(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Tisíce lidí z Libereckého kraje jsou v exekuci, dluží patnáct miliard

  • 1
Téměř patnáct miliard korun vymáhají exekutoři po lidech žijících v Libereckém kraji. Podle odborníků vznikají exekuce nejčastěji kvůli nezaplacenému nájemnému, odpadům či jízdě načerno hromadnou dopravou.

Muž dlužil Státnímu pozemkovému úřadu na nájemném téměř 300 tisíc korun. Za deset let se však závazek navýšil o nejrůznější penále a poplatky až na astronomickou částku bezmála 1,3 milionu korun.

I takový příklad totálního zadlužení uvedli odborníci na dluhovou problematiku, kteří v úterý diskutovali v libereckém kině Varšava. Alarmující jsou i poslední známá data poskytnutá vládní Agenturou pro sociální začleňování. V Libereckém kraji je 43 092 obyvatel v exekuci a celkem exekutoři po lidech v regionu vymáhají skoro patnáct miliard korun.

Liberečané neplatí pokuty za jízdu načerno

Soudní exekutor Petr Polanský z Liberce tvrdí, že 95 procent exekucí je od institucí, jako jsou magistráty, banky či elektrárny. „V Liberci často řeším také to, že se lidé zdarma vozí hromadnou dopravou a pak neplatí pokuty. Polovina exekucí, které děláme, je kvůli dluhům, jež na počátku byly do deseti tisíc korun,“ uvedl Polanský a posteskl si, že dnes stačí tři kliky na internetu a člověk získá půjčku.

Barbara Halířová, dluhová poradkyně z Úřadu vlády ČR říká, že situace je čím dál vážnější. „Sleduji to na stále se zvyšujícím zájmu lidí o dluhové poradenství. Dneska trvá třeba až dva měsíce, než můžeme přijmout nového klienta. Dluhy lidem nejčastěji vznikají na nezaplaceném nájemném či za neplacení odpadů,“ sdělila Halířová. 

Kdo jsou lidé, kteří se utápí v řece dluhů? Podle Handlířové se to nedá paušalizovat. „To spektrum je obrovské a není to vůbec jen věc lidí z vyloučených lokalit, jak se často uvádí. Jde o negramotného člověka i o vysokoškoláka. Jeden můj klient byl například pán, který měl doktorát z ekonomie,“ popsala Halířová.

Mladí se zadlužují kvůli bydlení

Odbornice dále uvádí, že velká skupina lidí se do dluhů dostala kvůli tomu, že se špatně rozhodli v krizové situaci. „Je třeba rodina, která žije s minimálním příjmem. Teď jeden ze živitelů onemocní a na dva měsíce mu vypadne plat. Aby mohli zaplatit základní výdaje, půjčí si,“ vysvětlila Halířová.

Dodává, že další skupinou dlužníků jsou také mladí lidé, kteří ještě nemají našetřené úspory a potřebují si zařídit bydlení a domácnost. „Mezi našimi klienty jsou také důvěřiví senioři, kteří naletěli podvodníkům na nějaké předváděcí akci,“ doplnila Halířová.

Podle nedávné analýzy společnosti M. B. A. Finance patří Liberecký kraj k regionům, kde lidé nejvíc nezvládají splácet dluhy spojené s provozem a financováním domácností. Hůř už jsou na tom jen kraje Ústecký a Karlovarský.

Věřitelům lidé dluží nejčastěji za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování. „Pokud jde o dluhy spojené s provozem domácnosti, na Liberecku dluží nejvíce lidé za finanční služby a telekomunikačním operátorům,“ zmínil nedávno mluvčí společnosti Jan Hlaváč.

V průměru lidé v Libereckém kraji dluží 7 021 korun. Podle Hlaváče je to výrazně pod republikovým průměrem, který činí 7 422 korun. Pokud jde o úspěšnost vymáhání dluhů, je Liberecko se 48 procenty mírně pod celostátním průměrem, ten je 51 procent.