Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizovali stavební úřad, záhy přišla důsledná kontrola nemovitostí

  15:33aktualizováno  15:33
Na květnovém zastupitelstvu Jiří Vašák z Liberce kritizoval postup Sportovního areálu Ještěd a stavebního úřadu kvůli načerno zavezenému lomu ve Vesci. Ani ne dva týdny nato mu liberecký stavební úřad oznámil zevrubnou kontrolu všech staveb. Není to první kontrola, kterou úřad stěžovatelům poslal.

Kontrola přišla po stížnostech kvůli načerno zavezenému lomu ve Vesci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Kontrola se má týkat úplně všeho. Působí to na mě, jako by chtěli jednoduše něco najít. Dávám si to do souvislosti s vyjádřením mého názoru na zavážku lomu. Asi to je běžná praxe stavebního úřadu, že pokud si občan dovolí upozornit na něco, co se dělá načerno, tak ho okamžitě taky zkontrolují,“ říká Jiří Vašák, který kvůli zavážce lomu podával podnět na stavební úřad, Českou inspekci životního prostředí a vyjadřoval se i v MF DNES (o zavážení lomu zde).

Vašák nic nestaví ani nebourá, od úřadu nic nežádá a stavby na jeho vlastních pozemcích má zkolaudované. Stavební úřad neuvádí, co chce kontrolovat. Vašák je přesvědčený, že úřad porušuje zákon a proti nařízené kontrole podal stížnost.

„Stavby mám šest let zkolaudované a stavební úřad ke kontrole nemá důvod a ostatně ho ani neuvedl. A ani nedodržel zákonný postup pro provedení kontrolní prohlídky. Podle mě nejedná nestranně,“ domnívá se Vašák.

„Stavební úřad zkrátka nemá zmocnění bezdůvodně se domáhat vstupu na mé pozemky. Domnívám se, že ani nemá pravomoc vstupovat do mého domu, pokud to není nezbytné pro ochranu života, zdraví nebo bezpečnosti osob,“ říká Vašák.

Mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová uvedla, že kontrolu úřad provést musí, protože už letos v lednu dostal podání, které však blíže nespecifikovala.

Kontrolu dříve dostal i další kritik úřadu

Téměř identickou zkušenost jako Jiří Vašák má s libereckým stavebním úřadem i Jaromír Tůma z Liberce. Také on poukázal na pochybení města a stavebního úřadu.

Tůma před lety koupil městský pozemek ve Venušině ulici i s načerno postavenou zdí. Na to, že stavba není schválená, jej ale město ani stavební úřad neupozornily. Zeď se později začala rozpadat a ohrožovat okolí.

Když to loni 25. května Tůma úředníkům vytkl, už 24. června dostal oznámení stavebního úřadu o kontrole. Také v jeho případě s odůvodněním, že úředníci jednají na základě anonymního udání.

„Procházeli nám pak všechno možné, zajímal je i přesah stříšky. Chtěli vidět nejen pozemky a dům, ale i revize komínů, hromosvodů nebo plynového zařízení. Šli do věcí, které byly úplně nad rámec chápání a využili všechny možnosti stavebního zákona. Když jsem se ptal, v čem je tu veřejný zájem, nedokázali mi odpovědět. Přišlo mi, že je to proto, aby mě nachytali na švestkách,“ řekl Jaromír Tůma.

„Nakonec našli to, co asi hledali. Údajné černé stavby - opravu dešťového svodu a vchodu do domu. Obě přestavby přitom odsouhlasil před lety stavební úřad a nevyžadoval žádnou kolaudaci. Teď po mě chce stavební úřad veškerá povolení,“ popisuje Tůma.

S odvoláním u krajského úřadu neuspěl. Chce se proto odvolat až k ministerstvu pro místní rozvoj.

„Šikana je pro to, co jsme museli strpět, mírný název. Je to psychický teror. Člověk ale nemá proti požadavkům nad rámec zákona a zneužití pravomoci úředníka žádnou obranu,“ dodal Tůma.

Pokud je důvod, prohlídka se uskuteční, říká vedoucí odboru

Úřad se ke kritice staví lakonicky. „Pokud je důvod ke kontrole, pak se kontrolní prohlídka uskuteční. Jde o přenesenou působnost státní správy a kontrola je součástí výkonu stavebního zákona,“ reagoval vedoucí odboru Stavební úřad Magistrátu města Liberce Miroslav Šimek.

Liberecký magistrát paradoxně nedávno získal první místo v ocenění Přívětivý úřad. Ocenění převzali primátor města Tibor Batthyány spolu s tajemníkem magistrátu Jindřichem Fadrhoncem.

Ministerstvo vnitra ocenilo úřední hodiny i o sobotách, které Liberec zavedl jako jeden z prvních v zemi, novinku Dashboard - město v číslech, nový web města či Liberecký zpravodaj. Především pak celkovou otevřenost a komunikaci úřadu s občany.

Například přívětivost a otevřenost se testovala pomocí dotazníku, který obsahoval na 40 otázek. Byly rozděleny na kategorie: přístupnost úřadu pro občany, transparentnost úřadu a komunikace s úřadem.

„Fungování magistrátu o víkendech je výborná věc. Věřím, že i na ostatních odborech jsou úředníci milí a ochotní pomoci. Stavební úřad ale zcela ztratil jakoukoliv moji důvěru,“ komentuje to Jaromír Tůma.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz