Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor zuří. Změna v tichosti platila za práci zastupiteli Jablonce

  6:30aktualizováno  6:30
Jakub Macek, bývalý asistent náměstkyně libereckého primátora Karolíny Hrbkové, pracoval na magistrátu od prosince 2014 do července loňského roku. Přesto mu až do letošního února proplatila radnice přes čtyřicet tisíc na fakturách, které jí poslal za odpracované hodiny.

„Vnímám to velmi negativně,“ říká primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Primátor Liberce Tibor Batthyány z hnutí ANO to považuje za neseriozní jednání ze strany Změny pro Liberec, která s nimi sedí v koalici.

„Vnímám to velmi negativně, především proto, že jsem se to dozvěděl až posléze, na základě iniciativy několika lidí. Upozornili mě na fakt, že přicházejí fakturace na práci, kterou by měli dělat naši úředníci,“ řekl primátor.

Zaměstnanci magistrátu navíc podle něj dost nelibě nesli, že je úkoloval člověk, který na radnici vůbec nepracuje.

„Už jsem si z toho vzal ponaučení. Vedoucího ekonomického odboru a pana tajemníka jsem pověřil tím, že mi každý měsíc budou předkládat kompletní soupis faktur, které město uhradilo, nebo k nim má závazek. Když to nejde jinak, budeme to muset kontrolovat takto,“ dodal rozhořčeně.

Je to nadnesená kauza, říká Změna

Podle politiků ze Změny pro Liberec je kauza zbytečně nadnesená. Macek začal na dotačním fondu pracovat ještě v době, kdy vykonával funkci asistenta náměstkyně Hrbkové.

„Pomáhal vytvářet pravidla pro ekofond, a když pan náměstek Korytář začal připravovat dotační fond a nepodařilo se mu najít na magistrátě nikoho, kdo by mu s tím pomohl, oslovil pana Macka, protože už s tím zkušenosti měl,“ vysvětlila Hrbková, která si s Mackem pracovně nerozuměla, proto se oba dohodli na ukončení pracovního poměru.

Nicméně si nemyslí, že by Macek úkoloval ostatní úředníky. „Vím jen o jednom případě, a to bylo s mým souhlasem,“ dodala.

Její slova potvrzuje i sám Macek. „V červenci jsem skončil jako asistent paní náměstkyně a od září jsem pokračoval v práci na dotačním fondu. Pan Korytář mě požádal, abych to, co jsem začal, dokončil externě,“ zdůraznil Macek.

Postu asistenta se prý vzdal z pracovních důvodů. Zastává totiž ještě místo zastupitele v Jablonci nad Nisou.

David Václavík, opoziční zastupitel ze Starostů pro Liberecký kraj, ale poukazuje i na fakt, že podklady pro dotační fond byly tak nekvalitní, že je sám Korytář napoprvé stáhl z programu zastupitelstva, napodruhé jej sami zastupitelé na jednání ani nepřipustili a napotřetí prošly navzdory celé řadě nedostatků jen těsnou většinou.

„Změna proplácí z libereckých peněz podle zásady z cizího krev neteče. Není se čemu divit, když pan Macek vedl kandidátku této strany v Jablonci nad Nisou,“ zdůraznil Václavík.

Politické pozadí vidí za celou kauzou i sám primátor. „Nechci se vyjadřovat o kvalitě odvedené práce, to je další věc. Mrzí mě, že se o tom, že zaměstnáváme člověka mimo magistrát na práci, kterou mohou dělat naši úředníci, s námi nikdo nebavil. A já vím proč, svého času jsem totiž odmítl přijmout pana Kroutila, který pracoval na protikorupčním pracovišti,“ zmínil primátor.

Vztah mezi oběma stranami je již delší dobu napjatý. Před časem se koalice nepohodla například kvůli odvolání Josefa Šedlbauera ze Změny z dozorčí rady Dopravního podniku. Ruku pro odvolání zvedli totiž i členové ANO.

Autoři: ,


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Grafton Recruitment Praha
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - pouze ranní

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz