Denso patří mezi největší zaměstnavatele v Libereckém kraji.

Denso patří mezi největší zaměstnavatele v Libereckém kraji. | foto: Archiv Densa

Největší továrna v Liberci zvedla platy. V Densu si přilepší o šest stovek

  • 3
Téměř o tři procenta stouply platy v liberecké továrně Denso, kde se vyrábějí klimatizace a další díly pro auta. Průměrná mzda tam přesahuje dvacet tisíc korun, takže zaměstnanci, kteří v Densu pracují více než šedesát jedna měsíců, si polepšili přibližně o šest set korun.

"Zvýšení mezd v Densu téměř o tři procenta je úspěch, " řekl předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt. "V Česku se letos mzdy zvedly průměrně o dvě a půl procenta. Například v mladoboleslavské Škodovce prosadili odboráři jejich růst o 2,2 procenta."

Na Liberecku se nachází rovněž další výrobce autodílů, společnost Benteler. "Tam jsme při jednání s manažery dosáhli zvýšení platů o dvě celé a čtyři desetiny procenta," prohlásil Šubrt.

Asociace zastupuje v Libereckém kraji přibližně 22 tisíc zaměstnanců, soustředěných především v automobilovém průmyslu a také ve školství, zdravotnictví, v textilním průmyslu nebo ve službách.

Podle Šubrta letos stouply mzdy ve všech firmách, kde Asociace samostatných odborů působí. "Tam, kde nejsou žádné odbory, zůstávají mzdy několik let stejné nebo dokonce klesají," upozornil Šubrt. "Majitelé někde dělníkům dokonce říkají: Když se vám to nelíbí, najděte si práci někde jinde."

Odboráři se v Densu domluvili rovněž na vyšších příplatcích za odpolední směny. Zaměstnanci dostanou za hodinu o dvě koruny víc. "Odpolední směny jsou těžké hlavně v letních vedrech, kdy v halách rostou teploty," upozornil Šubrt.

"Jednání o růstu platů a vylepšení pracovních podmínek v Densu není jednoduché a ani rychle hotové. Na druhou stranu se však naše vztahy s manažery japonské firmy za uplynulých pět let hodně změnily a dostaly se na velmi dobrou úroveň."

Denso provedlo po dohodě s odboráři úpravy v takzvané Bance přesčasových hodin. "Umožní nám efektivně reagovat na výkyvy trhu s automobily," uvedla mluvčí Densa Edita Dostálová.

Firma smí uložit zaměstnancům do banky nejvýše čtyřicet přesčasových hodin, odpracovaných většinou v době, kdy automobilky zvýší poptávku po dílech.

"V době, kdy výroba naopak klesne, nebude muset Denso nechávat dělníky doma na dovolené," vysvětlil Šubrt. "Dny vynuceného volna jim pokryjí právě hodiny z banky přesčasů. Rodičům tak zbude víc dovolené na léto nebo na další období roku, kdy si jejich děti užívají prázdniny."

Pokud by někdo z Densa odešel a v bance by mu zůstaly nějaké přesčasové hodiny, firma by mu je proplatila. "Lidé, kteří souhlasí s bankou přesčasových hodin, mají v Densu na tři roky zaručenou práci," konstatoval Šubrt.

"V Benteleru manažeři dokonce navrhovali, aby v bance mohlo být až osmdesát přesčasových hodin, ale nesouhlasili jsme. Mnoho dělníků peníze za přesčasy potřebuje okamžitě. Počítají s nimi při splácení hypoték a půjček. Přesčasy s příplatky za práci o víkendu pro ně znamenají měsíčně někdy i dva a půl tisíce korun navíc."