Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

  6:16aktualizováno  6:16
V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli jejich nedostatku z přírody mizí motýli, hmyz ale i menší hlodavci či obojživelníci. Na vině je časté sekání luk, rozmach zemědělství nebo nadměrné používání dusíkatých hnojiv.

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. | foto: Accedo CZ

Ekologové se snaží tento stav změnit a vysazují nové květnaté louky. Jedna z nich nyní roste ve Cvikově.

Že je časté sekání luk ranou nejen pro rostliny, ale také pro řadu živočichů potvrzuje třeba vedoucí oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Tomáš Korytář.

„Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. Mizí také mravenci, kteří jsou mrchožraví a pojídají uhynulé živočichy. Spousta bezobratlých přezimuje ve stoncích rostlin, proto by bylo lepší nechat některé části luk neposekané,“ popisuje Korytář.

Květnaté louky vytlačuje anglický trávník

Ekolog dodává, že hezkou květnatou louku člověk dnes musí v Jizerských horách dlouho hledat. „Louky jsou hojně využívány pro zemědělství, další se pak využívají na seno, pro pastvu hospodářských zvířat. Potom jsou louky využívané rekreačně a ty lidé sekají třeba ještě více. Zkrátka někde u chalup chtějí mít lidé spíše anglický trávník,“ upozorňuje Korytář.

Podle Ladislava Pořízka, ředitele Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj lidé asi nejvíce poznají, že mizí motýli.

„V minulosti louky sekali dvakrát za rok, dnes klidně i třikrát. Rostliny tak vůbec nemají šanci dokončit svůj vývoj. S posekanou zelenou hmotou mizí motýlí larvy a housenky. Kde pak není hmyz, tak nemají například co žrát obojživelníci. Je to o tom, že s častým sekáním luk se ničí celková pestrost přírody,“ vysvětluje Pořízek.

Zemědělcům můžou pomoci dotace

Oba ochranáři dodávají, že se správy CHKO snaží působit na zemědělce, aby nesekali louky tak často anebo alespoň ne všichni najednou. Zemědělci mají také šanci sáhnout si na nejrůznější dotace, které jim mohou kompenzovat ušlý zisk, když některé části luk nechají přirozeně růst.

„Jsou katastry, kde hospodaří třeba jen jeden subjekt a ten je schopný pokosit své louky za dva dny komplet. Tím veškeré živné rostliny pro zmíněné motýly a hmyz zmizí najednou,“ podotýká Pořízek.

Bojovat s úbytkem luk s květinami se nyní rozhodli ve Cvikově. Společnost Lučina zde nechala o uplynulém víkendu vysázet na jeden a půl hektaru pozemků semena pro vytvoření takovéto louky. Manažerka Lučiny Renata Burešová říká, že louky nemizí jen kvůli zemědělskému zpracování půdy, ale také proto, že se půda někde hnojí dusíkatými hnojivy a stříká pesticidy.

„Proto jsme touto iniciativou chtěli na problematiku upozornit a inspirovat lidi, aby pomohli přírodě. Věřím, že nová louka ve Cvikově bude opravdu pestrá, protože čím je louka pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že se bude líbit motýlům a včelám,“ uvádí Burešová.

Květiny ve Cvikově vyraší na pozemcích zážitkového centra Fabrika Cvikov. „Louka bude volně přístupná a postupně by na ní měly přibýt lavičky a turistické ukazatele, které na ni nasměrují návštěvníky,“ upozorňuje Daniel Bednář z Fabriky Cvikov.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Najdete na iDNES.cz