Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Libereckém kraji žijeme déle, ale kosí nás infarkty a rakovina

  11:52aktualizováno  11:52
Unikátní kolekci údajů za posledních dvacet let v rámci Libereckého kraje shromáždil Český statistický úřad. Jeho pracovníci se zaměřili na rozdíly mezi oběma pohlavími. Z údajů vyplývá, že žijeme déle, v pozdějším věku se vdáváme, ženíme i rozvádíme a je mezi námi stále víc vzdělaných lidí. A bude nás do budoucna ubývat.

Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V regionu žije víc žen než mužů: prvně jmenovaných bylo k loňskému roku 223 tisíc, těch druhých 215 tisíc.

„Ženy nad muži převažují dlouhodobě, rozdíl mezi počty obou pohlaví se však postupně snižuje. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že ženy v populaci začínají převažovat až zhruba po pětapadesátém roce života, do té doby je více mužů,“ uvedla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

Ženy žijí déle než muži

Ženy také žijí déle: loni narození chlapci mají šanci, že se dožijí pětasedmdesáti let, zatímco dívky mohou pomýšlet na pokoření osmdesátky. Průměrný věk žen žijících v kraji byl loni skoro 43 let, zatímco mužů jen necelých čtyřicet. Jsou to ale lepší hodnoty než před dvaceti lety.

„V roce 1994 činil průměrný věk žen osmatřicet a mužů pětatřicet let,“ uvedla odborná pracovnice Českého statistického úřadu Hana Reslová. Zvyšuje se taktéž věk, ve kterém lidé uzavírají své první sňatky.

„Mužům bylo vloni v průměru skoro dvaatřicet a ženám necelých devětadvacet,“ porovnala Reslová. Ve srovnání s údaji před dvaceti lety je to u ženichů o sedm a půl roku a u žen o sedm let víc.

První dítě až v devětadvaceti

Průměrný věk matky, která porodila své první dítě, činil ve čtyřiadevadesátém dvaadvacet let, v minulém roce už to bylo devětadvacet.

„Zajímavé je, že zatímco před dvaceti lety bylo nejdřív dítě a pak svatba, nyní je situace opačná,“ dodala Reslová. I u rozvodů nyní panují jiné poměry. Na počátku devadesátých let končila většina manželství nejdéle po čtyřech letech od svatby, v současné době se manželství nejčastěji rozvádějí po patnácti letech. Průměrný věk při prvním rozvodu dosáhl u mužů jednačtyřiceti let, u žen necelých devětatřiceti.

„Zatímco dříve se důvody rozpadu manželství specifikovaly konkrétněji – například alkoholismus či nevěra, nyní se příčiny zpravidla shrnují do obecné formulace o rozdílnosti povah, názorů a zájmů,“ konstatovala Reslová.

Muži vedou v sebevraždách

Co se smrti týká, muži umírají dříve než ženy; příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. „Muži častěji páchají sebevraždy,“ podotkla Reslová.

Nejvíc se umírá na nádorová onemocnění a choroby oběhové soustavy – infarkty a mrtvice. „Ženy častěji podlehnou nemocem oběhové soustavy, zatímco muži nádorům,“ dodala Reslová.

Většinu lidského života mezi narozením a smrtí vyplňuje práce. „Ženy obecně patří ke skupině více ohrožené nezaměstnaností a mezi uchazeči o práci na konci loňského roku tvořily jednapadesát procent. Déle jim také trvá hledání nového zaměstnání.

Zatímco téměř osmadvacet procent mužů si místo najde do tří měsíců od registrace na úřadu práce, podobné procento žen zaměstnání nenajde ani po dvou letech evidence,“ uzavřela Reslová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz