Liberečtí hokejisté mají Akademii, vychová nového Nedvěda?

  10:50aktualizováno  10:50
Hokejový Liberec vyhověl bez větších problémů podmínkám a získal status Akademie Českého svazu ledního hokeje. Bílí Tygři tak mají jistotu, že jejich hlavní mládežnické celky nesestoupí z nejvyšší soutěže, na oplátku musí klub pro týmy mladšího a staršího dorostu i juniorů vytvořit podmínky srovnatelné se seniorskými extraligovými celky.

Liberecká Tipsport aréna | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberečtí byli společně s Energií Karlovy Vary označeni komisí za nejpřipravenější uchazeče.

"Jsem rád, že hokejový svaz rozjel projekt Akademie, protože práce s mládeží byla doposud v klubech roztříštěná a každý se snažil dle vlastního uvážení. Chyběla koordinace práce, informace o nových trendech, výchova individualit a hokejových dovedností stagnovala. To vše se odráželo na českých mládežnických výběrech," pochvaloval si Ctibor Jecha, generální manažer libereckého klubu.

Podle něho by měl být status Akademie značkou kvality, neboť ji mohl získat pouze klub, který splnil přísná kritéria daná hokejovým svazem. Ten také bude dohlížet na jejich fungování a zároveň bude vzdělávat trenéry a kontrolovat celý tréninkový a výchovný proces.

"Do vytvoření podmínek pro Akademii musel každý klub investovat nemalé peníze, dále musí zajistit jejich provoz ve spolupráci se školami, neboť vzdělávání a výchova hráčů bude nedílnou součástí práce v Akademiích," pokračoval Jech. "Hokejový svaz přispěje na platy několika trenérů a k tomu zajistí i metodické řízení sportovní výchovy. Status Akademie bude nutné neustále obhajovat, což zajistí stabilní úroveň kvality. Získání Akademie je pro nás odměnou za dlouhodobou práci s mládeží v klubu, na což prezident klubu Petr Syrovátko kladl vždy velký význam."

Tygři nejsou jenom profesionálním týmem v extralize, ale je to i 200 kluků ve sportovních třídách a 100 v nově získané Akademii.

Liberci pomohlo kvalitní zázemí

Manažer mládeže v Liberci Filip Pešán tvrdí, že po získání statusu hokejové Akademie se na chodu organizace téměř nic měnit nemusí. "Samozřejmě drobné změny nastanou, ale práce, která se v klubu za posledních pár let odvedla, je shodná s požadavky, které by nově vzniklé Akademie měly splňovat," řekl Pešán. "Výhodou bude velmi úzká spolupráce se svazovými trenéry na metodice, herním systému a sportovním tréninku hráčů nebo zahraniční pobyty libereckých trenérů při různých reprezentačních akcích a samozřejmě nezanedbatelné zvýšení financí na činnost mládeže."

Jaké vlastně byly podmínky, které musely klubu odpovědné svazové komisi garantovat?

"Týkaly se technického zázemí – zápasové haly, kabiny nebo tělocvičny, ale garantováno musí být i personální obsazení týkající se mládeže, kvalitní ubytování a stravování pro hráče a spolupráce se školami. Máme výhodu, že klub sídlí v moderním areálu, a tak jsme neměli absolutně problémy splnit většinu technických podmínek. V těsné blízkosti jsou navíc škola i ubytovací zařízení," vysvětlil Filip Pešán.

"Právě špičkové zázemí v podobě nových či zrekonstruovaných sportovišť se ukázalo jako obrovská výhoda Liberce při udělení statusu Akademie. Ti nejlepší z mládeže v klubu budou pokračovat v profesionálních týmech doma i v zahraničí. Nejlépe dál v Liberci jako Bílí Tygři," přeje si Ctibor Jech. Tygrům pomohla i úzká spolupráce s kluby z Kanady, USA i Ruska, pokud jde o výměnu hráčů nebo trenérské stáže.

Doladit se ještě musí pravidla ohledně skautingu. "Ještě nejsou pevně zadána, jednání se svazem teprve proběhne, ale nemyslím si, že bychom statusem Akademie přicházeli o možnost zařadit i cizince na naše soupisky. Tlak na české hráče se každopádně v Akademiích zvýší a čeští hráči budou upřednostňovaní," upřesnil Pešán.

Řada odchovanců klubu v čele s Nedvědem, Ludvigem či Šmídem se dokázala výrazně prosadit v prestižní kanadsko-americké NHL, vychová Akademie nové hvězdy libereckého hokeje?

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Jablonec - Bohemians 3:1, hosté vzdorovali, pak dal dva góly Doležal

Martin Doležal z Jablonce (vlevo) a Michal Šmíd z Bohemians svádějí tvrdý...

Jablonečtí fotbalisté v nejvyšší soutěži válí, z posledních sedmi duelů ztratili pouhé dva body. Zápas 15. kola proti...

Gólman Nguyen chytil penaltu i proti Slovácku a dál drží Liberec

Liberecký brankář Filip Nguyen zasahuje v utkání proti Slavii.

Šest zápasů, jediný inkasovaný gól, pět vychytaných nul, dvě zneškodněné penalty. Lepší vstup mezi prvoligovou elitu by...

Najdete na iDNES.cz