Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čekáme, kdo nás sejme, stěžují si lidé na silnici z Harcova do Rýnovic

  12:56aktualizováno  12:56
Naštvaní a rozzlobení jsou lidé, kteří bydlí podél silnice z Harcova přes Lukášov do Rýnovic. Právě tudy totiž nyní jezdí řada řidičů, kteří si z trasy udělali objížďku kvůli výstavbě nové silnice z libereckých Kunratic do Jablonce nad Nisou.

Silnice z Harcova přes Lukášov do Jablonce. | foto: Jan Stránský, MF DNES

Jenže, ač by tu měli motoristé jezdit nejvýše padesátikilometrovou rychlostí, mnozí z nich dopravní značku nerespektují a plyn sešlápnou víc, než by měli.

„Nejhorší je to ráno, od šesti do devíti, a pak odpoledne, tak kolem čtvrté páté hodiny, to tu jezdí jedno auto za druhým. Kdyby ale řidiči dodržovali padesátku, jenže kolikrát tu prosviští takovou rychlostí, že se nestačíme divit,“ prohlásil Michal Schneider, který má u svého domu i truhlářskou dílnu.

Patří už do Jablonce nad Nisou, bydlí zhruba dvě stě metrů za hranicí okresů.

„Policisty, kteří by měřili tady v tom úseku před zatáčkami, jsme ještě neviděli. Vůbec tu moc často neprojíždějí, přitom je to o strach. V dopravní špičce nemám skoro šanci vyjet ze dvora na silnici s materiálem. To nevíte, kdo vás sejme,“ upozornil truhlář.

„Kdysi dávno jsem žádal policii, aby sem dala třicítku, to když mi tady na silnici srazili dceru, ale rychlost stejně nesnížili,“ dodal.

Občas tu auta jezdí rallye, stěžují si místní

O zhruba tři sta metrů výše, v zatáčkách, bydlí i jeho kamarád Martin. Také on by uvítal, pokud by sem zajížděli policisté častěji.

„Kdyby se sem postavili párkrát za týden s radarem, řidiči by možná zpomalili. Vždyť oni jsou schopni se na té úzké silnici i předjíždět. Kolikrát za den slyším, jak na sebe v těch zatáčkách troubí a pokřikují, protože se ťukli zrcátkama. A dvakrát týdně tady projede i kamion, který sem vůbec nesmí. Dokonce tu vídáme občas i dvouposchoďový autobus. A každý večer tu jedno bílé subaru jezdí rallye,“ svěřil se muž.

Podle nich silnici trasu z Jablonce či do Liberce využívají v obou směrech hlavně ti řidiči, kteří až dosud jezdili přes Kunratice. Nárůst dopravy odhadují o tři sta procent. K tomu se přiklání i paní Jana, která bydlí u silnice na liberecké části, kde je delší rovinka.

„Někteří řidiči tu jezdí jako blázni. Když jdu s dětmi pěšky, mám strach, že nás srazí. Slibovali retardéry, které donutí řidiče zpomalit, ale nic se nestalo,“ zmínila mladá žena.

Podle místních je jen otázkou času, kdy se na silnici stane nějaké neštěstí. „Chybí tu chodníky, když jdu po krajnici, a po druhé straně jede třeba cyklista, k tomu se k nám blíží auto, raději skáču do pangejtu, abych přežil. A to nemluvím o tom, že mám strach, když jdou děti ráno na autobus. Ještěže teď jsou prázdniny,“ doplnil pan Martin.

Na silnici mají být retardéry

Místní jsou navíc zvědaví, jak to na silnici bude vypadat v zimě, až napadne sníh. Město Liberec chce silnici upravit tak, aby tam doprava zpomalila. Jenže nechce investovat svoje peníze. Řidiči tudy totiž projíždějí kvůli uzavřené silnici, která je v majetku Ředitelství silnic a dálnic.

„Odvoláváme se na § 39 zákona o pozemních komunikacích, který se nazývá mimořádné změny dopravního významu. Ten říká, že dojde-li k podstatnému nárůstu zatížení části pozemní komunikace, jejíž stavební stav tomuto nárůstu neodpovídá, je osoba, která nárůst způsobila, povinna uhradit vlastníkovi dotčené části silnice náklady spojené s nezbytnou úpravou,“ vysvětlil David Novotný, vedoucí správy majetku libereckého magistrátu.

Město chce na silnici instalovat retardéry, směrové sloupky, vodorovné značení a opravou má projít také asfaltový kryt. „Teď budeme proto posílat na ŘSD žádost, aby k tomu zaujalo nějaký postoj a začalo konat,“ dodal Novotný.Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V srpnu 1968 přežil v Desné ohnivé peklo a zachránil hořící ženu

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Všichni svatí stáli 21. srpna 1968 při Miroslavu Jeníkovi, když jel se svým bratrem Ladislavem a Rudolfem Šourkem v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz