Lidi před pouštěním draků odrazují varovné cedule. Ne všichni je respektují.

Lidi před pouštěním draků odrazují varovné cedule. Ne všichni je respektují. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na libereckém letišti hrozí tragédie, lidé tam pouštějí draky

  • 49
Pouštění papírových draků na libereckém letišti v Růžodole je zkázonosnou zábavou. Ohrožují motorová letadla, větroně a vrtulníky záchranné služby. Drak se může připlést do vrtule, rozbít sklo a zabít pilota. V Liberci přistávají i stroje s dvanácti pasažéry.

„Za měsíc tam jsou tři až čtyři kritické okamžiky, kdy piloti musí při přistání přidat plyn a zvednou letadlo do vzduchu,“ řekl Václav Kmínek, vedoucí letového provozu na růžodolském letišti. „Na zem mohou se svým strojem dosednout až poté, co lidé s draky opustí přistávací plochu.“

Pokud nastane slunečné a větrné počasí, míří na letiště o víkendu desítky lidí s papírovými draky. „Situace je zoufalá. Na letišti se dějí strašně nebezpečné věci,“ prohlásil Kmínek. „Rodiče s dětmi ani netuší, že dělají něco špatně.“

Provinilcům hrozí pokuta 300 tisíc

Pouhý pohyb na přistávací ploše považuje legislativa za obecné ohrožení a provinilcům hrozí pokuta až 300 tisíc korun. Pokud by někdo svým pohybem na letišti přivedl pilota a posádku do nebezpečí smrti, mohl by skončit ve vězení až na osm let. Kdyby při leteckém neštěstí zemřeli nebo se těžce zranili dva lidé, trestní sazba se zvyšuje až na patnáct let vězení.

Na přistávací plochu libereckého letiště zakazují vstup cedule a ohraničují ji výstražné červenobílé sudy. Zákaz vstupu porušují kromě rodin s papírovými draky také pejskaři nebo lidé na procházkách.

„Jakmile na přistávací ploše někoho vidíme, okamžitě za ním vyrazíme a upozorníme ho, na jak nebezpečném místě se nachází. Lidem rozdáváme také varovné letáky,“ uvedl Kmínek. „Devadesát pět procent z nich si dá říci, ale pět procent nechce poslechnout a chovají se agresivně.“

Letiště není místo pro pikniky

Travnaté mezinárodní letiště v Růžodole patří městu a stará se o něj Aeroklub Liberec. Je neveřejné, což znamená, že nemá pevnou provozní dobu a slouží pouze předem stanoveným zájemcům. Přistávací dráha je vždy posekaná, podle čehož ji lidé poznají.

„Letiště není místem pro rodinné pikniky, kde by si všichni mohli dělat, co se jim zamane,“ konstatoval náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

„Jde nejen o jejich životy, ale také o životy pilotů.“ Motorová letadla vydávají hluk a lidé před nimi mohou z dráhy utéci. Piloti je navíc dokážou dostat znovu vysoko nad zem. Větroně se ale ovládají mnohem hůř a přistávají neslyšně. Ale ani piloti motorových letadel nesvedou zázraky. Na přistání jdou totiž rychlostí zhruba 140 kilometrů za hodinu.

Město chce varovat lidi

„Od listopadu budou letiště častěji kontrolovat městští policisté,“ slíbil Šolc. „K letišti umístíme nové dopravní značky a varovné cedule. Výstražnou informaci pro obyvatele města zveřejníme v našem radničním zpravodaji.“

Vybudování plotu kolem celého letiště by stálo několik desítek milionů korun, na což zadluženému městu scházejí peníze.

„Pouštění draků je zakázáno nejen na přistávací dráze, ale také před ní,“ podotýká Kmínek. „Někteří draci stoupají až do výšky čtyři sta metrů. Největší by mohli poškodit vrtuli a při nárazu do kabiny rozbít sklo a zabít pilota.“

Kmínek doporučuje na pouštění draků louky, které bezprostředně nesousedí s letištěm. „V Liberci a okolí jich lidé najdou dost,“ shrnul Kmínek. „Nikoho nebudeme vyhánět ani na letišti. Ale musí se pohybovat na bezpečných místech a dodržovat určená pravidla.“