Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce bytů, teď stamilionové dluhy. Liberecká Interma je v konkurzu

  14:30aktualizováno  14:30
Stavební společnost Interma, jež se výraznou měrou podepsala na vzhledu Liberce stavbou panelových sídlišť, je v konkurzu. Soud včera přezkoumal pohledávky věřitelů za 246 milionů korun.

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedná se o řádově tisícové položky, ale i desetimilionové sumy. Česká spořitelna například požaduje 77,5 milionů korun.

„Tyto pohledávky vznikly z pěti dílčích titulů, zejména z úvěrových smluv a poskytnutých bankovních záruk. Pohledávky byly během pondělního soudního přezkumného jednání zjištěny a uznány v celém přihlášeném rozsahu,“ zmínila Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Mezi věřiteli je se 46 miliony také společnost Hochtief, které Interma do roku 2010 patřila. Čtyři miliony korun zase kupříkladu požaduje Fotbalový klub Jablonec.

„Ke konkurzu společnosti Interma jsme se skutečně přihlásili. Bližší detaily jsou ale vázány obchodním tajemstvím a nebudeme je blíže komentovat,“ nechtěl mluvčí klubu Štěpán Hanuš zmínit podrobnosti.

Firmě MIKAPA plus nyní Interma za dva a půl roku dluží 858 tisíc korun. „Způsobilo nám to problémy, naštěstí jsme včas přestávali dodávat služby, dluh by byl ještě větší,“ zmínil jednatel firmy Václav Stránský.

„Je hlavně nešťastné, že to nechali dojít tak daleko a že nekomunikovali. Přes rok trvalo, než jsme byli schopní udělat splátkový kalendář. Pak přestali platit i ten,“ dodal Václav Stránský.

Firma už dnes nemá zaměstnance

„Firma už dnes nemá zaměstnance a ukončila stavební činnost. Úřad práce ale ještě nevyčíslil výši svých pohledávek,“ uvedla na včerejším jednání u soudu insolvenční správkyně Monika Cihelková. O práci přišlo šedesát zaměstnanců.

V úpadku je Interma od 3. února, přičemž návrh na zahájení insolvenčního řízení podali v lednu sami vlastníci firmy. Firma už nezvládala splácet své závazky. Podle insolvenční správkyně jiná možnost než prohlášení konkurzu nepřicházela v úvahu.

Činnost na všech stavbách Interma zastavila 5. února. V roce 2013 najala Interma poradenskou firmu M. C. Triton, aby jí poradila se zlepšením ekonomické situace. To se podařilo, ale jen na chvíli.

V druhé polovině loňského roku se podle insolvenčního návrhu začaly vršit ekonomické problémy. Už loni Interma prodávala řadu svých nemovitostí v Liberci, třeba volné pozemky v Rochlici.

Firma začala mít současně problémy s pohledávkami vůči některým zákazníkům a některé závazky přestala splácet. Financující Česká spořitelna navíc chtěla okamžitě proplatit úvěr ve výši 65 milionů korun. K tomu firma nezískala potřebný počet zakázek a začala mít problém s jinými stavbami.

Intermu zasáhla krize ve stavebnictví

Intermu tvrdě zasáhla krize ve stavebnictví i to, že se dlouho zaměřovala pouze na stavbu bytů. „Naším zásadním problémem byla příliš velká orientace na výstavbu bytů a především vlastní developerské projekty,“ napsal šéf firmy Jan Plocek do výroční zprávy za rok 2010.

Interma je podepsána především pod stavbami sociálních a družstevních bytů se státní dotací. Od svého vzniku v roce 1995 postavila přes pět tisíc bytů, a to nejen v Libereckém kraji. V Liberci například kompletně postavila sídliště v Zeleném Údolí a na Nové Rudě nebo byty Vlnařská a v Harcově.

Stavěla i byty pro mistrovství světa v lyžování v ulici Krejčího. To vše na svých pozemcích, které na pomezí Rochlice a Vratislavic v devadesátých letech získala. V Jablonci Interma stavěla sídliště Horní Proseč.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Najdete na iDNES.cz