Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava trati připraví Novou Ves o nádraží, lidé proti tomu protestují

  9:14aktualizováno  9:14
V Nové Vsi je pozdvižení. Lidé se bouří, že u nich po dokončení opravy železnice nemají stavět vlaky. O chystané změně se navíc dozvěděli, až když byla na papíře. Z návrhu nových jízdních řádů.

Petice visí například také na zastávce hromadné dopravy u novoveského koupaliště v Jablonci. | foto: Petra Laurin, 5plus2.cz

„Nikdo se nás na nic neptal, vlak je tu přitom důležitý nejen pro místní, ale i turisty,“ řekl starosta Milan Fiala.

Mezi Novoveskými už koluje petice. Jedna je na internetu, další visí přímo na zastávce a deset sběračů obchází místní obyvatele s podpisovými archy. Jmen rychle přibývá. „Z padesáti lidí, s nimiž jsem mluvil, polovina potvrdila, že vlakem pravidelně jezdí,“ doplňuje kronikář Břetislav Hušek.

Železnice ukončila provoz na zastávky v minulých dnech, nadále by měla fungovat jen jako nákladiště. Využívání zastávky si Korid LK, koordinátor dopravy v Libereckém kraji, se souhlasem kraje u železničářů neobjednal.

„Zdůvodnil to umístěním mimo obec, koncentrací dalších zastávek v okolí a organizací místní autobusové dopravy,“ vysvětluje mluvčí Správy železniční cesty Jakub Ptačinský.

Nová Ves byla vesnicí roku

Železniční stanice vznikla v Nové Vsi před 120 lety. „Využívá se i mimo přepravní špičky a o víkendech, ptají se po ní dětské tábory a turistické výpravy,“ poznamenal drážní specialista Jindřich Berounský.

Obec se vloni stala krajským vítězem soutěže Vesnice roku a jedním z důvodů, proč jí přibývá obyvatel, je snadná dopravní dostupnost. Místostarostka Kamila Lubasová se setkala se zástupci KORIDU LK a vedením Správy železniční dopravní cesty, jež opravuje trať. Žádné řešení se jim ale zatím najít nepodařilo.

„Rekonstrukce má zrychlit dopravní spojení mezi Jabloncem a Tanvaldem, respektive na trati mezi Libercem a Tanvaldem,“ dodává krajský radní Vladimír Mastník s tím, že Liberecký kraj zajistil zatím náhradu autobusy a bude usilovat o zachování nástupiště v Nové Vsi.

„Zrušit autobusovou zastávku je ještě snadnější a potom zůstaneme úplně bez spojení,“ obává se Lubasová. Přestože vlak nestaví přímo ve středu obce, po zkratce kolem vody se k zastávce lidé dostanou za pět minut.

První kraj, kde se začalo penalizovat zpoždění

„Nevyužívá se jen pro cesty do Liberce a Tanvaldu, ale pro další cestování vlaky,“ podotkla místostarostka. Pokud by lidé měli chodit do další blízké stanice, Jablonecké Paseky nebo Jablonec zastávka, museli by absolvovat tříkilometrový pochod. Cesta přitom vede i lesem a v zimě se neudržuje.

Podle správy železnice byl Liberecký kraj prvním z regionů, který začal dráhy penalizovat za zpoždění. Zhruba sedm let také tlačil na opravu trati a potřebu zkrátit interval ze 40 minut na půl hodiny.

Do tohoto taktu se ale přepravce ve špičce ani po rekonstrukci, která potrvá 13 měsíců a přijde na 685 milionů korun, zřejmě nevejde. Proto hledal další úspory a ze zastávek vyřadil Novou Ves. V Jablonci je přitom pět zastávek a ve Smržovce čtyři. V obou místech teprve před krátkou dobou jedna přibyla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Najdete na iDNES.cz