Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizovali stavební úřad, záhy přišla důsledná kontrola nemovitostí

  15:33aktualizováno  15:33
Na květnovém zastupitelstvu Jiří Vašák z Liberce kritizoval postup Sportovního areálu Ještěd a stavebního úřadu kvůli načerno zavezenému lomu ve Vesci. Ani ne dva týdny nato mu liberecký stavební úřad oznámil zevrubnou kontrolu všech staveb. Není to první kontrola, kterou úřad stěžovatelům poslal.

Kontrola přišla po stížnostech kvůli načerno zavezenému lomu ve Vesci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Kontrola se má týkat úplně všeho. Působí to na mě, jako by chtěli jednoduše něco najít. Dávám si to do souvislosti s vyjádřením mého názoru na zavážku lomu. Asi to je běžná praxe stavebního úřadu, že pokud si občan dovolí upozornit na něco, co se dělá načerno, tak ho okamžitě taky zkontrolují,“ říká Jiří Vašák, který kvůli zavážce lomu podával podnět na stavební úřad, Českou inspekci životního prostředí a vyjadřoval se i v MF DNES (o zavážení lomu zde).

Vašák nic nestaví ani nebourá, od úřadu nic nežádá a stavby na jeho vlastních pozemcích má zkolaudované. Stavební úřad neuvádí, co chce kontrolovat. Vašák je přesvědčený, že úřad porušuje zákon a proti nařízené kontrole podal stížnost.

„Stavby mám šest let zkolaudované a stavební úřad ke kontrole nemá důvod a ostatně ho ani neuvedl. A ani nedodržel zákonný postup pro provedení kontrolní prohlídky. Podle mě nejedná nestranně,“ domnívá se Vašák.

„Stavební úřad zkrátka nemá zmocnění bezdůvodně se domáhat vstupu na mé pozemky. Domnívám se, že ani nemá pravomoc vstupovat do mého domu, pokud to není nezbytné pro ochranu života, zdraví nebo bezpečnosti osob,“ říká Vašák.

Mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová uvedla, že kontrolu úřad provést musí, protože už letos v lednu dostal podání, které však blíže nespecifikovala.

Kontrolu dříve dostal i další kritik úřadu

Téměř identickou zkušenost jako Jiří Vašák má s libereckým stavebním úřadem i Jaromír Tůma z Liberce. Také on poukázal na pochybení města a stavebního úřadu.

Tůma před lety koupil městský pozemek ve Venušině ulici i s načerno postavenou zdí. Na to, že stavba není schválená, jej ale město ani stavební úřad neupozornily. Zeď se později začala rozpadat a ohrožovat okolí.

Když to loni 25. května Tůma úředníkům vytkl, už 24. června dostal oznámení stavebního úřadu o kontrole. Také v jeho případě s odůvodněním, že úředníci jednají na základě anonymního udání.

„Procházeli nám pak všechno možné, zajímal je i přesah stříšky. Chtěli vidět nejen pozemky a dům, ale i revize komínů, hromosvodů nebo plynového zařízení. Šli do věcí, které byly úplně nad rámec chápání a využili všechny možnosti stavebního zákona. Když jsem se ptal, v čem je tu veřejný zájem, nedokázali mi odpovědět. Přišlo mi, že je to proto, aby mě nachytali na švestkách,“ řekl Jaromír Tůma.

„Nakonec našli to, co asi hledali. Údajné černé stavby - opravu dešťového svodu a vchodu do domu. Obě přestavby přitom odsouhlasil před lety stavební úřad a nevyžadoval žádnou kolaudaci. Teď po mě chce stavební úřad veškerá povolení,“ popisuje Tůma.

S odvoláním u krajského úřadu neuspěl. Chce se proto odvolat až k ministerstvu pro místní rozvoj.

„Šikana je pro to, co jsme museli strpět, mírný název. Je to psychický teror. Člověk ale nemá proti požadavkům nad rámec zákona a zneužití pravomoci úředníka žádnou obranu,“ dodal Tůma.

Pokud je důvod, prohlídka se uskuteční, říká vedoucí odboru

Úřad se ke kritice staví lakonicky. „Pokud je důvod ke kontrole, pak se kontrolní prohlídka uskuteční. Jde o přenesenou působnost státní správy a kontrola je součástí výkonu stavebního zákona,“ reagoval vedoucí odboru Stavební úřad Magistrátu města Liberce Miroslav Šimek.

Liberecký magistrát paradoxně nedávno získal první místo v ocenění Přívětivý úřad. Ocenění převzali primátor města Tibor Batthyány spolu s tajemníkem magistrátu Jindřichem Fadrhoncem.

Ministerstvo vnitra ocenilo úřední hodiny i o sobotách, které Liberec zavedl jako jeden z prvních v zemi, novinku Dashboard - město v číslech, nový web města či Liberecký zpravodaj. Především pak celkovou otevřenost a komunikaci úřadu s občany.

Například přívětivost a otevřenost se testovala pomocí dotazníku, který obsahoval na 40 otázek. Byly rozděleny na kategorie: přístupnost úřadu pro občany, transparentnost úřadu a komunikace s úřadem.

„Fungování magistrátu o víkendech je výborná věc. Věřím, že i na ostatních odborech jsou úředníci milí a ochotní pomoci. Stavební úřad ale zcela ztratil jakoukoliv moji důvěru,“ komentuje to Jaromír Tůma.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

Úroda bývá menší. Včely v kraji kosí nemoci a chybí včelaři

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji je méně včel, což ohrožuje úrodu, a tudíž i potravu pro obyvatele. Hejtmanství to řeší dotacemi pro...

Ústav, kde operovali Kvitovou, má naději, že získá stopnutou dotaci

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou má naději, že dostane peníze na modernizaci. Poté, co mu šedesátimilionovou...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz