Lidová hvězdárna v Turnově po rekonstrukci vyroste o patro a získá nový teleskop. | foto: Profes Projekt

Lidová hvězdárna v Turnově získá třetí největší teleskop v Česku

  • 1
Chátrající Lidová hvězdárna na Vrchhůře v Turnově se opět stane baštou veřejných astronomických pozorování. Město Turnov ji chce za více než 15 milionů opravit, za další téměř dva miliony do ní koupí nový teleskop - třetí největší v Česku.

V současné době hvězdárnu vyžívá pouze jednou týdně astronomický kroužek. To by se po plánované opravě mělo zásadně změnit. "Cílem projektu je lepší využití hvězdárny, která by měla sloužit nejen pro astronomii, ale i pro další přírodní vědy," plánuje turnovský místostarosta Otakar Špetlík.

Po rekonstrukci hvězdárna o patro povyroste, dočká se nového mobiliáře a technického vybavení.

"Zrekonstruovaná a řádně vybavená hvězdárna bude sloužit nejen kroužku, ale především veřejnosti. Mohla by významně napomoci zatraktivnit výuku na základních a středních školách. Ty nyní pořádají exkurze do planetária v Hradci Králové, pohled na skutečnou hvězdnou oblohu to však nenahradí," říká vedoucí kroužku, gymnazijní profesor Vladimír Kafka.

Většinu peněz na opravu chce Turnov získat z evropských fondů díky společnému česko-saskému projektu s městem Ottendorf-Okrilla.

"Žádost musíme podat do 24. ledna. Náklady na české straně odhadujeme na 15,5 milionu korun s desetiprocentní spoluúčastí města. Kromě toho bychom chtěli ze svého rozpočtu zaplatit dokončení teleskopu, který bude třetím největším teleskopem svého typu v České republice," podotýká místostarosta Špetlík.

Teleskop zaplatí město samo, aby mohl vzniknout v Turnově

Teleskop musí město zaplatit ze svého proto, že na něj nechce vypisovat výběrové řízení, což odporuje evropským projektům.

"Jedná se o speciální zařízení, které by mělo vzniknout přímo tady v Turnově, v pobočce Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Výrobu teleskopu bychom chtěli přiblížit lidem třeba prostřednictvím filmového dokumentu," říká starostka Hana Maierová.

Na optických částech teleskopu se bude podílet i Zbyněk Melich, který při výstavbě hvězdárny na Vrchhůře nad nynějším sídlištěm Výšinka jako mladík pomáhal. "Stavba začala někde kolem roku 1966 hlavně díky Ivanu Šolcovi. Ten mě vlastně k astronomii přivedl, tehdy nás tam spíš nahnal," vzpomíná Melich s úsměvem.

Proslulý vědec a čestný občan Turnova Ivan Šolc stavbu hvězdárny i financoval. "Městu tehdy daroval 140 tisíc, které dostal za jeden ze svých patentů. Část z peněz šla na hvězdárnu, která se stavěla v akci Z," dodává Melich.