Nová podoba parku vedle Liebiegova paláce v Liberci.

Nová podoba parku vedle Liebiegova paláce v Liberci. | foto: Vladimír Balda

Liberečtí studenti navrhli nový park, bude tam gril i obří houpací síť

  • 7
Lehnout si do obří sítě, ugrilovat maso a odpočinout si v samém centru města. Tak by chtěli studenti z libereckého Parlamentu mladých trávit čas v novém parku, který pod jejich rukama vzniká na místě zanedbané zahrady za Liebiegovým palácem.

Pustá travnatá plocha v liberecké Komenského ulici dnes k relaxaci zrovna nevybízí. Leží přitom v těsné blízkosti Liebiegova paláce, zámku nebo Clam-Gallasova parku.

„Hledali jsme, co ve městě chybí mladým lidem, kde by chtěli trávit svůj volný čas. Uspořádali jsme anketu, ze které vzešlo, že touží mít v centru města osobité místo na piknik nebo třeba venkovní učení,“ přibližuje zrod myšlenky Pavel Dostalík, předseda Parlamentu mladých Liberec.

Pochvaluje si především umístění parku, které má podle něj velký potenciál. „Je blízko Fügnerky a Šalďáku, zároveň nám ho doporučilo město, kterému pozemek patří,“ doplňuje Dostalík.

A co by si členové Parlamentu mladých na dnešním rumišti představovali? Nejvýraznějším prvkem bude bezpochyby několikametrová síť. „My jí přezdíváme kokon. Skupince až osmi lidí zajistí sezení ve vzduchu,“ přibližuje Dostalík.

Kdo se nebude chtít zavěsit nad zem, ale spokojí se s tradičním stabilním posezením, ocení mobilní sedátka či lehátka. V parku se pak počítá i s pódiem, které poslouží kulturním akcím.

Na vzhledu parku spolupracovala i univerzita

Autoři nápadu spolupracovali s Technickou univerzitou, která rozmístění prvků navrhla. „Zadal jsem to studentům, které učím. Na základě jejich návrhů vznikl návrh finální. Vycházeli jsme ze zadání Parlamentu mladých, kteří chtějí cílit na středoškoláky,“ vysvětluje Vladimír Balda z Katedry architektury TUL.

Novinkou pro Liberec bude i první veřejný gril.

Do díla se chtějí studenti pustit na jaře, aby na podzim mohli otevřít první část parku. „Chtěli jsme všechno mít hotové už v roce 2017, ale brzdí nás papírování,“ říká Dostalík.

„Potřebujeme příslušnou dokumentaci, ale její získávání je zdlouhavější, než jsme plánovali,“ přiznává předseda.

Celková přeměna zašlého koutu vyjde na 800 tisíc až jeden milion korun, i proto čerpají nadšenci peníze ze dvou zdrojů.

„Jedním z nich je program SmartUp od společnosti O2, kde se nám daří. To nám pokryje výrobní náklady. Druhým zdrojem je Ekofond města Liberce. Tam jsme žádali dotaci, ale nedošlo k čerpání, protože jsme včas nezískali potřebná povolení. Požádali jsme o prodloužení dotace, ale zastupitelstvo to zamítlo. Budeme se tak ucházet o individuální dotaci,“ zakončuje Dostalík.