Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce bytů, teď stamilionové dluhy. Liberecká Interma je v konkurzu

  14:30aktualizováno  14:30
Stavební společnost Interma, jež se výraznou měrou podepsala na vzhledu Liberce stavbou panelových sídlišť, je v konkurzu. Soud včera přezkoumal pohledávky věřitelů za 246 milionů korun.

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedná se o řádově tisícové položky, ale i desetimilionové sumy. Česká spořitelna například požaduje 77,5 milionů korun.

„Tyto pohledávky vznikly z pěti dílčích titulů, zejména z úvěrových smluv a poskytnutých bankovních záruk. Pohledávky byly během pondělního soudního přezkumného jednání zjištěny a uznány v celém přihlášeném rozsahu,“ zmínila Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Mezi věřiteli je se 46 miliony také společnost Hochtief, které Interma do roku 2010 patřila. Čtyři miliony korun zase kupříkladu požaduje Fotbalový klub Jablonec.

„Ke konkurzu společnosti Interma jsme se skutečně přihlásili. Bližší detaily jsou ale vázány obchodním tajemstvím a nebudeme je blíže komentovat,“ nechtěl mluvčí klubu Štěpán Hanuš zmínit podrobnosti.

Firmě MIKAPA plus nyní Interma za dva a půl roku dluží 858 tisíc korun. „Způsobilo nám to problémy, naštěstí jsme včas přestávali dodávat služby, dluh by byl ještě větší,“ zmínil jednatel firmy Václav Stránský.

„Je hlavně nešťastné, že to nechali dojít tak daleko a že nekomunikovali. Přes rok trvalo, než jsme byli schopní udělat splátkový kalendář. Pak přestali platit i ten,“ dodal Václav Stránský.

Firma už dnes nemá zaměstnance

„Firma už dnes nemá zaměstnance a ukončila stavební činnost. Úřad práce ale ještě nevyčíslil výši svých pohledávek,“ uvedla na včerejším jednání u soudu insolvenční správkyně Monika Cihelková. O práci přišlo šedesát zaměstnanců.

V úpadku je Interma od 3. února, přičemž návrh na zahájení insolvenčního řízení podali v lednu sami vlastníci firmy. Firma už nezvládala splácet své závazky. Podle insolvenční správkyně jiná možnost než prohlášení konkurzu nepřicházela v úvahu.

Činnost na všech stavbách Interma zastavila 5. února. V roce 2013 najala Interma poradenskou firmu M. C. Triton, aby jí poradila se zlepšením ekonomické situace. To se podařilo, ale jen na chvíli.

V druhé polovině loňského roku se podle insolvenčního návrhu začaly vršit ekonomické problémy. Už loni Interma prodávala řadu svých nemovitostí v Liberci, třeba volné pozemky v Rochlici.

Firma začala mít současně problémy s pohledávkami vůči některým zákazníkům a některé závazky přestala splácet. Financující Česká spořitelna navíc chtěla okamžitě proplatit úvěr ve výši 65 milionů korun. K tomu firma nezískala potřebný počet zakázek a začala mít problém s jinými stavbami.

Intermu zasáhla krize ve stavebnictví

Intermu tvrdě zasáhla krize ve stavebnictví i to, že se dlouho zaměřovala pouze na stavbu bytů. „Naším zásadním problémem byla příliš velká orientace na výstavbu bytů a především vlastní developerské projekty,“ napsal šéf firmy Jan Plocek do výroční zprávy za rok 2010.

Interma je podepsána především pod stavbami sociálních a družstevních bytů se státní dotací. Od svého vzniku v roce 1995 postavila přes pět tisíc bytů, a to nejen v Libereckém kraji. V Liberci například kompletně postavila sídliště v Zeleném Údolí a na Nové Rudě nebo byty Vlnařská a v Harcově.

Stavěla i byty pro mistrovství světa v lyžování v ulici Krejčího. To vše na svých pozemcích, které na pomezí Rochlice a Vratislavic v devadesátých letech získala. V Jablonci Interma stavěla sídliště Horní Proseč.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Nový pán Trosek je robot Čenda, návštěvníky provede hrou Čertova mřížka

Ředitelka turistického informačního centra na Troskách Markéta Jandová a...

Na hradě Trosky přijali nového průvodce. Jmenuje se Čenda a je to robot. S turisty rozmlouvá a především je zatahuje do...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

Grafton Recruitment Praha
Produktový inženýr/ka - konstrukce

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz