Lidé v Jablonci se bouří proti domům mezi zahrádkami i novému paneláku

  15:50aktualizováno  15:50
Obyvatele Jablonce pobouřil návrh územního plánu města. Nelíbí se jim, že si v zahrádkářské kolonii bude možné postavit dům, nesouhlasí s plánovanými kruhovými objezdy v Palackého ulici a vadí jim stavba osmipatrového paneláku v Pobřežní ulici. Tvůrcům plánu to přišla vytknout stovka lidí.

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Aschermann

Hlavní spory vyvolalo to, že se v plánu změnily plochy občanského vybavení pro sport a rekreaci na "plochy smíšené obytné". V překladu to znamená, že v zahrádkářské kolonii si majitel na svém pozemku může postavit i rodinný domek.

"To je hrozné, pokud se ostatní čtyři sousedé rozhodnou postavit barák, tak moje zahrádka se mezi nimi utopí," postěžovala si jedna ze zahrádkářek.

Její námitky podpořilo zhruba deset diskutujících. Tvůrci plánu ale tvrdí, že je taková změna nezbytná a neznamená, že by se zahrádkářská kolonie rázem změnila v sídliště.

"Je nutné, aby se Jablonec dál rozvíjel. Kdyby v zahrádkářské kolonii chtěl opravdu někdo stavět, tak musí požádat o stavební povolení, přivést inženýrské sítě a zajistit přístup a to by nebylo hned," řekl architekt Ladislav Hron.

Další panelák nechceme, zlobí se lidé

Co lidi opravdu nadzvedlo, je plánovaná stavba osmipatrového domu v Pobřežní ulici. Nový panelák má nahradit ruinu, která již léta "straší" u druhé nádrže jablonecké přehrady.

"Nikomu se nelíbí, že zde má vyrůst panelák. Už tak je tu problém s parkováním. Je smutné, že město vůbec nevzalo v úvahu petici s 475 podpisy proti osmipatrovému domu," poznamenal další z účastníků besedy.

Na rozdíl od zahrádkářské kolonie, v případě stavby panelového domu nemohou lidé nic moc dělat. Před časem zastupitelé odsouhlasili stavbu paneláků a povolení ke stavbě vydal i stavební úřad.

"Stavba domu začne v nejbližších měsících. Je pořád lepší panelák než dům pana Urbance," připomněl jablonecký místostarosta Petr Vobořil nynější ruinu.

Zastupitel Petr Karásek pak přítomné rozčilil argumentem, že dříve územní plán připouštěl i třináctipatrové domy. "Toto je posun," řekl.

Vadí také plánovaný kruhový objezd

Lidé nejsou spokojení ani s navrhovaným řešením houstnoucí dopravy ve městě. Zastupitelé v minulosti schválili stavbu 265 metrů dlouhého tunelu u přehrady na Palackého ulici. Nový územní plán však počítá s dvěma kruhovými objezdy. Místní by dali přednost mimoúrovňovému křížení silnic. Tvůrci plánu s tím nesouhlasí.

"Podle propočtů bude dopravní zátěž na této silnici přibližně stejná jako dnes. Navíc jsme zjistili, že tunel by sice vyřešil zácpy na křižovatce, ale kolony by se tvořily při vjezdu a výjezdu z tunelu," řekl Milan Koloušek, který zpracovává dopravní infrastrukturu. Besedy k územnímu plánu budou v Jablonci pokračovat.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Silnice kolem přehrady Souš se až do odvolání zavírá kvůli sněhu a mrazu

Silnice kolem přehrady Souš.

Řidiči od dnešní půlnoci neprojedou po silnici kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Důvodem je očekávaný příchod...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Najdete na iDNES.cz