Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kromě vlaků a autobusů zlevní v kraji i MHD. Ušetří děti, studenti i senioři

  6:19aktualizováno  6:19
Školáci, studenti, ale i senioři budou mít od prvního září levnější jízdné v autobusech i vlacích jak po Libereckém kraji, tak i ve všech městech, kde funguje Městská hromadná doprava (MHD). Oproti dnešku ušetří až pětasedmdesát procent.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Jsme jedním z mála krajů, kde se podařilo sjednotit jízdné i v těch velkých městech. Pro cestující to tak bude mnohem jednodušší a přehlednější,“ upozornil Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

Slevy nařídila vláda a v kraji se k nim rozhodla připojit města Liberec, Jablonec nad Nisou, Turnov i Česká Lípa, a to i přesto, že stát bude ztrátu na tržbách kompenzovat pouze na linkách, které vyjíždějí za hranici města.

„U nás se to týká dvanácti linek,“ upozornil David Novotný, vedoucí správy majetku libereckého magistrátu. V Jablonci uhradí stát ztrátu na osmi linkách, v České Lípě u dvou, v Turnově u jedné.

Pro větší slevu je nutné mít Opuscard

Slevy pocítí hlavně děti, studenti a lidé nad 65 let. A ještě výhodnější pak bude, pokud si cestující zakoupí jízdenku přes krajskou čipovou kartu Opuscard, vyjde je o pětinu levněji. Ostatně právě Opuscard je potřebná pro získání zvýhodněného předplatného na týden, měsíc, čtvrt roku či celý rok.

„V praxi to třeba znamená, že zatímco běžně stojí předplatné pro celý kraj deset tisíc korun, tak studenty a seniory nad šedesát pět let vyjde s Opuscard na dva a půl tisíce korun. A lidé starší sedmdesáti let zaplatí dokonce jen pětistovku,“ přiblížil specialista Koridu Pavel Jaško.

Cestování po kraji se výrazně zjednoduší hlavně lidem mladším osmnácti let. Nově postačí k nároku na slevu těm, kterým už bylo patnáct let, ale ještě nedosáhli plnoletosti, pouze občanský průkaz či pas nebo jiný doklad, kterým prokáží svůj věk.

Potvrzení ze školy už nebude stačit

Studentská sleva do 26 let pak přináší významný benefit v tom, že sleva už nebude vázaná pouze na cestu z bydliště do školy, ale bude platit v celé síti krajské integrované dopravy, a to po celý rok včetně prázdnin. Nově se akorát budou muset prokázat buď průkazem ISIC nebo žákovským průkazem, zatímco dosud stačilo potvrzení ze školy.

Své jízdné zlevní od 1. září i města v kraji. Třeba v Liberci se roční „lítačka“ pořídí nově za 3 650 korun, zatímco dosud stála 5 520. Totéž zaplatí i cestující v Jablonci nad Nisou, i tady nyní platili více, a to 4 660 korun.

Ještě levněji vychází jízda autobusem v České Lípě, kde roční předplatné přijde na 1 500 korun. Studenti a senioři je zde pořídí za 375 korun, v průměru je tak denní cestování vyjde na více než korunu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz