Sambar skvrnitý

Sambar skvrnitý | foto: Zoo Liberec

Vzácné sambary kosí kulky lovců, liberecká zoo získala čtyři samice

  • 1
Liberecká zoo získala čtyři samice jednoho z nejohroženějších druhů jelena na světě - sambara skvrnitého. Zvířata, které vybíjejí lovci kvůli paroží a masu, žijí ve volné přírodě už jen na dvou ostrovech na Filipínách. Zoo se zapojila do programu na jejich záchranu.

"Čtyři samice sambarů k nám dorazily minulý týden z Itálie," říká zoolog z liberecké zahrady Luboš Melichar. "S jejich dopravou jsme měli problémy. V Itálii byla vlna veder, a tak jsme museli sambary převážet v noci," popisuje přesun.

Sambary kosí na Filipínách nejen kulky lovců, ale i kácení deštných pralesů. Zůstali pouze na ostrovech Negros a Panay. "Místo po deštných pralesech zabírají pole s třtinou nebo palmou olejnou," tvrdí ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

"Je to nezadržitelný proces a nemůžeme obyvatele Filipín kritizovat. Nějak se uživit musí a my jsme kdysi v Evropě divočinu taky přetvořili. Ale měli bychom udělat všechno, aby se podařilo na Filipínách zachránit ohroženou krajinu a zvířata. Nemluvím pouze o jelenech, ale také o zpěvných ptácích nebo motýlech," dodává.

Zoo doufá, že k samicím sambarů získá co nejdříve i samce a stádo vzácných sudokopytníků se rozmnoží. V roce 2009 se liberecká zahrada připojila k filipínskému programu na pomoc sambarům a dalším živočišným druhům, které se ocitly na pokraji vyhubení - například zoborožců rýholících a prasat visajanských.

Zoolog pracuje na Filipínách

"Na ostrově Negros pracuje zoolog Pavel Hospodářský," uvádí Nejedlo. "Ve stanici Talarak se snaží o ochranu a rozmnožování sambarů a zoborožců a my ho podporujeme," dodává s tím, že zoolog se tam stará asi o dvacet sambarů.

V liberecké zoo vznikla pro sambary nová expozice, která se nachází vedle výběhů pro další vzácné kopytníky - nahury modré a urialy bucharské.

Sambarové vyplní v zoo mezeru po páru goril, půjčených do Liberce ze Dvora Králové. Samec Tadao opustí pavilon v Lidových sadech ve středu. Jeho družka Shinda se odstěhuje v červenci.

Nevrátí se ale do Dvora Králové. Letecky se přesune do zoologické zahrady v Moskvě. "Expozici po gorilách zaplní kočkodani zelení," prozrazuje Nejedlo. "V Evropě je chová pouze naše zoo," uzavírá ředitel.