Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se bouří proti automatům ve vlacích. Nemají drobné a dostávají pokuty

  8:36aktualizováno  8:36
V Jizerských horách přibývá lidí, kteří si stěžují na cestování vlakem mezi Smržovkou a Josefovým Dolem. Vlaky na tomto úseku totiž patří mezi přibližně šedesát linek v republice, kde chybí průvodčí.

Vlak na viaduktu ve Smržovce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Cestující jsou už několik let nuceni si jízdenku zakoupit v automatu ve voze. Jenže někteří z nich nemají drobné mince do přístroje, který papírové bankovky nepřijímá, nebo automat neumí ovládat. Někteří tak kvůli tomu musí platit pokuty, když je za jízdu načerno chytne revizor.

Jednou z nespokojených cestujících je i Jana Mičkálová. Ta vlakem mezi Smržovkou a Josefovým Dolem jezdí několikrát týdně. A už platila i pokutu.

„Chyběly mi drobné do automatu. Vím, že když je cestující nemá, může zaklepat na strojvedoucího, který mu lístek prodá. Jenže už se nejen mně stalo, že řekl, ať neotravujeme a jdeme si sednout bez jízdenky,“ stěžuje si mladá cestující.

Tu nechtěná jízda načerno nedávno stála 400 korun pokuty. „Vím, že pokutu dostalo více lidí. Ten automat je problém zejména pro starší lidi, kteří ho neumí ovládat nebo marně čekají na průvodčího. Třeba moje babička tímto vlakem raději nejezdí,“ dodává Mičkálová.

K Mičkálové se přidává i Zdeňka Benešová z Josefova Dolu. „Musíte mít neustále kovové mince. A ovládání automatu je pro mě docela složité,“ uvedla.

Doprava na trati se zhoršila, myslí si starosta

Negativní zkušenost s automatem má i starosta Smržovky Marek Hotovec. „Je trochu problém se v automatu zorientovat. Velký problém to pak musí být pro starší lidi a také větší skupiny turistů, kteří mají s sebou třeba lyže, psa a chtějí ještě skupinovou slevu. To vše tam musí navolit a není to jednoduché,“ říká starosta.

„Sám jsem s tím měl problém. Navíc jsem vůbec nevěděl, že se jízdenka z automatu musí ještě označit ve strojku. Kdyby mě na to jeden z cestujících neupozornil, jedu načerno.“

Smržovka již několikrát na tuto situaci České dráhy upozorňovala a také argumentovala tím, že Drahám klesají tržby, jelikož ne všichni cestující jsou poctiví a jízdenku si opatří.

„Oni ale místo průvodčích nasadili revizory. Vždy argumentují stejně, že jsou automaty pro ně ekonomicky výhodnější než průvodčí,“ doplňuje Hotovec.

Situace se nelíbí ani starostovi Josefova Dolu Janu Miksovi. „Hodně lidí u nás si na to stěžuje a také vím o lidech, kteří museli zbytečně platit pokuty. Navíc se doprava na trati hodně zhoršila. Dříve tu byla vytopená čekárna, kde si lidé mohli v pokladně koupit lístek. Dnes tu stojí v zimě, nikdo to tu neuklízí a musíme na to dohlížet my,“ stěžuje si Miksa.

Informace o automatech jsou na mnoha místech, zní z ČD

České dráhy argumentují tím, že automaty by neměly být pro lidi překvapením. „Informace o samoobslužném systému je uvedena na mnoha místech i v jízdním řádu. Předpokládáme, že si cestující spoje vyhledávají v jízdním řádu a symbolu pro samoobslužný systém si všimnou. Systém dnes není ani novinkou ani není žádnou výjimkou,“ konstatuje mluvčí drah Radka Pistoriusová.

„Návod na obsluhu prodejního automatu je přímo na přístroji, ve vlakovém průvodci na každém vlaku i v regionálním jízdním řádu. Chápeme, že pro cestujícího, který jede zcela výjimečně a na krátkou vzdálenost, může být automat překvapením. Doporučujeme oslovit jiné cestující, kteří mají s obsluhou zkušenost nebo požádat strojvedoucího.“

Pistoriusová také připomněla, že Libereckému kraji České dráhy nabídly nasadit na této trati vlakový personál, ale za podmínek, že je uhradí kraj.

„Připomínáme také, že ve Smržovce je otevřena osobní pokladna v době silného provozu. Pokud by se tedy cestující ze zastávek na trati nestihl odbavit, oznámí skutečnost vlakovému revizoru nebo vlakovému personálu v návazných vlacích ze Smržovky. Odbaven bude podle platných přepravních podmínek,“ uzavřela mluvčí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Najdete na iDNES.cz