Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Libereckém kraji žijeme déle, ale kosí nás infarkty a rakovina

  11:52aktualizováno  11:52
Unikátní kolekci údajů za posledních dvacet let v rámci Libereckého kraje shromáždil Český statistický úřad. Jeho pracovníci se zaměřili na rozdíly mezi oběma pohlavími. Z údajů vyplývá, že žijeme déle, v pozdějším věku se vdáváme, ženíme i rozvádíme a je mezi námi stále víc vzdělaných lidí. A bude nás do budoucna ubývat.

Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V regionu žije víc žen než mužů: prvně jmenovaných bylo k loňskému roku 223 tisíc, těch druhých 215 tisíc.

„Ženy nad muži převažují dlouhodobě, rozdíl mezi počty obou pohlaví se však postupně snižuje. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že ženy v populaci začínají převažovat až zhruba po pětapadesátém roce života, do té doby je více mužů,“ uvedla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

Ženy žijí déle než muži

Ženy také žijí déle: loni narození chlapci mají šanci, že se dožijí pětasedmdesáti let, zatímco dívky mohou pomýšlet na pokoření osmdesátky. Průměrný věk žen žijících v kraji byl loni skoro 43 let, zatímco mužů jen necelých čtyřicet. Jsou to ale lepší hodnoty než před dvaceti lety.

„V roce 1994 činil průměrný věk žen osmatřicet a mužů pětatřicet let,“ uvedla odborná pracovnice Českého statistického úřadu Hana Reslová. Zvyšuje se taktéž věk, ve kterém lidé uzavírají své první sňatky.

„Mužům bylo vloni v průměru skoro dvaatřicet a ženám necelých devětadvacet,“ porovnala Reslová. Ve srovnání s údaji před dvaceti lety je to u ženichů o sedm a půl roku a u žen o sedm let víc.

První dítě až v devětadvaceti

Průměrný věk matky, která porodila své první dítě, činil ve čtyřiadevadesátém dvaadvacet let, v minulém roce už to bylo devětadvacet.

„Zajímavé je, že zatímco před dvaceti lety bylo nejdřív dítě a pak svatba, nyní je situace opačná,“ dodala Reslová. I u rozvodů nyní panují jiné poměry. Na počátku devadesátých let končila většina manželství nejdéle po čtyřech letech od svatby, v současné době se manželství nejčastěji rozvádějí po patnácti letech. Průměrný věk při prvním rozvodu dosáhl u mužů jednačtyřiceti let, u žen necelých devětatřiceti.

„Zatímco dříve se důvody rozpadu manželství specifikovaly konkrétněji – například alkoholismus či nevěra, nyní se příčiny zpravidla shrnují do obecné formulace o rozdílnosti povah, názorů a zájmů,“ konstatovala Reslová.

Muži vedou v sebevraždách

Co se smrti týká, muži umírají dříve než ženy; příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. „Muži častěji páchají sebevraždy,“ podotkla Reslová.

Nejvíc se umírá na nádorová onemocnění a choroby oběhové soustavy – infarkty a mrtvice. „Ženy častěji podlehnou nemocem oběhové soustavy, zatímco muži nádorům,“ dodala Reslová.

Většinu lidského života mezi narozením a smrtí vyplňuje práce. „Ženy obecně patří ke skupině více ohrožené nezaměstnaností a mezi uchazeči o práci na konci loňského roku tvořily jednapadesát procent. Déle jim také trvá hledání nového zaměstnání.

Zatímco téměř osmadvacet procent mužů si místo najde do tří měsíců od registrace na úřadu práce, podobné procento žen zaměstnání nenajde ani po dvou letech evidence,“ uzavřela Reslová.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Grafton Recruitment Praha
Specialista výroby - vhodné pro ABSOLVENTY

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz