Liberec a Jablonec mají nejvyšší ceny za teplo (ilustrační snímek)

Liberec a Jablonec mají nejvyšší ceny za teplo (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Liberecku vládne chladné počasí, teplo však stojí nejvíce v republice

  • 6
Obyvatelé Jablonce a Liberce platí z celé republiky nejvíce za teplo dodávané z centrálních zdrojů. Lidé z těchto měst, kde se kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí topí více než jinde, paradoxně za teplo platí nejvíce. Na vině jsou mimo jiné tepelné ztráty v parovodech.

Jak uvedl specializovaný server Energostat, lidé v Jablonci platí letos 799,50 korun za gigajoule, v Liberci jen o 47 korun méně. Nejlevnější je teplo naopak v Pardubicích a Chrudimi, kde lidé zaplatí 376 korun za gigajoule. To je méně než polovina libereckých a jabloneckých cen.

Ceny za teplo

Jablonec 799,50 Kč/GJ
Liberec 752,40 Kč/GJ
Brno  662,10 Kč/GJ
Olomouc 594,20 Kč/GJ
Praha  534,10 Kč/GJ
Ostrava 513,50 Kč/GJ
Ústí n.L 508,70Kč/GJ
Plzeň 422,70 Kč/GJ
Hradec Králové 405,60 Kč/GJ

"Na současných cenách se nejvíc projevuje dvouciferné zvýšení ceny zemního plynu z loňského roku a letošní navýšení sazby DPH o čtyři procenta," uvedl mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský.

Cena libereckého tepla je však vysoká i proto, že primární parovody mají až padesátiprocentní ztráty. "Tam bych viděl pravý důvod vysokých cen," uvedl liberecký radní a člen městské energetické komise Petr Černý, jenž je kritikem cenové politiky teplárny i jejího spoluvlastníka města Liberce.

Jako předseda bytového družstva Sever podal na radnici loni žalobu kvůli tomu, že město neumožnilo družstvu odpojit 230 bytů od teplárny. (o případu více zde)

"Žalobu jsem zatím pozastavil, protože se blížíme k dohodě. V únoru bychom mohli začít budovat plynové patové kotelny a odpojit některé domy," vysvětlil Černý.

V Jablonci se odpojují od teplárny

Teplárenství provozuje v obou městech jedna firma, různý je však přístup vedení radnic k tomuto problému. Zatímco Liberec striktně odpojování zakazuje, v Jablonci je tomu naopak.

"Stavební úřad povolil od roku 2008 odpojit téměř čtyřicet panelových domů, to je 65 vchodů. Nyní je na úřadu jen jedna nová žádost," informovala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Majitel obou tepláren, společnost MVV Energie CZ, připravil návrhy na rekonstrukce rozvodů tepla, které by měly do budoucna ceny stabilizovat. V Jablonci tento projekt, který by stál 300 milionů korun, odmítli, v Liberci se o revitalizaci centrálního zásobování tepla jedná.

"S koncepcí, že by teplárna zásobovala jen střed města a okrajové lokality by byly napojeny na kogenerační jednotky, jak to je v návrhu územního plánu, nemáme problém. Nám vadí, že by to všechno měla provozovat teplárna. Čili by pokračoval monopol této firmy," uvedl Ondřej Petrovský z opoziční Změny pro Liberec.

V Liberci i Jablonci jsou však ve hře ještě další možnosti vytápění. Tou nejbizarnější je zřejmě přivádět horkou vodu z polské elektrárny v Turowě. (podrobnosti zde)