Okrskář nám nepomůže, kamery by byly lepší, stěžují si lidé ze sídlišť

  13:47aktualizováno  13:47
Ve stotisícovém Liberci vznikl další okrsek městské policie. Bude společně spravovat dvě sídliště: Králův Háj a Kunratická. Policisté mají bojovat hlavně proti krádežím aut. Podle obyvatel by však víc pomohla městská kamera.

Lidé ze sídlišť by víc než okrskáře uvítali víc policejních kamer v ulicích. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Princip okrskáře spočívá v tom, že se konkrétní strážník detailně seznámí s problémovými místy sídliště a v něm žijícími lidmi. Díky tomu může lépe předcházet kriminálním činům. Řešení problémů v příslušném okrsku může být systematičtější.

"Zkušenosti z ostatních okrsků ukazují, že osobní znalost místa může vyřešit mnoho problémů, i když se může jednat o řešení dlouhodobé," uvedla mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Nová základna strážníků zatím v problémovém místě nevznikne. "Nemáme vhodné místo pro vytvoření služebny a jsme omezeni i finančně. Z centra města tam ale není daleko, a to, že bude jezdit autobusem, je záměr. Chci, aby okrskáři jezdili hromadnou dopravou," uvedl ředitel liberecké městské policie Ladislav Krajčík.

Okrskář Vojtěch Vítek se ve čtvrtích Králův Háj a Kunratická v první fázi zaměří na místa, kde se kradou auta. "Výsledky budeme vyhodnocovat a přizpůsobovat jim službu strážníka - okrskáře," dodal ředitel.

Přítomnost strážníka pomůže, věří policisté. Obyvatelé naopak

"Už jen přítomnost strážníků bude na sídlišti působit preventivně," domnívá se mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Obyvatelům Králova Háje už kvůli četným krádežím aut začala docházet trpělivost. Sehraným zlodějům podle nich nahrávala skutečnost, že místo nenatáčí městská kamera. Rodině Lenky Kafkové například v krátkém rozmezí zloději ukradli dvě škodovky. "Jsem skeptická k tomu, že se zvýší bezpečnost. Okrskář tudy bude chodit ve dne, auta se ale kradou stejně hlavně v noci. Kamera by vyřešila mnohem víc, záznam se dá dohledat," domnívá se Lenka Kafková.

Obyvatelé ulice Na Výšinách už dokonce uvažovali o tom, že si pořídí vlastní kameru. Svá zaparkovaná auta chtějí zabezpečit také sklopnými sloupky.
V Liberci jsou okrskáři třetím rokem a podle šéfa strážníků Krajčíka se tento projekt osvědčil.

V Liberci je nyní devět okrsků. Strážníci se snaží poznat co nejvíce lidí ve svém rajonu a získat si jejich důvěru. Řeší mimo jiné jejich každodenní problémy se špatným parkováním nebo třeba s neuklizeným sněhem. Podle potřeby slouží ve svých čtvrtích i v noci. Na problémová místa upozorňují motorizovanou hlídku, která je častěji kontroluje.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....Primátor Liberce se nedostal do zastupitelstva. Jsem zdevastovaný, říká

Poslední liberecký primátor Tibor Batthyány se svojí kandidátkou PRO 2016...

Dosluhující primátor Tibor Batthyány je jediným porevolučním představitelem Liberce, který se znovu neprobojoval ani do...

Starostové porazili v Liberci ANO, primátor se nedostal do zastupitelstva

Jaroslav Zámečník ze Starostů (vlevo) a Jiří Němeček z ANO.

Libereckou radnici dobyli Starostové pro Liberecký kraj. Porazili tak druhé ANO i třetí Změnu, která uznala porážku. V...

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Voliči na Jablonecku prodloužili senátorský mandát výrobci hraček Zemanovi

Jaroslav Zeman, majitel továrny na výrobu hraček Detoa v Albrechticích.

V obvodě Jablonec nad Nisou vyhrál druhé kolo senátních voleb starosta Albrechtic v Jizerských horách a majitel továrny...

Socialistickou mozaiku opraví, liberecká univerzita už ji ale nechce

Technická univerzita v Liberci chystá přestavbu bývalého internátu. Památkářům...

Památkáři ceněnou budovatelskou mozaiku z průčelí budovy liberecké univerzity opraví restaurátoři v Litomyšli. Dílo,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz