Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. (Ilustrační snímek)

Příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Libereckém kraji žijeme déle, ale kosí nás infarkty a rakovina

  • 2
Unikátní kolekci údajů za posledních dvacet let v rámci Libereckého kraje shromáždil Český statistický úřad. Jeho pracovníci se zaměřili na rozdíly mezi oběma pohlavími. Z údajů vyplývá, že žijeme déle, v pozdějším věku se vdáváme, ženíme i rozvádíme a je mezi námi stále víc vzdělaných lidí. A bude nás do budoucna ubývat.

V regionu žije víc žen než mužů: prvně jmenovaných bylo k loňskému roku 223 tisíc, těch druhých 215 tisíc.

„Ženy nad muži převažují dlouhodobě, rozdíl mezi počty obou pohlaví se však postupně snižuje. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že ženy v populaci začínají převažovat až zhruba po pětapadesátém roce života, do té doby je více mužů,“ uvedla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

Ženy žijí déle než muži

Ženy také žijí déle: loni narození chlapci mají šanci, že se dožijí pětasedmdesáti let, zatímco dívky mohou pomýšlet na pokoření osmdesátky. Průměrný věk žen žijících v kraji byl loni skoro 43 let, zatímco mužů jen necelých čtyřicet. Jsou to ale lepší hodnoty než před dvaceti lety.

„V roce 1994 činil průměrný věk žen osmatřicet a mužů pětatřicet let,“ uvedla odborná pracovnice Českého statistického úřadu Hana Reslová. Zvyšuje se taktéž věk, ve kterém lidé uzavírají své první sňatky.

„Mužům bylo vloni v průměru skoro dvaatřicet a ženám necelých devětadvacet,“ porovnala Reslová. Ve srovnání s údaji před dvaceti lety je to u ženichů o sedm a půl roku a u žen o sedm let víc.

První dítě až v devětadvaceti

Průměrný věk matky, která porodila své první dítě, činil ve čtyřiadevadesátém dvaadvacet let, v minulém roce už to bylo devětadvacet.

„Zajímavé je, že zatímco před dvaceti lety bylo nejdřív dítě a pak svatba, nyní je situace opačná,“ dodala Reslová. I u rozvodů nyní panují jiné poměry. Na počátku devadesátých let končila většina manželství nejdéle po čtyřech letech od svatby, v současné době se manželství nejčastěji rozvádějí po patnácti letech. Průměrný věk při prvním rozvodu dosáhl u mužů jednačtyřiceti let, u žen necelých devětatřiceti.

„Zatímco dříve se důvody rozpadu manželství specifikovaly konkrétněji – například alkoholismus či nevěra, nyní se příčiny zpravidla shrnují do obecné formulace o rozdílnosti povah, názorů a zájmů,“ konstatovala Reslová.

Muži vedou v sebevraždách

Co se smrti týká, muži umírají dříve než ženy; příjemkyň vdovského důchodu je mnohonásobně víc než těch, kteří pobírají důchod vdovecký. „Muži častěji páchají sebevraždy,“ podotkla Reslová.

Nejvíc se umírá na nádorová onemocnění a choroby oběhové soustavy – infarkty a mrtvice. „Ženy častěji podlehnou nemocem oběhové soustavy, zatímco muži nádorům,“ dodala Reslová.

Většinu lidského života mezi narozením a smrtí vyplňuje práce. „Ženy obecně patří ke skupině více ohrožené nezaměstnaností a mezi uchazeči o práci na konci loňského roku tvořily jednapadesát procent. Déle jim také trvá hledání nového zaměstnání.

Zatímco téměř osmadvacet procent mužů si místo najde do tří měsíců od registrace na úřadu práce, podobné procento žen zaměstnání nenajde ani po dvou letech evidence,“ uzavřela Reslová.