Liberecký kraj zruší školám 2 200 míst, gymnázia musí zavřít ročníky

  17:37aktualizováno  17:37
Liberecký kraj schválil plán na optimalizaci středních škol, který počítá s rozsáhlým rušením tříd a míst ve školách. Krajskou radu nezlomily ani velké protesty opozice a veřejnosti.

Proti rušení středních škol opakovaně protestovali také studenti gymnázií v Libereckém kraji. Takto demonstrovali před sídlem krajského úřadu letos 31. ledna. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecký kraj tak přijde například o čtyři ročníky víceletých gymnázií. Na školách pak v budoucnu ubude přes dva tisíce míst.

Rušení se bude týkat třeba osmiletého Gymnázia U Balvanu, od září příštího roku zmizí také osmiletý ročník na gymnáziu v České Lípě. V Liberci postupně skončí šestiletý obor se zaměřením na francouzštinu na škole Na Bojišti. Na jilemnickém gymnáziu přestane fungovat speciální sportovní třída.

Je to likvidace prestižní školy, zlobí se starosta Jablonce

Rušení osmiletého Gymnázia U Balvanu nejemotivněji komentoval starosta Jablonce Petr Beitl. "Tou informací jsem naprosto šokován. Je to cílený útok na likvidaci jednoho z nejlepších gymnázií v kraji," uvedl. Reaguje tak na výsledky státních maturit. Gymnázium v nich uspělo jako třetí nejlepší z celého kraje.

Změny od září 2012

Zrušeny budou osmileté ročníky na gymnáziích U Balvanu v Jablonci a České Lípě. Střední odborná škola a gymnázium Na Bojišti v Liberci přijde o šestiletý obor se zaměřením na francouzský jazyk. Na jilemnickém gymnáziu skončí jedna sportovní třída.

Celkem se do osmi let ztratí až 2 200 míst na středních školách. Původně však měl kraj přijít asi o 3 500 míst.

Odborné školy přestanou nabízet nástavbové obory zaměřené na management a ekonomiku. Naopak přibudou některé nové obory, a to zejména na Českolipsku.

Dle Beitlových slov jde o totální nerespektování vůle krajského zastupitelstva. To se totiž shodlo na tom, že gymnázium rušit nebude.

"Rada šla proti zastupitelstvu. Příště ať tedy rozhodnou oni a nás vynechají. Navíc v odůvodnění stálo, že rozhodli na základě pozměňovacího návrhu ODS. Návrh jsme ale neuplatnili, a navíc počítal se zřízením šestiletého gymnázia," doplnil starosta.

Nevím, proč chce paniku, odmítá kritiku náměstek hejtmana

Šestileté gymnázium ovšem zatím zřízeno nebude. "Musíme počkat, až doběhne stávající osmiletý obor. Všechny změny jsme schválili po dohodě se všemi politickými stranami," odůvodnil rozhodnutí rady náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

S názorem Beitla nesouhlasí. "Štve mě soukromý názor pana starosty. Nevím, proč se mu hodí vyvolávat paniku. Opozice celou optimalizaci zbytečně zpolitizovala," doplnil náměstek.

Petici za záchranu gymnázia podepsalo 11 tisíc lidí

Gymnázium tak nezachránilo ani přes 11 tisíc podpisů na petici za jeho zachování, školu podpořil například i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který ji vystudoval a nyní gymnázium navštěvuje i jeho syn.

"Je to velký podraz a je mi z toho smutno. Navíc se to celé schválilo o prázdninách a nikdo o tom pořádně neví. Jak je vůbec možné, že zastupitelstvo řekne ano, gymnázium zůstane a pak to devět lidí v radě změní. Pan Cikl asi musel vědět, co dělá," netajila se Romana Hlaváčková z petičního výboru.

Podle Cikla letní termín nebyl úmyslem. "Předkládal jsem materiál o optimalizaci už v březnu. Bohužel se hlasování na nátlak opozice neustále odkládalo," vysvětlil.

S optimalizací nesouhlasí ani nedávno odvolaný ředitel jilemnického gymnázia. "Ruší nám něco, co fungovalo. Měli jsme třeba asi 12 žáků na olympiádě ve Vancouveru, máme velké úspěchy. Nevím, co se tím ušetří, ta částka ale bude mizivá. Je to systémové a nás to už ani nepřekvapuje," domnívá se Jiří Šorm.

"Jako ve fabrice: Když šéf rozhodne, nikdo nemá šanci"

Na rušení tříd reagoval i Zdeněk Krabs, ředitel liberecké Střední odborné školy Na Bojišti: "Šestiletý obor se zaměřením na francouzštinu je určitě atraktivní. Ale zřizovatelem je kraj. Je to jako ve fabrice, když šéf rozhodne, že to tak bude, tak nikdo nemá šanci proti tomu vystoupit. Ty třídy jsou naplněné, ale to gymnázia budou vždycky."

Změny se nedotknou pouze gymnázií. Například na odborných školách už nebudou nástavbové obory z oblasti ekonomie a podnikání.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Budoucí primátor Jablonce obchoduje s městem, firmy se ale nevzdá

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Ve čtvrtek ho jablonečtí zastupitelé pravděpodobně zvolí nástupcem osm let vládnoucího primátora Petra Beitla z ODS....

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Najdete na iDNES.cz