Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové objevili v libereckém kostele kryptu a v ní devět rakví

  15:38aktualizováno  15:38
Před hlavním oltářem kostela svatého Antonína Velikého v Liberci našli archeologové zavalenou kryptu, o jejíž existenci nikdo dosud nic netušil. V jejím nitru se po odtěžení několika metráků zeminy objevilo devět tajemných rakví. Ostatky zřejmě patří někdejším měšťanům.

Archeologové našli v libereckém kostele sv. Antonína Velikého kryptu a v ní rakve s devíti kostrami. Hrob vydal i boty, čepec nebo křížky a medailonky. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Kostel svatého Antonína Velikého prochází rekonstrukcí. To, že něco není zcela v pořádku, dávala tušit jen nerovná a propadlá podlaha v kněžišti. Měla se opravovat. Při odtěžování suti se nejprve objevila klenba, během dalšího hloubení pak bylo zřejmé, že se jedná o kryptu.

Fotogalerie

Po dvoutýdenní práci a vyvezení deseti kontejnerů archeologové celý prostor vyčistili. Objevil se větrací otvor, stejně jako rozklížené rakve.

„Kryptu tohoto charakteru a rozsahu jsme dosud nikde neobjevili,“ přiblížila první dojmy z objevu archeoložka Severočeského muzea v Liberci Michaela Bradáčová.

„Pro mě osobně bylo premiérou i otvírání rakví. Tyto měly navíc překvapivě na vrchních stranách i malby,“ dodala Bradáčová.

Pohřbených je celkem devět, dva nebožtíci byli v druhé vrstvě. Hroby podle předběžných odhadů pocházejí z 18. století. Kostry jsou až na několik fragmentů poničené a jen těžko by se dala provést genetická analýza. Ostatky poznamenala pronikající vlhkost i tíha tun suti nad nimi.

Cedulky mohou odhalit jména

Archeologové doufají, že se podaří zjistit totožnost alespoň u některých pohřbených. Někde u rakví našli totiž i zašlé cedulky, které po vyčištění vydají jména.

Objev krypty byl překvapením i pro arciděkana Radka Jurnečku. „Ještě před započetím průzkumu okolí kostela se vědělo, že jsou tam hroby, býval tu starý hřbitov. Ale že budou hrobky pod kostelem, to se absolutně nečekalo. Pokud se z vyčištěných tabulek podaří vyčíst jména, mohli bychom pak být schopni je dohledat,“ věří arciděkan Jurnečka.

Pohřbení lidé sice leží na nejposvátnějším místě, ale o kněží se jistě nejednalo. Nohy koster směřují k hlavnímu oltáři, nedívají se tedy do lodě chrámu.

Proto patrně jde o světskou honoraci tehdejšího Liberce. V rakvi se našly například volně uložené a poměrně dobře dochované kožené boty nebo pokrývka hlavy.

„Mohou to být klidně nejvyšší představitelé cechu města, případně měšťanstvo, což je víceméně to samé. Šéfové cechů většinou bývali radní,“ domnívá se arciděkan.

Další část počká na lepší technologie

V kryptě archeologové našli i jiné předměty. Křížky, medailonky, kožený obal na modlitební knížku, a dokonce látkový límec kabátu. Předměty poputují na konzervaci.

Archeologové vědí, že kostel dosud nevydal všechna tajemství. Krypta je oddělená zdí a vedle se nachází ještě jedna prostora, patrně také hrobka. Její otevření ale čeká na budoucí kolegy archeologů. Nejde prý jen o čas nebo peníze.

„Když toho zůstane ještě co nejvíce zakryto, technologie se v budoucnu zlepší a dostaneme mnohem více informací. Jen za posledních dvacet let se využívání vědeckých disciplín a metody posunuly ne skokově, ale raketově,“ přiblížila archeoložka Bradáčová.

Okolí kostela svatého Antonína Velikého bývalo pohřebištěm a před více než rokem vydalo senzační nález kostry nejstaršího Liberečana. Do té doby pocházely nálezy nejstarších koster ze 16. století. Archeologové loni objevili i několik mincí ze 14. století, tedy z doby první zmínky o Liberci. Jednu minci měl mrtvý dokonce v ústech.

Podobný doklad Cháronovy mince podle tehdejšího vyjádření archeologa Petra Brestovanského nebyl do té doby na našem území pro 14. století doposud doložen.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz