Jiří Kittner u soudu.

Jiří Kittner u soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zproštěni, rozhodl napočtvrté soud v kauze 23 libereckých zastupitelů

  • 0
U okresního soudu padl další z verdiktů v kauze 23 libereckých zastupitelů obžalovaných z porušování povinností při správě cizího majetku. Podle spisu odhlasovali nevýhodný prodej dvou pozemků a tím město připravili o 2,5 milionu korun. Soudkyně je ovšem obžaloby zprostila.

Uběhlo deset let od inkriminovaného zasedání zastupitelstva. Devět let od obvinění, šest let od podání obžaloby. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku hrozily zastupitelům až tři roky vězení.

Šlo o pozemky o rozloze 3300 metrů čtverečních u průmyslové zóny Jih v Doubí, které před lety získali za 1,49 milionu korun manželé Volavkovi, jejichž firma dodávala magistrátu služební auta. Pozemky chtěli pro stavbu rodinného domu se zázemím pro podnikání.

Na nevýhodný prodej upozornil zastupitel Šolc, tehdy za Stranu pro otevřenou společnost. Na základě jeho článku v tiskovině Liberecký zastupitel se o věc začala zajímat policie a politiky obvinila.

Podle žalobce cena neodpovídala ceně v daném místě a čase obvyklé. Prodej se také odehrál bez výběrového řízení.

Pro prodej před deseti lety hlasovali všichni zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených.

Podle nejnovějšího verdiktu samosoudkyně Lenky Zhoufové se sice skutek popsaný v obžalobě stal, ale nejde o trestný čin. V kauze byly vypracovány už čtyři znalecké posudky, které se však ve stanovení ceny liší o více než dva miliony korun.

Soudkyně také odkázala město s nároky na náhradu škody na civilní řízení. Rozsudek ale ještě není pravomocný, obhajoba i obžaloba si ponechaly lhůty na podání odvolání.

Znalci: Stanovení ceny je subjektivní

Sami znalci uvedli, že stanovení ceny je velmi subjektivní. „Nelze dojít k závěru, že by cena byla stanovena bez větších pochybností. Z tohoto důvodu má soud zato, že obžalovaní zastupitelé nebyli s to určit částku za pozemek,“ zdůvodnila soudkyně Zhoufová.

Za jeden pozemek zaplatili manželé Volavkovi 875 korun za metr čtvereční a za druhý 350 korun za metr. Soudkyně ale uvedla, že na zastupitelstvu padly námitky opozičních zastupitelů a makléřů ohledně nízké ceny. „Podle mého názoru se tím měli zastupitelé zabývat a neměli to podceňovat.“

Soud vyslechl i tehdejšího primátora Jiřího Kittnera, který je jedním z obžalovaných. Prodej považoval za standardní.

„Na každém zastupitelstvu byly desítky majetkoprávních operací. Zastupitelé se musejí spoléhat na podklady a svůj názor. Tato operace jim připadala normální, protože pozemky byly oceněny podle platných předpisů,“ vypověděl Jiří Kittner.

Rozsudek později komentoval takto: „Ukázalo se, že prodej proběhl jako všechny ostatní. Sedm let se zastupitelé soudí, že pozemky prodali za špatnou cenu. Přitom se na správné ceně nejsou schopny shodnout ani tři znalecké ústavy. Liší se o dva miliony,“ uvedl Kittner.

„Pikantní na věci je, že kauza začala na základě posudku, který i soud pokládá za bezcenný. Znalci přitom za své posudky nenesou žádnou odpovědnost,“ dodal.

Kittner chce žádat náhradu peněz

Až kauza pravomocně skončí, chce on osobně žádat náhradu peněz, které jej proces stál. Zaplacení právníků všech 23 zastupitelů za šest nebo víc let bude představovat značnou částku.

Liberecký okresní soud se kauzou zabýval počtvrté. Před tím zastupitele dvakrát osvobodil, napotřetí potrestal tříměsíční podmínkou se zkušební dobou na jeden rok. Rozhodnutí ale bylo pokaždé zrušeno.

Podmínku v dolní polovině trestní sazby žádala státní zástupkyně i nyní. „Naplnili všechny znaky žalovaného trestného činu,“ je přesvědčená státní zástupkyně Lenka Halamová.

„Pokud by pokračoval trend plošné kriminalizace zastupitelů v České republice, omezí to zastupitelskou demokracii na úrovni měst a obcí. Býti zastupitelem by znamenalo býti hrdinou,“ domnívá se advokát Oldřich Filip, který obhajoval například Jiřího Kittnera nebo Ctibora Jecha.

„Už dnes se u problematického hlasování objevují případy, že i když by zastupitelé vnitřně hlasovali pro, tak se z obavy raději zdrží hlasování. To paralyzuje třeba i činnost měst a obcí,“ tvrdí Filip.