Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Lehké topné oleje jsou zpět. Lidé je pašují nezdaněné z Německa

  • 3
Lehké topné oleje, symbol okrádání státu na daních z 90. let, jsou znovu na scéně. V Libereckém kraji rapidně přibývá případů pašování těchto olejů z Německa, kde jsou až o polovinu levnější. Končí především jako topivo v kamnech.

Jenže kovaní pašeráci, nebo jen lidé, co neznají zákon, neplatí za dovoz olejů daně. Mohou pak být stíháni za daňový únik. V případě velkého dovezeného množství jim dokonce hrozí desetileté vězení.

Pokud celníci pašeráka bez potřebných dokladů odhalí, zabaví mu celý náklad. Přistižený pak musí zaplatit i spotřební daň. Snaha ušetřit přijde rázem draho.

"Pašování topných olejů je na velkém vzestupu, patrně jde ruku v ruce i se zdražováním. Jen za letošních pět měsíců máme dvacet devět odhalených případů. Tolik jsme měli za celý loňský rok," zmínil mluvčí krajského celního úřadu Martin Stočes.

Od začátku roku zabavili celníci na Liberecku 5 tisíc litrů nezdaněných topných olejů.

Pro černou naftu jezdí i v kamionech

Snaha oblafnout celníky a vyhnout se placení daně začíná narůstat před topnou sezonou, běží ale vpodstatě po celý rok. Například v květnu celníci v příhraničí odhalili krátce za sebou tři případy. Nezdaněné topné oleje vezli řidiči osobních aut.

Topným olejům, které obsahují červené značkovače pro rychlejší identifikaci, se lidově říká červená nafta. Lidé pro ni už do Německa nejezdí jen v osobních autech, ale i dodávkách nebo nákladních autech. Najednou tak odvezou stovky nebo i tisíce litrů. Olej vozí v padesátilitrových sudech nebo v hranatých barelech, tak zvaných IBC kostkách. Jedna najednou pojme až tisíc litrů.

Vzhledem k tomu, že případů přibývá, zvyšují celníci počty hlídek, které se na tyto daňové úniky zaměřují. Tipují auta i posádky.

"Zatím se nám nepodařilo odhalit někoho, kdo by se dovážením topných olejů živil, ale nevylučujeme, že se to děje. Troufám si tvrdit, že mnoho lidí ani neví, že by měli daň platit a že porušují zákon. Domnívají se, že se ničeho nedopouštějí, když je to v rámci Unie. Spotřební daň je ale něco úplně jiného," připomněl mluvčí Stočes.

Lehké topné oleje končí i v nádržích aut

Řidiče s vrchovatě naplněnou IBC kostkou na korbě nezakrytého auta celníci před časem zastavili dokonce nedaleko svého sídla v ulici České mládeže. Muž tvrdil, že olej koupil od známého, neměl ale u sebe žádný potřebný doklad. Tento případ nepřímo dokládá, že lidé nevozí nezdaněné oleje z Německa jen pro vlastní potřebu.

A zdaleka je také nevyužívají pouze k topení. Červená nafta končí i v nádržích starších dieselových aut nebo pracovních strojů.

Před měsícem celníci olej v nádrži našli. Jednoduchou analýzou jej dokáží odhalit během jediné minuty. Laboratoř pak umí v nádrži odhalit i stopové množství oleje.

Aby byl dovoz oleje legální, musí se lidé zaregistrovat na celním úřadě. Uvedou množství, které chtějí přivézt a složí kauci. Prodejce jim pak také musí vystavit podepsaný nákupní doklad a zjednodušený průvodní doklad na dopravu topného oleje. Dovozce posléze z jednoho litru zaplatí jedenáct korun. Případný přeplatek kauce dostane zpět.