V Rudníku odstraňoval povodňové škody například liberecký hejtman Martin Půta. Dorazil tam asi se čtyřiceti úředníky. (ilustrační snímek)

V Rudníku odstraňoval povodňové škody například liberecký hejtman Martin Půta. Dorazil tam asi se čtyřiceti úředníky. (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vyplaveným Rudníkem se hnala vlna solidarity i z Libereckého kraje

  • 0
Vyplavená podkrkonošská obec Rudník leží sice už v Hradeckém kraji, ale mnoho obyvatel Libereckého kraje ji také bere za svou. Po červnové potopě přispěli k resuscitaci Rudníku lidé z Turnova, Doks, z krajského úřadu v Liberci nebo z Lomnice nad Popelkou.

"Ze začátku se mi chtělo brečet, když jsem viděl, kolik jednotlivců, kolektivů, firem a obcí nám chce pomoci," říká tajemník z rudnické radnice Jiří Jirásek.

"Za nějaký čas jsem si zvyknul, ale i tak je úžasné, jak se Češi dokážou v nouzi semknout. Jeden chalupář nám přinesl dvacet tisíc korun hned druhý den po povodni."

Rudník zatím dostal od dárců zhruba čtyři a půl milionu korun. Škody po bleskové záplavě jdou ovšem do desítek milionů korun. Voda poškodila 130 domů. "Další peníze nám však ještě přijdou," podotýká Jirásek.

V Rudníku odstraňoval povodňové škody například liberecký hejtman Martin Půta. Dorazil tam asi se čtyřiceti úředníky. "Liberecký kraj poslal do Rudníku sto tisíc korun. Stejnou částku dostala obec od Doks," uvádí Půta.

"Z obcí, postižených červnovými záplavami, leží Rudník k Libereckému kraji nejblíž. Z Jilemnice je to tam jen dvacet kilometrů."

Podle Půty postihla Rudník podobně blesková povodeň jako v roce 2010 Frýdlantsko a Chrastavsko. Hejtmana příjemně překvapilo, jak si obec se záplavami poradila.

V Rudníku žije zhruba 2 200 lidí. "Ve vedení města jsou jen tři lidé, práce na likvidaci škod a pomoc pro obyvatele však organizovali hodně profesionálně," tvrdí Půta. "Po obci nebloudili žádní dobrovolníci, všichni věděli, co dělat." Půta s úředníky si v Rudníku udělali brigádu na "spláchnutém" volejbalovém hřišti a v jednom vyplaveném domě.

Čtvrt milionu věnoval Turnov

Turnov věnoval Rudníku dokonce čtvrt milionu korun. "Sto tisíc korun jsme tam doručili ještě dřív, než je schválilo městské zastupitelstvo," prozrazuje turnovský místostarosta Otakar Špetlík. "Obvolal jsem jen jeho členy, abych se ujistil, že s darem pro Rudník souhlasí."

Dva dny po povodni vezl Špetlík do Rudníku důležité věci. Domluvil se s tajemníkem Jiráskem, co obec nejvíc potřebuje, a obvolal turnovské firmy. Zaměstnanci ve firmě Grupo Antolin se složili na balené vody, Ontex poslal do Rudníku dětské pleny a role papírových utěrek. Z Turnova putovaly do vyplavené obce také kolečka, lopaty, rýžová košťata či pracovní rukavice.

V Turnově běžela sbírka agentury PodNos. Zahrnovala i dobročinný koncert a vynesla více než 38 tisíc korun. "Zdá se, že mezi Turnovem a Rudníkem vznikne přátelství," prozrazuje Špetlík.

Turnov pozval vedení Rudníku i na červencovou tiskovou konferenci, aby novináři z Libereckého kraje věděli, jaká pohroma na podkrkonošskou obec udeřila.

"Vyprávěli, jak ještě ve dvě v noci vypadalo všechno v pohodě, a pak se Rudníkem prohnala třímetrová vlna," poznamenává mluvčí turnovské radnice Radek Drašnar. "Tajemníka voda uvěznila na radnici."

V Rudníku zanechala charitativní otisk také Lomnice nad Popelkou. Lidé, sdružení kolem Husova sboru, se poradili s tajemníkem, vybrané peníze věnovali asi sedmdesátileté paní, která se po povodních ocitla v ve velmi těžké situaci.

"Dělali jsme to tak i před třemi lety po povodních v Hrádku nad Nisou," říká Jana Tunysová, jež je s Husovým sborem spojená. "Tentokrát jsme mohli do pomoci zapojit i děti z lomnické školy. Namalovaly pro obyvatele Rudníku sluníčka. Báli jsme se, aby to vyplavení lidé nebrali jako hloupost, ale nakonec byli z dětských obrázků nadšeni."