Chceme, aby Benátská noc zůstala v Liberci, hlasovali lidé v anketě

  11:05aktualizováno  11:05
Liberec zveřejnil na webu výsledek ankety k hudebnímu festivalu Benátská noc. Město se ptalo lidí, zda kontroverzní festival chtějí v libereckém Vesci, nebo ne. Přes tři čtvrtiny hlasujících byly pro.

Hlasování na internetu dopadlo jednoznačně pro setrvání Benátské noci ve Vesci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přispět svým názorem bylo možné od poloviny září do poloviny října. "Chtěli jsme získat zpětnou vazbu od místních obyvatel i od návštěvníků, kteří do Liberce zamířili odjinud," sdělil Pavel Chmelík z kanceláře primátorky Liberce.

Celkem přišlo 2 217 hlasů. Souhlasné stanovisko s pokračováním festivalu v Liberci projevilo 1 755 hlasujících neboli 79 procent. Kategorické "ne" řeklo 361 lidí; v přepočtu šestnáct procent.

Osud Benátské noci je lhostejný pěti procentům neboli 101 hlasujícím. Mimolibereckých hlasujících bylo 774. Z toho 638 bylo pro festival, 96 ne a 40 lidí to nezajímalo.

"Ani mne to nepřekvapuje. Chápu, že sedmnácti stovkám lidí se to může líbit. Ale dělat z toho nějaké velké závěry se z toho nedá, je to příliš černobílé," hodnotí liberecký opoziční zastupitel  a předseda osadního výboru ve Vesci Jaromír Baxa.

Podle ohlasů vyplynulo, že lidé akci převážně vnímají jako dobře zorganizovanou a s dobrým dopadem na život ve městě. Zvyšuje též návštěvnost Liberce. "V souvislosti s Benátskou nocí respondenti také zmiňovali šíření dobrého jména města," upozornil Chmelík.

Zlepšete parkování a snižte hluk

Co by se mělo zlepšit? "Převažovaly náměty na zlepšení zázemí veřejných toalet, parkování, či fungování pořadatelské služby," prozradil Chmelík. Odmítavé hlasy odsuzovaly zejména hluk, zvýšení dopravní zátěže a výskyt opilých či zdrogovaných lidí.

"Z kontextu odpovědí však plyne, že tito hlasující návštěvníky Benátské noci nebyli," upozornil Chmelík. "Někteří hlasující by s akcí souhlasili za podmínek snížení celkového hluku nebo ukončení produkcí v dřívější hodině."

Hluk na festivalu měřili hygienici. Na dvou místech potvrdili překročení povolené hladiny o patnáct až sedmnáct decibelů. "Pokud bychom měli být potrestáni, mělo by už dávno být zahájeno správní řízení. Protože dosud nezačalo, pokládám tento případ za ukončený," vyjádřil se k tomu ředitel festivalu Pavel Mikez.

Krátce po festivalu Mikez také prohlašoval, že chce do budoucna vylepšit systém parkování.

"Čekali jsme, jak dopadnou krajské volby. Tato jednání probíhají společně s krajským úřadem. Počítám, že od listopadu začneme vyjednávat s ministerstvy dopravy a vnitra o možnosti parkování na dálnici. Pokud tato varianta nedopadne, vymýšlíme další - třeba zřídit záchytná parkoviště v průmyslové zóně nebo u Tipsport arény. Odsud bychom návštěvníky sváželi autobusy," plánuje.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

Na Ještědu padne sedm hektarů lesa, stromy musejí ustoupit lyžařům

Nový provozovatel ještědského skiareálu firma TMR připravuje pro lyžaře velké...

Masivní kácení je v plánu na Ještědu, jehož svahy mají být v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Nové Město nechce areál Textilany. Majitel ho může rozprodat po částech

Textilana v Novém Městě pod Smrkem.

Opuštěný a zchátralý areál bývalé Textilany v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku, který vlastní podnikatel Martin...

Najdete na iDNES.cz