Lyžaře vystřídali cyklisté, ze sjezdovek jsou bikeparky

  16:13aktualizováno  16:13
Sjezdovky v Libereckém kraji, kde se ještě na začátku jara lyžovalo, se mění v bikeparky. Sportovní areály v nich myslí i na rodiny s malými dětmi.

Bikepark na Ještědu se hodí pro zkušené sportovně založené jezdce. Dolů se řítí po lesních a štěrkových cestách nebo po několika značených a upravovaných sjezdových tratích. | foto: www.skijested.cz

Na Ještědu vystřídali cyklisté lyžaře už před týdnem. Na rokytnické Lysé hoře se objeví na konci dubna. Lanovka Horní Domky 2 začala o víkendu vozit kola na dvě tratě. Modrá je pro začátečníky, červená pro zkušené bikery. Na Tanvaldském Špičáku by chtěli pustit cyklisty na sjezdové tratě 12. května.

„Sjezdová dráha pro bikery z Ještědu se otevírala v sobotu dvacátého prvního dubna,“ uvádí mluvčí ještědského sportovního areálu Renata Balašová. „Zájem byl velký. Před lanovkou Skalka stálo ve frontě asi padesát bikerů,“ přibližuje.

Na Ještěd míří zkušení jezdci

Bikepark na Ještědu se hodí pro zkušené sportovně založené jezdce. Dolů se řítí na speciálních kolech po lesních a štěrkových cestách, nebo po několika značených a upravovaných sjezdových tratích. Někdo si místo kola vybere koloběžky.

„Na Skalku se dá vyjet i na klasickém horském nebo trekinkovém kole a vydat se na výlet po značených cestách na ještědském hřebenu,“ podotýká Balašová.

Lanovka na Ještěd jezdí v letním režimu od 9.05 hodin do 17.05 hodin v třicetiminutových intervalech. Jedna jízda vyjde dospělého na sto korun, celodenní permanentka na 450 korun.

V Rokytnici počítají se svátky

„Bikepark Horní domky otevřeme během prodlouženého víkendu na přelomu dubna a května,“ říká Vít Pražák, ředitel rokytnického skiareálu. „Lanovka pojede až do úterý, kdy je státní svátek. Od soboty do úterý bude v provozu také následující prodloužený víkend. Předpokládáme, že hodně lidí si na oba pondělky vezme dovolenou.“

Červená sjezdová T-LINE trať, jež slouží nad Rokytnicí zkušeným bikerům, měří zhruba kilometr a půl a obsahuje přírodní překážky a skoky. Při jednom z nich se dá přeletět cesta. Na trati se nacházejí také lávky nebo skalky s kořeny.

Modrou Tucson freeride line zvládnou i začátečníci. Měří 1 650 metrů a jsou na ní klopené zatáčky a nepříliš těžké přírodní překážky. U nástupní stanice lanovky Horní Domky 2 se rozkládá dětské hřiště a také lanové centrum.

„Průměrná denní návštěvnost našeho bikeparku je čtyřicet až padesát jezdců,“ uvádí Pražák. Rokytnický bikepark čeká rozšíření o dvě lehké sjezdové tratě pro děti a o dualovou dráhu, kde mezi sebou závodí dvojice bikerů.
„Na bikepark jsme již získali stavební povolení, ale otevřeme ho až v příštím roce,“ upozorňuje Pražák.

Bikepark se hodí i pro rodiny s dětmi

V areálu Tanvaldský Špičák vyrostl loni bikepark s více než šesti kilometry lesních stezek. Cyklisté sjíždějí dolů od horní stanice lanovky na 803 metrů vysoký Špičák. Lesy České republiky tam ve spolupráci s bikery z DH – FR racing Tanvald vybudovaly dvě trasy. Modrá měří skoro čtyři kilometry, Červená zhruba dva a půl kilometr.

Bikepark se hodí i pro rodiny s dětmi. „Od začátku září do konce října sjelo obě tratě přibližně pět tisíc cyklistů,“ prozrazuje krajský ředitel Lesů České republiky Ludvík Řičář. „Ve všední dny byla průměrná návštěvnost padesát lidí, o víkendových dnech až sto lidí.“

Bikepark provozuje Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory. Náklady na jeho výstavbu přesáhly dva miliony korun.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Na Tanvaldském Špičáku mají tichá sněžná děla a rovnější parkoviště

V příští zimní sezoně využijí lyžaři ve skiareálu Tanvaldský Špičák další...

Čtyři nejmodernější sněžná děla přibyla ve skiareálu Tanvaldský Špičák v Jizerských horách. „Nová sněžná děla nám...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Najdete na iDNES.cz