Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

  6:16aktualizováno  6:16
V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli jejich nedostatku z přírody mizí motýli, hmyz ale i menší hlodavci či obojživelníci. Na vině je časté sekání luk, rozmach zemědělství nebo nadměrné používání dusíkatých hnojiv.

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. | foto: Accedo CZ

Ekologové se snaží tento stav změnit a vysazují nové květnaté louky. Jedna z nich nyní roste ve Cvikově.

Že je časté sekání luk ranou nejen pro rostliny, ale také pro řadu živočichů potvrzuje třeba vedoucí oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Tomáš Korytář.

„Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. Mizí také mravenci, kteří jsou mrchožraví a pojídají uhynulé živočichy. Spousta bezobratlých přezimuje ve stoncích rostlin, proto by bylo lepší nechat některé části luk neposekané,“ popisuje Korytář.

Květnaté louky vytlačuje anglický trávník

Ekolog dodává, že hezkou květnatou louku člověk dnes musí v Jizerských horách dlouho hledat. „Louky jsou hojně využívány pro zemědělství, další se pak využívají na seno, pro pastvu hospodářských zvířat. Potom jsou louky využívané rekreačně a ty lidé sekají třeba ještě více. Zkrátka někde u chalup chtějí mít lidé spíše anglický trávník,“ upozorňuje Korytář.

Podle Ladislava Pořízka, ředitele Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj lidé asi nejvíce poznají, že mizí motýli.

„V minulosti louky sekali dvakrát za rok, dnes klidně i třikrát. Rostliny tak vůbec nemají šanci dokončit svůj vývoj. S posekanou zelenou hmotou mizí motýlí larvy a housenky. Kde pak není hmyz, tak nemají například co žrát obojživelníci. Je to o tom, že s častým sekáním luk se ničí celková pestrost přírody,“ vysvětluje Pořízek.

Zemědělcům můžou pomoci dotace

Oba ochranáři dodávají, že se správy CHKO snaží působit na zemědělce, aby nesekali louky tak často anebo alespoň ne všichni najednou. Zemědělci mají také šanci sáhnout si na nejrůznější dotace, které jim mohou kompenzovat ušlý zisk, když některé části luk nechají přirozeně růst.

„Jsou katastry, kde hospodaří třeba jen jeden subjekt a ten je schopný pokosit své louky za dva dny komplet. Tím veškeré živné rostliny pro zmíněné motýly a hmyz zmizí najednou,“ podotýká Pořízek.

Bojovat s úbytkem luk s květinami se nyní rozhodli ve Cvikově. Společnost Lučina zde nechala o uplynulém víkendu vysázet na jeden a půl hektaru pozemků semena pro vytvoření takovéto louky. Manažerka Lučiny Renata Burešová říká, že louky nemizí jen kvůli zemědělskému zpracování půdy, ale také proto, že se půda někde hnojí dusíkatými hnojivy a stříká pesticidy.

„Proto jsme touto iniciativou chtěli na problematiku upozornit a inspirovat lidi, aby pomohli přírodě. Věřím, že nová louka ve Cvikově bude opravdu pestrá, protože čím je louka pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že se bude líbit motýlům a včelám,“ uvádí Burešová.

Květiny ve Cvikově vyraší na pozemcích zážitkového centra Fabrika Cvikov. „Louka bude volně přístupná a postupně by na ní měly přibýt lavičky a turistické ukazatele, které na ni nasměrují návštěvníky,“ upozorňuje Daniel Bednář z Fabriky Cvikov.

Autor:


Nejčtenější

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Na Ještědu padne sedm hektarů lesa, stromy musejí ustoupit lyžařům

Nový provozovatel ještědského skiareálu firma TMR připravuje pro lyžaře velké...

Masivní kácení je v plánu na Ještědu, jehož svahy mají být v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s...

Další z rubriky

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Soud znovu projednává případ mužů, kteří polili benzinem údajné zloděje

Obžalovaní vycházejí z jednací síně Krajského soudu v Liberci. V popředí Tomáš...

Krajský soud v Liberci už podruhé projednává případ čtyř mužů z Jablonecka, kteří jsou obžalovaní z toho, že násilně...

Ovzduší v Liberci nejvíc škodí prach a auta, spalovna tolik nevadí

Na šesti místech v Liberci měřila speciální auta kvalitu ovzduší. Výsledky...

To nejhorší, co znečišťuje ovzduší v Liberci, je polétavý prach. A dlouhé suché léto bez deště hodnoty prašnosti ještě...

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Kuchař/ka

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz