Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem vadí obří obchodní dům, který roste v centru secesního Jablonce

  6:42aktualizováno  6:42
Masa betonu pomalu roste v centru Jablonce. Vznikne z ní obchodní centrum Central, které má otevřít příští rok na jaře. Nabídne na sedm desítek obchodů; objeví se zde například módní značky H&M, New Yorker a Gate, obchod s obuví CCC Boty, lifestylový obchod Pepco či první restaurace KFC v Jablonci.

Naproti hlavní jablonecké poště, v historické, převážně secesní zástavbě, nyní vyrůstá velký nákupní dům. Proti jeho proporcím se ozývá mnoho Jablonečanů - zdá se příliš velký. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ne všichni ale sledují stavbu zrovna s nadšením – a to měla původně plocha centra ukousnout až sedmnáct tisíc čtverečních metrů území, přičemž nakonec to bude přibližně třináct tisíc.

Jedním z nespokojených je architekt Jakub Chuchlík, spoluzakladatel jabloneckého sdružení PLAC a zároveň městský architekt v Mnichově Hradišti.

Fotogalerie

„Chyba byla už na začátku. Když už se město rozhodlo mít v centru dům takovýchto rozměrů, je škoda, že je to blok, který slouží jen jedné funkci – nakupování, případně zábavě, a to jen přes den. Kdyby tam byly obytné domy, bylo by to místo pod permanentní kontrolou lidí, kteří by tam žili,“ řekl.

Dům podle něj příliš vytěžuje rozlohu pozemku až na samý jeho okraj. „Kolem není prostor pro široký chodník, na němž by bylo možno vysadit v ulicích Generála Mrázka nebo Komenského stromořadí,“ poukázal Chuchlík.

Část obchodního centra bude rozdělena Jugoslávskou ulicí. Ta ale nebude pro pěší otevřena neustále, ale jen po čas otevírací doby Centralu. „Privatizace této ulice je fatální chybou. Je nepřijatelné, aby se ulice, která přirozeně odněkud někam vede, najednou skoupila, daly se tam dveře a někdo ji používal pro svoje potřeby na úkor průchodnosti města,“ rozhořčil se Chuchlík.

Jednosměrky nebudou stačit, míní šéf dopravního výboru

Dalším nedostatkem podle něj je, že parkoviště, které vznikne, bude ležet příliš vysoko. „Oni zkrátka nechtěli kopat hluboko, aby se stavba neprodražila. Odůvodňovalo se to obavami z narušení statiky okolních domů, což je ale s přihlédnutím k tomu, jaké hloubkové práce se ve městech při podobných stavbách provádějí, vyvratitelný argument,“ dodal.

Kritikem stavby je i předseda dopravního výboru jabloneckého zastupitelstva Jindřich Berounský. „Objekt ve své současně prezentované podobě nezapadá do okolní zástavby. Vadí mi i to, že v areálu nebude tolik parkovacích míst, kolik se původně plánovalo,“ vyjádřil se Berounský.

Dopravní situace v centru města se dle jeho názoru zhorší. „Z důvodu větší dopravní vytíženosti bude třeba změnit některé jednosměrné ulice v okolí obchodního centra na obousměrné, což ale zase ubere parkovací místa,“ prohlásil šéf výboru.

Podle náměstka jabloneckého primátora Lukáše Pletichy však otevření Centralu nebude mít na dopravu v okolí zásadnější vliv.

„Už dneska je třeba Poštovní ulice jednosměrná úplně zbytečně. Navíc přibudou parkovací místa v Centralu, takže v Poštovní ulici jich nebude tolik potřeba. V celé oblasti se zvýší kapacita parkování,“ řekl k obavám Berounského Pleticha.

Investor věří, že obchodní dům přiláká do centra Jablonce zákazníky, kteří dosud jezdí do sousedního Liberce.

„V současnosti již máme pronajato více než 80 % plochy a škála nájemců je opravdu pestrá, zastoupena bude řada mezinárodních značek. Lidé tedy namísto toho, aby jeli za naplněním svých potřeb do Liberce tak jako dosud, naleznou příslušné obchody či služby v centru Jablonce. Po otevření se tak Central Jablonec stane prodloužením hlavní městské nákupní zóny,“ říká Lenka Vašutová ze skupiny Crestyl.

„Další nájemci budou postupně uveřejňováni. Snažíme se, aby mezi nimi byli i lokální prodejci, s některými z nich již jednáme.“

Mezi další potvrzené nájemce patří vedle H&M nebo KFC také DM Drogerie, lékárna Dr. Max, prodejna Geco tabák a květinářství Holandské květiny.

„Návštěvníci se mohou těšit i na knihkupectví Kanzelsberger, prodejnu hraček Dráčik či obchodníka s elektronikou Datart, významným nájemníkem bude i Komerční banka. Mezi restauracemi budoucí návštěvníci naleznou kromě zmíněného KFC například i čínskou či japonskou kuchyni a osvěžit se budou moci čerstvými šťávami Ugo,“ dodala Vašutová.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz