Původní podoba plaveckého stadionu na snímku z roku 1991.

Původní podoba plaveckého stadionu na snímku z roku 1991. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecký bazén slaví třicet let. Primátor kvůli němu přišel o křeslo

  • 1
Plavecký stadion v Liberci právě oslavil třicet let. Za tu dobu se rozrostl o nové přístavby a řadu vodních atrakcí, přes řadu stavebních úprav si však stále zachoval svůj původní styl ve znamení temně rudé dlaždičkové mozaiky a bílých keramických dekoračních obkladů.

Vznikl podle návrhu architekta Pavla Švancera v bývalé 'muldě' v údolí Jizerského potoka, kde dříve stávala továrna a později se konaly Liberecké výstavní trhy.

"Značný výškový rozdíl terénu umožnil architektovi zapuštění vyšší haly s bazénem tak, že příliš nepřevyšuje přední trakt," napsal v Knize o Liberci architekt Svatopluk Technik.

Spolu s výstavbou dostala jednotnou architektonickou podobu také přilehlá část Tržního náměstí - ať už modernistická autobusová zastávka nebo plastika ve tvaru stříbrné kapky vody uprostřed náměstí.

Zprvu byly v areálu kromě doplňkových služeb v provozu jen padesátimetrový bazén a malinký bazének pro děti.

Rozšiřovat se masivně začalo po pádu socialismu - v sedmadevadesátém začal sloužit stodesetimetrový tobogan, později k němu přibyl další, nerezový, sto padesát metrů dlouhý.

"Je nejdelší mezi Mnichovem a Moskvou," pyšní se provozovatelé bazénu.

Zatím poslední velkou akcí byla nedávná přístavba pětadvacetimetrového bazénu se šesti drahami.

Mezi tímto a původním velkým padesátimetrovým bazénem je ještě menší bazének se slanou vodou, vybavený osmi vzduchovými masážními lehátky a lavičkami s masážními tryskami a výcviková potápěčská věž s hloubkou osm a půl metru. V přístavbě je také parní a finská sauna.

Právě tato stavba bazénu patřila spolu s rekonstrukcí městských lázní ke kontroverzním zakázkám, jež vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice.

Připravilo ji bývalé vedení radnice s primátorem Jiřím Kittnerem a vypsalo i soutěž na dodavatele.

Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem ze Změny pak na začátku roku 2011 zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář však odmítl smlouvy podepsat.

Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Antimonopolní úřad však pochybení nenašel a Korytáře to stálo primátorské křeslo.