Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čekáme, kdo nás sejme, stěžují si lidé na silnici z Harcova do Rýnovic

  12:56aktualizováno  12:56
Naštvaní a rozzlobení jsou lidé, kteří bydlí podél silnice z Harcova přes Lukášov do Rýnovic. Právě tudy totiž nyní jezdí řada řidičů, kteří si z trasy udělali objížďku kvůli výstavbě nové silnice z libereckých Kunratic do Jablonce nad Nisou.

Silnice z Harcova přes Lukášov do Jablonce. | foto: Jan Stránský, MF DNES

Jenže, ač by tu měli motoristé jezdit nejvýše padesátikilometrovou rychlostí, mnozí z nich dopravní značku nerespektují a plyn sešlápnou víc, než by měli.

„Nejhorší je to ráno, od šesti do devíti, a pak odpoledne, tak kolem čtvrté páté hodiny, to tu jezdí jedno auto za druhým. Kdyby ale řidiči dodržovali padesátku, jenže kolikrát tu prosviští takovou rychlostí, že se nestačíme divit,“ prohlásil Michal Schneider, který má u svého domu i truhlářskou dílnu.

Patří už do Jablonce nad Nisou, bydlí zhruba dvě stě metrů za hranicí okresů.

„Policisty, kteří by měřili tady v tom úseku před zatáčkami, jsme ještě neviděli. Vůbec tu moc často neprojíždějí, přitom je to o strach. V dopravní špičce nemám skoro šanci vyjet ze dvora na silnici s materiálem. To nevíte, kdo vás sejme,“ upozornil truhlář.

„Kdysi dávno jsem žádal policii, aby sem dala třicítku, to když mi tady na silnici srazili dceru, ale rychlost stejně nesnížili,“ dodal.

Občas tu auta jezdí rallye, stěžují si místní

O zhruba tři sta metrů výše, v zatáčkách, bydlí i jeho kamarád Martin. Také on by uvítal, pokud by sem zajížděli policisté častěji.

„Kdyby se sem postavili párkrát za týden s radarem, řidiči by možná zpomalili. Vždyť oni jsou schopni se na té úzké silnici i předjíždět. Kolikrát za den slyším, jak na sebe v těch zatáčkách troubí a pokřikují, protože se ťukli zrcátkama. A dvakrát týdně tady projede i kamion, který sem vůbec nesmí. Dokonce tu vídáme občas i dvouposchoďový autobus. A každý večer tu jedno bílé subaru jezdí rallye,“ svěřil se muž.

Podle nich silnici trasu z Jablonce či do Liberce využívají v obou směrech hlavně ti řidiči, kteří až dosud jezdili přes Kunratice. Nárůst dopravy odhadují o tři sta procent. K tomu se přiklání i paní Jana, která bydlí u silnice na liberecké části, kde je delší rovinka.

„Někteří řidiči tu jezdí jako blázni. Když jdu s dětmi pěšky, mám strach, že nás srazí. Slibovali retardéry, které donutí řidiče zpomalit, ale nic se nestalo,“ zmínila mladá žena.

Podle místních je jen otázkou času, kdy se na silnici stane nějaké neštěstí. „Chybí tu chodníky, když jdu po krajnici, a po druhé straně jede třeba cyklista, k tomu se k nám blíží auto, raději skáču do pangejtu, abych přežil. A to nemluvím o tom, že mám strach, když jdou děti ráno na autobus. Ještěže teď jsou prázdniny,“ doplnil pan Martin.

Na silnici mají být retardéry

Místní jsou navíc zvědaví, jak to na silnici bude vypadat v zimě, až napadne sníh. Město Liberec chce silnici upravit tak, aby tam doprava zpomalila. Jenže nechce investovat svoje peníze. Řidiči tudy totiž projíždějí kvůli uzavřené silnici, která je v majetku Ředitelství silnic a dálnic.

„Odvoláváme se na § 39 zákona o pozemních komunikacích, který se nazývá mimořádné změny dopravního významu. Ten říká, že dojde-li k podstatnému nárůstu zatížení části pozemní komunikace, jejíž stavební stav tomuto nárůstu neodpovídá, je osoba, která nárůst způsobila, povinna uhradit vlastníkovi dotčené části silnice náklady spojené s nezbytnou úpravou,“ vysvětlil David Novotný, vedoucí správy majetku libereckého magistrátu.

Město chce na silnici instalovat retardéry, směrové sloupky, vodorovné značení a opravou má projít také asfaltový kryt. „Teď budeme proto posílat na ŘSD žádost, aby k tomu zaujalo nějaký postoj a začalo konat,“ dodal Novotný.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

VIDEO: Byl symbolem problémů Tanvaldu, teď jde dům hrůzy k zemi

V Tanvaldu začala ručním rozebíráním střechy a krovů demolice takzvaného domu...

Z Tanvaldu postupně mizí jeho nechvalně proslulý symbol, zchátralý dům v Žákově ulici v sousedství autobusového...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz