Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

  6:16aktualizováno  6:16
V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli jejich nedostatku z přírody mizí motýli, hmyz ale i menší hlodavci či obojživelníci. Na vině je časté sekání luk, rozmach zemědělství nebo nadměrné používání dusíkatých hnojiv.

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. | foto: Accedo CZ

Ekologové se snaží tento stav změnit a vysazují nové květnaté louky. Jedna z nich nyní roste ve Cvikově.

Že je časté sekání luk ranou nejen pro rostliny, ale také pro řadu živočichů potvrzuje třeba vedoucí oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Tomáš Korytář.

„Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. Mizí také mravenci, kteří jsou mrchožraví a pojídají uhynulé živočichy. Spousta bezobratlých přezimuje ve stoncích rostlin, proto by bylo lepší nechat některé části luk neposekané,“ popisuje Korytář.

Květnaté louky vytlačuje anglický trávník

Ekolog dodává, že hezkou květnatou louku člověk dnes musí v Jizerských horách dlouho hledat. „Louky jsou hojně využívány pro zemědělství, další se pak využívají na seno, pro pastvu hospodářských zvířat. Potom jsou louky využívané rekreačně a ty lidé sekají třeba ještě více. Zkrátka někde u chalup chtějí mít lidé spíše anglický trávník,“ upozorňuje Korytář.

Podle Ladislava Pořízka, ředitele Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj lidé asi nejvíce poznají, že mizí motýli.

„V minulosti louky sekali dvakrát za rok, dnes klidně i třikrát. Rostliny tak vůbec nemají šanci dokončit svůj vývoj. S posekanou zelenou hmotou mizí motýlí larvy a housenky. Kde pak není hmyz, tak nemají například co žrát obojživelníci. Je to o tom, že s častým sekáním luk se ničí celková pestrost přírody,“ vysvětluje Pořízek.

Zemědělcům můžou pomoci dotace

Oba ochranáři dodávají, že se správy CHKO snaží působit na zemědělce, aby nesekali louky tak často anebo alespoň ne všichni najednou. Zemědělci mají také šanci sáhnout si na nejrůznější dotace, které jim mohou kompenzovat ušlý zisk, když některé části luk nechají přirozeně růst.

„Jsou katastry, kde hospodaří třeba jen jeden subjekt a ten je schopný pokosit své louky za dva dny komplet. Tím veškeré živné rostliny pro zmíněné motýly a hmyz zmizí najednou,“ podotýká Pořízek.

Bojovat s úbytkem luk s květinami se nyní rozhodli ve Cvikově. Společnost Lučina zde nechala o uplynulém víkendu vysázet na jeden a půl hektaru pozemků semena pro vytvoření takovéto louky. Manažerka Lučiny Renata Burešová říká, že louky nemizí jen kvůli zemědělskému zpracování půdy, ale také proto, že se půda někde hnojí dusíkatými hnojivy a stříká pesticidy.

„Proto jsme touto iniciativou chtěli na problematiku upozornit a inspirovat lidi, aby pomohli přírodě. Věřím, že nová louka ve Cvikově bude opravdu pestrá, protože čím je louka pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že se bude líbit motýlům a včelám,“ uvádí Burešová.

Květiny ve Cvikově vyraší na pozemcích zážitkového centra Fabrika Cvikov. „Louka bude volně přístupná a postupně by na ní měly přibýt lavičky a turistické ukazatele, které na ni nasměrují návštěvníky,“ upozorňuje Daniel Bednář z Fabriky Cvikov.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Najdete na iDNES.cz