Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Liberecké ubytovny se připravují na sčítání bezdomovců

  • 0
Ubytovny a azylové domy na Liberecku se připravují na sčítání bezdomovců. Při sčítání lidu na konci března budou statistici zjišťovat počet lidí bez domova vůbec poprvé. Jen v Libereckém kraji ročně využijí služeb azylových center a nocleháren více než tři stovky lidí.

"Do sčítání se poprvé dostane populace, která tam zatím nebyla zahrnuta. Podobnou práci jsme ještě nikdy nedělali," říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Statistici kromě počtu bezdomovců chtějí zjistit také jejich vzdělání či zda například pracují. Otázkou je, koho mezi bezdomovce zahrnout. Někteří z nich totiž mají v občanských průkazech stále zapsané trvalé bydliště, které dávno vyměnili za život na ulici.

"Klíčem k tomu, abychom zjistili, kdo je bezdomovec a kdo ne, bude adresa konkrétního azylového centra, ze kterého nám pošlou data," vysvětluje mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Sčítacími komisaři budou ve většině případů samotní pracovníci azylových domů.

"Domluvili jsme se, že to bude mít na starosti jeden ze zaměstnanců našeho střediska. Je to tak daleko lepší. Klienti ho znají, mají k němu větší důvěru," popisuje vedoucí azylového domu Speramus v Liberci Robert Prade.

Ve středisku mají v současnosti až na jedno obsazena všechna lůžka. Kapacita je 25 lidí.

Se stálými klienty problém nebude, věří správci

Při sčítání lidí bez domova ovšem mohou nastat problémy. Ne všem se papírování musí zamlouvat. "Problémy mohou být u nocleháren. Nemůžeme ty lidi nutit, aby něco vyplnili, že jinak tu nemohou být," říká oblastní ředitel společnosti Naděje Jan Vaněček.

Se stálými klienty by ovšem potíže být neměly. "Ty lidi už známe, mají s námi třeba i podepsanou smlouvu. Navíc to budou dělat naši pracovníci a těm klienti důvěřují," doplňuje Vaněček.

Podle něj projde jabloneckým azylovým domem na tři sta bezdomovců ročně. "U střediska v Liberci, které je v provozu teprve od dubna, to je 60 lidí denně," pokouší se zmapovat počty bezdomovců Vaněček.

I osoby bez přístřeší se sice musí ze zákona do sčítání zapojit pod hrozbou až desetitisícové pokuty, ale většina pracovníků sociálních služeb se shoduje, že těmto lidem to je jedno. "Většina ani nemá z čeho případnou pokutu zaplatit a je to prakticky nevymahatelné," míní Prade.

Mezi bezdomovci stoupá počet žen

Statistici chtějí taktéž zjistit, kolik je mezi bezdomovci žen. To bude ale značně komplikované, jelikož většina ubytoven v kraji bere pouze muže.

Až na jednu výjimku. "Pokud mám informace, naše noclehárna v Podhorské ulici v Jablonci je jediná v kraji, kam mohou přijít i ženy," uvádí Vaněček a podotýká, že mezi bezdomovci převažují především muži.

"V devadesátých letech byli na ulici především muži, teď přibývá žen. Dá se říci, že jich je asi deset procent," doplňuje ředitel Naděje.