Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj prověří ředitele v sociálních službách. Jeden z nich opsal koncepci

  13:06aktualizováno  13:06
Vedení Libereckého kraje nechá prověřit všechna výběrová řízení, které kraj dělal v resortu sociálních věcí. Krajský úřad tak reaguje na informace, které v pondělí přinesla MF DNES a které se týkaly výběrového řízení na pozici ředitele Domova důchodců ve Velkých Hamrech.

Nový ředitel Domova důchodců ve Velkých Hamrech Čestmír Skrbek. | foto: Czech - ski

Novým ředitelem se tam stal bývalý funkcionář Svazu lyžařů ČR Čestmír Skrbek. Skrbek nejen že nemá žádné profesní zkušenosti v sociálních službách, ale navíc část projektu, který předložil výběrové komisi, takřka doslova opsal z webových stránek Domova seniorů TGM v Berouně (psali jsme zde).

Hejtman Martin Půta (STAN) již se Skrbkem jednal. „Situace ohledně výběrového řízení na ředitele Domova důchodců ve Velkých Hamrech nás netěší. Nicméně pan Skrbek dostane šanci v šesti měsíční zkušební době předvést své schopnosti,“ uvedl Půta.

Po uplynutí této doby musí Skrbek předložit radním zprávu o změnách a zlepšení, která provedl. „Současně dostal ředitel krajského úřadu za úkol prověřit další, již uskutečněná výběrová řízení v resortu sociálních věcí,“ doplnil Půta.

Nařčení z rozdávání trafik podle politické příslušnosti uchazečů či jiných vazeb, však hejtman důrazně odmítá. „Odmítám kádrovat uchazeče i členy výběrových komisí. Takové praktiky se naposledy děly za minulého režimu a nemíním je zavádět znovu,“ sdělil.

Podle hejtmana neměli členové výběrové komise ani radní možnost odhalit, že je část koncepce opsaná. Uchazeči ji totiž nepředkládají v elektronické podobě. To chce ale kraj do budoucna změnit a taktéž chce zpřísnit podmínky ve výběrových řízeních.

Čestmír Skrbek přiznal, že se nechal při psaní svého projektu inspirovat domovem seniorů v Berouně. „Na Domově seniorů TGM v Berouně se mi líbila jeho otevřenost,která není všude běžná,“ uvedl. „O tom, že mě Liberecký kraj přijal jako ředitele domova důchodců ve Velkých Hamrech, nerozhodl písemný návrh mého projektu.“

U výběrové komise prý uspěl díky svým odpovědím na pokládané otázky. „Při práci na písemném projektu jsem skutečně čerpal z webových stránek jiných domovů důchodců. Především z nich jsem se připravoval na výběrové řízení. Ale jen jsem je bral jako podklady,“ dodal Skrbek, který ve funkci vystřídal dosavadní ředitelku domova Jitku Semencovou.

„Přišel jsem z jiného ranku, a když jsem se připravoval na výběrové řízení, tak jsem jinou šanci jak se připravit, než z webových stránek, neměl. Nešťastně a amatérsky jsem použil některé věty z koncepce domova důchodců v Berouně,“ upozornil nový ředitel.

Skrbkovým kolegou na svazu lyžařů byl ředitel úseku severské kombinace Radek Cikl, vlivný člen ČSSD a bývalý krajský radní. Skrbek však vylučuje, že by mu Cikl pomohl přímluvou u Kadlecové. „S Radkem se znám, ale ve výběrovém řízení na místo ředitele nehrál vůbec žádnou roli,“ dodal.

Podle náměstkyně hejtmana Lenky Kadlecové je cílem prověřování ředitelů po šesti letech působení ve funkci zhodnotit jejich pracovní výsledky. „Poté buď doporučit, že mohou zůstat ve funkci, nebo umožnit jiným zájemcům obsadit jejich pozici po absolvování řádného výběrového řízení,“ řekl Kadlecová.

„Všechna výběrová řízení, která v poslední době proběhla, se řídí poměrně podrobnou a hlavně legislativně správně navazující směrnicí Rady Libereckého kraje a novým zákoníkem práce.“

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz