Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberecký kraj chystá velké slučování škol, ubývá totiž dětí

  • 3
Vyčistit školy od přebytečných oborů, snížit počty míst ve středních školách a zvýšit jejich kvalitu. Liberecký kraj se chce v následujících letech pustit do reformy středních škol a počítá s tím, že se proti jeho plánům ředitelé i rodiče budou bouřit.

"Děti ubývají, v následujících letech nás čeká nejvyšší demografický propad. Už jsou obrovské problémy udržet stávající školskou síť v kraji, i kdybych její kapacitu snížila na polovinu, stále mi budou studenti chybět," upozornila Jiřina Princová, vedoucí odboru školství krajského úřadu.

Od roku 2009 do roku 2010 dostal kraj z rozpočtu ministerstva školství o 77 milionů méně na mzdy, což představuje zhruba o tři sta lidí méně na všech středních školách. "Navíc od roku 2007 do roku 2010 jsme dostali o 44 procent méně na pomůcky, na školení učitelů, na cestovné," doplnila Princová.

KAPACITA ŠKOL V KRAJI

Podle odborníků bude počet studentů v následujících letech ubývat. Kapacita středních škol v kraji je 29 219, jejich naplněnost dosáhla v roce 2009 jen 21 348, v letošním školním roce klesla na necelých osmnáct tisíc.

Podle Radka Cikla, náměstka pro školství, se snižuje kvalita vzdělávání. I to souvisí s tím, že studentů je málo a snadněji se tak dostanou třeba i na gymnázia či na výběrové školy. "Do budoucna chceme vyčistit oborovou nabídku a upravit ji tak, aby vyhovovala co nejvíce i poptávce na trhu práce," zdůraznil. To platí například u ekonomických oborů, kterých je v kraji nadbytek.

S úbytkem studentů se potýkají téměř všechny školy v kraji. Například na Střední odborné škole v České Lípě jich je podle Princové o šedesát méně, v Jablonci na Střední průmyslové škole technické jich ubylo 42.

Kraj bude školy slučovat

Kraj hodlá některé střední školy sloučit. S tím už ostatně začal u sklářských škol. Tu nejstarší v Kamenickém Šenově spojil údajně pro nezájem studentů s novoborskou. Jenže tento krok se setkal s velkou vlnou odporu. Bouří se proti němu jak vedení školy, tak i samotní studenti.

"Nezájem žáků o studium, který se uvádí jako důvod k likvidaci naší školy, se naopak projevuje na škole, která nás má pohltit. Na sklářské škole v Novém Boru již druhým rokem neotevřeli první ročník. My jsme letos přijali 17 žáků, což je o tři víc než loni," uvedl v rozhovoru pro MF DNES František Janák, ředitel kamenickošenovské sklářské školy.