Nový ředitel Domova důchodců ve Velkých Hamrech Čestmír Skrbek.

Nový ředitel Domova důchodců ve Velkých Hamrech Čestmír Skrbek. | foto: Czech - ski

Kraj prověří ředitele v sociálních službách. Jeden z nich opsal koncepci

  • 3
Vedení Libereckého kraje nechá prověřit všechna výběrová řízení, které kraj dělal v resortu sociálních věcí. Krajský úřad tak reaguje na informace, které v pondělí přinesla MF DNES a které se týkaly výběrového řízení na pozici ředitele Domova důchodců ve Velkých Hamrech.

Novým ředitelem se tam stal bývalý funkcionář Svazu lyžařů ČR Čestmír Skrbek. Skrbek nejen že nemá žádné profesní zkušenosti v sociálních službách, ale navíc část projektu, který předložil výběrové komisi, takřka doslova opsal z webových stránek Domova seniorů TGM v Berouně (psali jsme zde).

Hejtman Martin Půta (STAN) již se Skrbkem jednal. „Situace ohledně výběrového řízení na ředitele Domova důchodců ve Velkých Hamrech nás netěší. Nicméně pan Skrbek dostane šanci v šesti měsíční zkušební době předvést své schopnosti,“ uvedl Půta.

Po uplynutí této doby musí Skrbek předložit radním zprávu o změnách a zlepšení, která provedl. „Současně dostal ředitel krajského úřadu za úkol prověřit další, již uskutečněná výběrová řízení v resortu sociálních věcí,“ doplnil Půta.

Nařčení z rozdávání trafik podle politické příslušnosti uchazečů či jiných vazeb, však hejtman důrazně odmítá. „Odmítám kádrovat uchazeče i členy výběrových komisí. Takové praktiky se naposledy děly za minulého režimu a nemíním je zavádět znovu,“ sdělil.

Podle hejtmana neměli členové výběrové komise ani radní možnost odhalit, že je část koncepce opsaná. Uchazeči ji totiž nepředkládají v elektronické podobě. To chce ale kraj do budoucna změnit a taktéž chce zpřísnit podmínky ve výběrových řízeních.

Čestmír Skrbek přiznal, že se nechal při psaní svého projektu inspirovat domovem seniorů v Berouně. „Na Domově seniorů TGM v Berouně se mi líbila jeho otevřenost,která není všude běžná,“ uvedl. „O tom, že mě Liberecký kraj přijal jako ředitele domova důchodců ve Velkých Hamrech, nerozhodl písemný návrh mého projektu.“

U výběrové komise prý uspěl díky svým odpovědím na pokládané otázky. „Při práci na písemném projektu jsem skutečně čerpal z webových stránek jiných domovů důchodců. Především z nich jsem se připravoval na výběrové řízení. Ale jen jsem je bral jako podklady,“ dodal Skrbek, který ve funkci vystřídal dosavadní ředitelku domova Jitku Semencovou.

„Přišel jsem z jiného ranku, a když jsem se připravoval na výběrové řízení, tak jsem jinou šanci jak se připravit, než z webových stránek, neměl. Nešťastně a amatérsky jsem použil některé věty z koncepce domova důchodců v Berouně,“ upozornil nový ředitel.

Skrbkovým kolegou na svazu lyžařů byl ředitel úseku severské kombinace Radek Cikl, vlivný člen ČSSD a bývalý krajský radní. Skrbek však vylučuje, že by mu Cikl pomohl přímluvou u Kadlecové. „S Radkem se znám, ale ve výběrovém řízení na místo ředitele nehrál vůbec žádnou roli,“ dodal.

Podle náměstkyně hejtmana Lenky Kadlecové je cílem prověřování ředitelů po šesti letech působení ve funkci zhodnotit jejich pracovní výsledky. „Poté buď doporučit, že mohou zůstat ve funkci, nebo umožnit jiným zájemcům obsadit jejich pozici po absolvování řádného výběrového řízení,“ řekl Kadlecová.

„Všechna výběrová řízení, která v poslední době proběhla, se řídí poměrně podrobnou a hlavně legislativně správně navazující směrnicí Rady Libereckého kraje a novým zákoníkem práce.“