Divadlo spoléhá na peníze z hazardu. Zastupitelé Liberce se však zatím neshodli na způsobu rozdělování peněz pro kulturu a sport. (Ilustrační snímek)

Divadlo spoléhá na peníze z hazardu. Zastupitelé Liberce se však zatím neshodli na způsobu rozdělování peněz pro kulturu a sport. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberecké divadlo bojuje o přežití, pomoci mohou peníze z hazardu

  • 8
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy bojuje s nedostatkem peněz pro své fungování. Na letošní rok dostalo od města na provoz 60 milionů, které podle ředitele divadla stačit nebudou. Pomocí by měly být peníze plynoucí do městské kasy z hazardu. Zastupitelé však dosud o jejich přerozdělení nerozhodli.

"Ještě předloni jsme měli dotaci od města sedmdesát dva a půl milionu korun. Na loňský rok ji město divadlu snížilo o sedm a půl milionu a na letošní rok o dalších pět milionů. Za dva roky šel tedy příspěvek dolů o dvanáct a půl milionu. Vše ale naopak těžce zdražuje, nejen materiály, ale především energie," říká ředitel divadla Martin Otava.

Šéf divadla tvrdí, že nikde v republice neexistuje třísouborové divadlo se dvěma budovami, které by takové podmínky zvládlo.

"Plzeň má dotaci něco okolo sto čtyřiceti milionů, Olomouc, která má také 3 soubory, ale na rozdíl od nás jen jednu a zrekonstruovanou budovu, má devadesát milionů, Opava sedmdesát milionů, ale ta má rovněž jen jednu a na rozdíl od nás nově zrenovovanou budovu a pouze dva soubory," argumentuje ředitel.

Pomoci by mohly peníze, které město vybírá z hazardu. "Uzavřely se smlouvy v tom smyslu, že divadlo z hazardu získá každý rok pět milionů, a to již od roku 2011. Ale v lednu se změnil loterijní zákon a smlouvy jsou neplatné," popisuje.

Otava se obrátil na hráčskou unii. "Řekli mi, že ty peníze půjdou přímo městu, a tak ať si o ně požádám. Bohužel, dokument, který mělo schválit zastupitelstvo Liberce, byl návrh, aby do sportu šlo čtyřicet procent z hráčských peněz a do kultury dvacet procent. Vzniká tím nepříjemná situace: se sportovci bojujeme o to, kdo víc utrhne, aby přežil."

Město řeší, jak rozdělit peníze mezi sport a kulturu

Náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda věří, že se peníze pro divadlo získat nějak podaří. "Bavili jsme se o tom už několikrát. Měli jsme na zastupitelstvu návrh, jak přerozdělit peníze, které plynou z hazardu, ale žádný návrh neprošel. Neshodli jsme se na tom, v jakém poměru rozdělit peníze mezi kulturní a sportovní organizace. Zatím není rozhodnuto, budeme o tom mluvit ve vedení města," prohlásil.

"Stále ještě nevíme přesně, kolik peněz nám ministerstvo financí pošle. V polovině května budeme vědět, kolik bude činit první část oné sumy, a ta by se měla pohybovat okolo deseti milionů korun," dodal Svoboda.

Podle náměstka primátorky Jiřího Rutkovského mají stejné problémy jako divadlo i sportovní organizace. "V případě, že peníze nepůjdou do sportovních jednot, tak jim budou na podporu jejich pravidelné činnosti chybět. Zatím jednáme, tak se sportovci nebouří. Ale jakmile je budeme informovat o tom, že by peníze nedostali, bude to pro ně likvidační," řekl.

Podle předsedy Správní rady kulturního fondu Ladislava Duška mají sportovci v Liberci nadstandardní podmínky. "Současné zastupitelstvo je naladěné spíš sportovně. Kultura je tady popelkou. Lidé, kteří se jí věnují, jsou však natolik kulturní, že nejdou do ulic a nekřičí. To je možná smůla," myslí si Dušek.