseků, kde vzniknou další cyklostezky. Potřebuje na ně skoro 45 milionů korun a počítá s dotacemi ve výši bezmála 38 milionů korun.

Podle Korytáře má Liberec předjednané, že evropské peníze skutečně obdrží a čeká pouze na vypsání výzev, v nichž se o dotace bude ucházet.

Radnice počítá se stezkou pro pěší a cyklisty z ulice Košická na Poštovní náměstí, s cyklostezkou kolem Nisy z Barvířské ulice k ulici U Besedy i s cyklostezkami z ulice Letná do Sousedské, ze Soukenného náměstí k vlakovému nádraží a z Londýnské ulice do ulice Oblouková. Magistrát chce vytvořit napojovací body pro mezinárodní cyklotrasu Odra–Nisa v Košické ulici a na Poštovním náměstí.

Pokud by výstavbu některých cyklostezek cokoliv zhatilo, radnice připravila jedenáct náhradních variant – například cyklostezku kolem Veseckého rybníka.

Cyklotrasu nad tunelem poškodila těžká auta

Když přijedou němečtí cyklisté do Liberce vlakem a vrací se do Žitavy na kole, využívají čtyřkilometrovou cyklostezku z centra města podél Nisy až k jízdárně. Vznikla již v roce 2000 a za uplynulých šestnáct let nic většího pro cyklisty v Liberci nepřibylo.

„Když němečtí cyklisté dorazí na konec cyklostezky k jízdárně, zůstanou často zaraženě stát a nevědí co dál,“ upozornil Matějka.

„Nabízejí se jim dvě možnosti, z nichž ani jedna není dobrá. K cyklotrase do Machnína se dostanou buď po rozbité cestě kolem Kauflandu, nebo po rušné Londýnské ulici. Z ní musí na Machnín odbočovat přes levý jízdní pruh, což vždy přináší nebezpečí srážek s auty,“ doplnil Matějka.

Tunel pod výpadovkou na Děčín, kudy cyklisté při cestě z města do přírody šlapou, bývá někdy zanesený bahnem a špínou z obrovské navážky, připravené pro novou silnici do průmyslové zóny Sever.

Cyklotrasu nad tunelem navíc brutálně poškodila těžká nákladní auta, dopravující na navážku zeminu. Kolem cesty od tunelu bují křídlatková džungle, několikametrové rostliny zasahují do vozovky a řidiči aut přes ně nevidí cyklisty.

Díry ohrožují sportovce rovněž na cyklotrase, jež protíná golfové hřiště na okraji Machnína a pokračuje do Machnína k mostu přes Nisu. „Rozbitých úseků komunikací máme v Liberci bohužel hodně a nestíháme opravit všechny. Peněz je navíc málo,“ konstatoval Korytář.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Najdete na iDNES.cz