Spalovna odpadů v Liberci. Tady skončily dokumenty z radnice.

Spalovna odpadů v Liberci. Tady skončily dokumenty z radnice. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Radnice zničila ve spalovně důležité dokumenty, útočí liberecká opozice

  • 7
Liberecká radnice rozsáhlou skartační akcí navždy zničila část materiálů k problematickým majetkoprávním operacím, tvrdí Změna pro Liberec. Podle ní kromě běžné agendy skončily ve spalovně i posudky a listiny k důležitým projektům, které poznamenaly tvář města.

Skončily tam ale i dokumenty k nevýhodným převodům majetku před lyžařským mistrovstvím v roce 2009. Město na nich tratilo mnoho milionů.

Změna tvrdí, že zničením znaleckých posudků z odboru strategického rozvoje a dotací došlo k porušení interních pravidel o skartaci dokumentů. Poukazuje na to, že dokumenty k majetkoprávním operacím nesmí být skartovány. Po pěti nebo deseti letech mohou být uskladněny ve Státním okresním archivu v Liberci. Tam ale město odeslalo jen část dokumentace.

„Ve své podstatě tato skartace znamená faktickou amnestii například nad nevýhodnými převody majetku před MS v klasickém lyžování,“ útočí zastupitel Jaromír Baxa na libereckou radnici.

Podle vedení města žádné dokumenty nebyly záměrně zničeny. „Vedení města považuje obvinění Změnou pro Liberec za hledání předvolebních témat tam, kde nejsou, a kde úředníci magistrátu striktně postupovali podle zákona. Do spalovny šly pouze všeobecné písemnosti, nijak důležité a potřebné,“ hájí se liberecká radnice ústy své mluvčí Zuzany Minstrové.

Na vše dohlíží okresní archiv, zní z radnice

Jak dodává, skartace probíhá za dohledu kontrolorů okresního archivu. „Dopředu procházejí jednotlivé dokumenty a sami řeknou, co může město skartovat, a naopak které dokumenty si vezme a trvale uloží okresní archiv. To se stalo i v tomto případě. O znalecké posudky pracovníci archivu nestáli,“ tvrdí mluvčí města.

Změna je ale přesvědčena o tom, že nenávratně zmizel důležitý článek, podle nějž se dalo posoudit, jestli byly převody majetků v pořádku, nebo ne. Na zničené znalecké posudky totiž často odkazují smlouvy o převodu majetku. Pokud by se tak město v budoucnu chtělo kvůli nízkým cenám o majetek soudit, neuspěje. Chybí mu důležité originály.

Šéf Změny Jan Korytář poukazuje na to, že největší ztrátou je právě skartace znaleckých posudků k prodejům majetku města z let 1995 až 2008. „Kvůli tomu bude prakticky nemožné provést kontrolu toho, jak město přišlo o svůj majetek,“ dodal Jan Korytář.

Podle něj k podobné skartaci došlo v roce 2010, než se Změna dostala na radnici, kdy dokumenty likvidovala odcházející ODS. Teď se podle něj o skartace pro změnu snaží ČSSD. „Buď je to záměr, nebo je to mix neprofesionality, amatérismu a lajdáctví, že vůbec k něčemu takovému mohlo dojít. Osobně si ale myslím, že o náhodu nejde,“ řekl Jan Korytář.

Přišlo město o další čtyři miliony?

„Žádné dokumenty nezmizely a ani nebyly záměrně ničeny. Magistrát se řídí už mnoho let skartačním řádem, a podle něj postupoval i nyní. Podle zákona musejí být dokumenty po určité době skartovány, jinak by městu Liberci hrozila pokuta až ve výši několika set tisíc korun. S volbami nemá termín skartace nic společného,“ reaguje na Korytářovo nadšení mluvčí radnice Minstrová.

Skartované materiály se týkají například výstavby obchodního centra Interspar v Budyšínské ulici. Občanské sdružení Čmelák před časem kritizovalo získání pozemků, kde obchodní komplex vyrostl. Liberec podle sdružení údajně přišel o 4 miliony korun a naopak vydělali lidé napojení na stavební firmu Syner.

Pozemky získala společnost Department Store 2000 a Jaroslav Tauchman ze sdružení Čmelák tehdy upozorňoval na to, že v jejích orgánech byli majitelé Syneru. Firma pak pozemky prodala jiné firmě. Zisk byl podle Tauchmana 4 miliony korun.

Syner se tehdy ústy svého mluvčího nařčení bránil: „Pokud občanské sdružení Čmelák tvrdí, že firma Department Store pozemky pouze převedla, přeprodala ‚nějakému investorovi‘, a tím vydělala miliony, lže. Město není developer. Realizací tohoto konkrétního projektu došlo k využití pustého prostoru a zhodnocení lokality,“ uvedl tehdy mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Studie architektů jsou uloženy v archivu

Zničená byla třeba dokumentace k dostavbě Sokolovského nebo Papírového náměstí nebo ulice 1. máje.

Ale třeba i dostavby Sportovního areálu Vesec včetně počáteční studie. Ve spalovně skončilo také 17 balíků materiálů věnovaných dostavbě areálu na Ještědu pro MS z let 2000 až 2009.

Mluvčí Minstrová uvádí, že všechny listiny, které se týkají stavebního a územního řízení, zůstávají v dokumentaci stavebního úřadu. Po zbourání budov se předávají do okresního archivu k trvalému uložení.

„Všechny dokumenty, které se týkají nerealizovaných projektů, kam patří i seznam uváděný Změnou pro Liberec, jsou uloženy v okresním archivu. Jsou to například studie architektů,“ podotýká mluvčí Minstrová.