Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nápoj z kadeřavé máty se stal výrobkem Libereckého kraje

  16:20aktualizováno  16:20
Podle tradiční zapomenuté receptury začal vyrábět provozovatel Kittelova muzea Jan Vokurka léčivý mátový sirup. Limonáda z něj se už brzy dočká ocenění. Stane se nealkoholickým výrobkem roku Libereckého kraje.

Jan Vokurka při výrobě jednoho z Kitlových likérů. | foto: Kitl.cz

Zkušenému bylinkáři učarovalo její pronikavé aroma a chuť. „Není to ta sprostá drsná příchuť klasické Zelené, je daleko jemnější s nádechem citronové trávy, navíc ji máme v biokvalitě, tedy s papíry,“ rozplývá se.

Jeho stále ještě malá, ale v regionu vyčnívající firma Kitl, která oživuje odkaz legendárního doktora Eleazara Kittela, takzvaného Fausta Jizerských hor, vyrábí bylinné sirupy a medicinální vína. První limonádu začala dělat před dvěma lety z bezu, loni k ní přidala ještě zázvor.

„Zpracováváme už květy, kořeny a nať. Do čtyřlístku nám ještě chybí jen plody,“ poznamenává Vokurka.

Mátu nakupuje u biopěstitele z Vysočiny. Původně chtěl mít vlastní, když si ale připomněl potíže, jež ho potkaly s bezem, rychle to zase zavrhnul. Bezové plantáže plánoval vysadit přímo v Krásně poblíž Kittelova muzea.

Místní lidé mu v tom ale zabránili kvůli obavám z toho, že bezinky nejsou dost estetické a mohly by znečistit jejich zdroje pitné vody. Teď je má zhruba na hektarovém lánu na Sychrově. „Nikdy bych neřekl, co s nimi bude práce, navíc jsem nikdy nechtěl být zemědělec, ani mít JZD,“ přiznává.

Máta se nesetká s chemií, jen s kvalitní vodou

Mátovou šťávu u Kitla vyrábějí podle tradiční české receptury. Čerstvé lístky z rostlin, které neprošly nikdy žádným chemickým ošetřením, naloží na dlouho do kvalitní studené vody a nechají je macerovat.

Vyluhovanou šťávu pak filtrují a obohatí cukrem. Sirup se dá pít studený i teplý. „Máta obsahuje velké množství silic a také třísloviny, povzbuzuje střeva, žaludek, tlumí křeče, hodí se na nachlazení a proti nadýmání,“ vypočítává Vokurka.

Před svým vstupem do podnikání byl úspěšným manažerem nadnárodní společnosti. Nosil titul brand manažer roku. „Cítil jsem se jako ve zlaté kleci. A přesně tak jsem svůj život trávit nechtěl,“ říká.

Loni se stala jeho vlastní firma s dvanácti zaměstnanci a dvaceti sezonními brigádníky třetí nejúspěšnější firmou v Česku. Do finále ji přivedlo vítězství v kraji, kde soutěžilo přes 6 000 firem. Kitlova Meducínka vyhrála před dvěma lety ocenění absolutní vítěz soutěže Výrobek roku 2012.

Tajemný doktor Kittel

Víc než dvanáctimilionový obrat firmy meziročně stoupl o třetinu, z jedné třetiny se na tržbách podílejí právě sirupy. Firma navazuje na bylinkářské umění tajemného Eleazara Kittela. Kittel se narodil v roce 1704 a zemřel ve věku 79 let.

Zřejmě nestudoval žádnou lékařskou fakultu a podle dochovaných písemností byl vojenský ranhojič. Ve svém tajemném domě měl pitevnu, lidské kostry, skleník se vzácnými bylinami i lázně. Vodoléčbu začal praktikovat dříve než Kneipp nebo Priessnitz a operoval také oči. Mezi jeho pacienty patřili Des Foursové a Harrachové.

Pro své neobyčejné léčitelské schopnosti a bohatství ho lidé podezírali ze spolčení s ďáblem. Aby prý zachránil svou zaprodanou duši, nechal ke stáru postavit vedle svého domu školu, studánku, faru a kostel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz