Lidem vadí obří obchodní dům, který roste v centru secesního Jablonce

  6:42aktualizováno  6:42
Masa betonu pomalu roste v centru Jablonce. Vznikne z ní obchodní centrum Central, které má otevřít příští rok na jaře. Nabídne na sedm desítek obchodů; objeví se zde například módní značky H&M, New Yorker a Gate, obchod s obuví CCC Boty, lifestylový obchod Pepco či první restaurace KFC v Jablonci.

Naproti hlavní jablonecké poště, v historické, převážně secesní zástavbě, nyní vyrůstá velký nákupní dům. Proti jeho proporcím se ozývá mnoho Jablonečanů - zdá se příliš velký. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ne všichni ale sledují stavbu zrovna s nadšením – a to měla původně plocha centra ukousnout až sedmnáct tisíc čtverečních metrů území, přičemž nakonec to bude přibližně třináct tisíc.

Jedním z nespokojených je architekt Jakub Chuchlík, spoluzakladatel jabloneckého sdružení PLAC a zároveň městský architekt v Mnichově Hradišti.

Fotogalerie

„Chyba byla už na začátku. Když už se město rozhodlo mít v centru dům takovýchto rozměrů, je škoda, že je to blok, který slouží jen jedné funkci – nakupování, případně zábavě, a to jen přes den. Kdyby tam byly obytné domy, bylo by to místo pod permanentní kontrolou lidí, kteří by tam žili,“ řekl.

Dům podle něj příliš vytěžuje rozlohu pozemku až na samý jeho okraj. „Kolem není prostor pro široký chodník, na němž by bylo možno vysadit v ulicích Generála Mrázka nebo Komenského stromořadí,“ poukázal Chuchlík.

Část obchodního centra bude rozdělena Jugoslávskou ulicí. Ta ale nebude pro pěší otevřena neustále, ale jen po čas otevírací doby Centralu. „Privatizace této ulice je fatální chybou. Je nepřijatelné, aby se ulice, která přirozeně odněkud někam vede, najednou skoupila, daly se tam dveře a někdo ji používal pro svoje potřeby na úkor průchodnosti města,“ rozhořčil se Chuchlík.

Jednosměrky nebudou stačit, míní šéf dopravního výboru

Dalším nedostatkem podle něj je, že parkoviště, které vznikne, bude ležet příliš vysoko. „Oni zkrátka nechtěli kopat hluboko, aby se stavba neprodražila. Odůvodňovalo se to obavami z narušení statiky okolních domů, což je ale s přihlédnutím k tomu, jaké hloubkové práce se ve městech při podobných stavbách provádějí, vyvratitelný argument,“ dodal.

Kritikem stavby je i předseda dopravního výboru jabloneckého zastupitelstva Jindřich Berounský. „Objekt ve své současně prezentované podobě nezapadá do okolní zástavby. Vadí mi i to, že v areálu nebude tolik parkovacích míst, kolik se původně plánovalo,“ vyjádřil se Berounský.

Dopravní situace v centru města se dle jeho názoru zhorší. „Z důvodu větší dopravní vytíženosti bude třeba změnit některé jednosměrné ulice v okolí obchodního centra na obousměrné, což ale zase ubere parkovací místa,“ prohlásil šéf výboru.

Podle náměstka jabloneckého primátora Lukáše Pletichy však otevření Centralu nebude mít na dopravu v okolí zásadnější vliv.

„Už dneska je třeba Poštovní ulice jednosměrná úplně zbytečně. Navíc přibudou parkovací místa v Centralu, takže v Poštovní ulici jich nebude tolik potřeba. V celé oblasti se zvýší kapacita parkování,“ řekl k obavám Berounského Pleticha.

Investor věří, že obchodní dům přiláká do centra Jablonce zákazníky, kteří dosud jezdí do sousedního Liberce.

„V současnosti již máme pronajato více než 80 % plochy a škála nájemců je opravdu pestrá, zastoupena bude řada mezinárodních značek. Lidé tedy namísto toho, aby jeli za naplněním svých potřeb do Liberce tak jako dosud, naleznou příslušné obchody či služby v centru Jablonce. Po otevření se tak Central Jablonec stane prodloužením hlavní městské nákupní zóny,“ říká Lenka Vašutová ze skupiny Crestyl.

„Další nájemci budou postupně uveřejňováni. Snažíme se, aby mezi nimi byli i lokální prodejci, s některými z nich již jednáme.“

Mezi další potvrzené nájemce patří vedle H&M nebo KFC také DM Drogerie, lékárna Dr. Max, prodejna Geco tabák a květinářství Holandské květiny.

„Návštěvníci se mohou těšit i na knihkupectví Kanzelsberger, prodejnu hraček Dráčik či obchodníka s elektronikou Datart, významným nájemníkem bude i Komerční banka. Mezi restauracemi budoucí návštěvníci naleznou kromě zmíněného KFC například i čínskou či japonskou kuchyni a osvěžit se budou moci čerstvými šťávami Ugo,“ dodala Vašutová.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

V Liberci vydali speciální znakoknihu, je určena pro čtení neslyšícím

Tlumočník Karel Redlich převedl knihu O zahradě do znakového jazyka.

Když knihu psal, zdály se mu sny o pokroucených uličkách a o tajemné zahradě, od které jen on vlastní klíč. Za jejími...

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Nová silnice uleví libereckému náměstí, odstřelí kvůli ní kus skály

Liberec čelí exekuci.

Stříhání pásky na silnici Nová Pastýřská se má uskutečnit v prvním pololetí roku 2022. Alespoň tak si to zatím plánuje...

Najdete na iDNES.cz