Samec gorily nížinné.

Samec gorily nížinné. | foto: Michael Stucker, Wildlife Conservation Society, výzkumné centrum Mondika, národní park Nouabalé Ndoki, Demokratická republika Kongo

Státní převrat v Africe ohrožuje gorily, zachránit je chce liberecká zoo

  • 1
Ve Středoafrické republice se odehrál státní převrat. Nepokoje v daleké zemi na horkém rovníku ohrožují záchranu vzácných nížinných goril. Pomoci jim chce liberecká zoologická zahrada.

Několik tisíc goril žije v národním parku Dzanga-Sangha. Bojem rozvrácená Středoafrická republika nad ním však ztrácí kontrolu, čehož využívají pytláci a vraždí pralesní slony. "Usmrtili jich už kolem čtyřiceti. Jejich terčem se mohou stát také gorily," řekla zooložka Klára Petrželková.

V liberecké zoo se zabývá výzkumem lidoopů a pracuje rovněž pro Ústav biologie obratlovců Akademie věd České republiky. "Je strašné a velmi smutné, co se teď ve Středoafrické republice děje," upozornila Petrželková. Do národního parku Dzanga-Sangha vyjela od roku 2007 celkem šestkrát.

Podle Světového fondu na ochranu přírody WWF se místní pytláci spojili s povstalci. Slony zabíjejí především kvůli slonovině. Ve vesnicích v okolí národního parku se však prodává i sloní maso. Podle Petrželkové by měl celý svět vyvinout tlak na vládu Středoafrické republiky, aby proti pytlákům zakročila a v národním parku obnovila pořádek.

Obrátíme se na ministerstvo životního prostředí, říká ředitel

"Obrátíme se na naše ministerstvo zahraničí a na ministerstvo životního prostředí, aby vyzvala státní úřady ve Středoafrické republice k nastolení bezpečí v národním parku," prohlásil ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

K Petrželkové dorazily zprávy, podle nichž vojenské jednotky vyrabovaly správu národního parku. "Obáváme se, aby ozbrojenci nezničili krom jiného také naši laboratoř," dodala.

Laboratoř slouží vědcům k výzkumu parazitů a chorob horních cest dýchacích. Lidé je mohou přenášet i na gorily. Lidoopy přitom dokáže zabít úplně obyčejná rýma.

Gorily jsou v národním parku na člověka zvyklé a turisté je v dobách míru mohou sledovat i ze vzdálenosti pouhých sedmi metrů, jež se považuje za bezpečnou.

Loni propukla v jedné skupině goril epidemie onemocnění horních cest dýchacích. Přežily i díky liberecké zoo. "Zaplatili jsme letenku z USA do Středoafrické republiky veterinárnímu lékaři Chrisu Whittierovi," připomněl Nejedlo. "Nebezpečnou nákazu zlikvidoval antibiotiky. Gorily je dostaly v injekcích."

Zoo nepomáhá jen gorilám, ale i místní obyvatelům

Liberecká zoo nepomáhá v Dzanga-Sangha pouze gorilám, ale i domorodým obyvatelům pralesa BaAkům. "Prodáváme jejich přírodní šperky. Zájemci si je mohou koupit v našem e-shopu nebo při akcích, které pořádáme," prozradil Nejedlo. "Jeden šperk stojí devadesát jedna korun a výtěžek posíláme do národního parku."

Polovinu peněz obdrží přímo BaAkové. Zbytek putuje do fondu, z něhož se hradí zdravotní péče a léky pro BaAky. Pralesní lidé by bez nich umírali na běžné záněty, dětské nemoci a také na malárii.

Liberecká zoo se pokusí získat peníze pro BaAky a gorily rovněž prodejem kalendářů na rok 2014. Africkou krajinu na nich doplňují české přírodovědkyně. "Kalendář je lehce úsměvný a rádi bychom ukázali, že vědecké pracovnice jsou hezké a zajímavé ženy," řekla Petrželková.

Liberecká zoo nezachraňuje ve volné přírodě pouze středoafrické gorily. Na filipínském ostrově Negros podporuje snahy o zachování malých jelenů - sambarů skvrnitých.

"Na Sumatře pomáháme s ochranou pralesa, kde žijí vzácní sojkovci dvoubarví," podotkl Nejedlo. "Přispíváme také na záchranu sněžných levhartů, pomáháme dětem v Burkině Fasso a v Česku se soustřeďujeme na výzkum jestřábů."

Na šest zahraničních a tuzemských projektů vynaloží liberecká zoo ročně skoro půl milionu korun. Z každé prodané vstupenky na ně jdou dvě koruny.