Jan Vokurka při výrobě jednoho z Kitlových likérů.

Jan Vokurka při výrobě jednoho z Kitlových likérů. | foto: Kitl.cz

Nápoj z kadeřavé máty se stal výrobkem Libereckého kraje

  • 0
Podle tradiční zapomenuté receptury začal vyrábět provozovatel Kittelova muzea Jan Vokurka léčivý mátový sirup. Limonáda z něj se už brzy dočká ocenění. Stane se nealkoholickým výrobkem roku Libereckého kraje.

Zkušenému bylinkáři učarovalo její pronikavé aroma a chuť. „Není to ta sprostá drsná příchuť klasické Zelené, je daleko jemnější s nádechem citronové trávy, navíc ji máme v biokvalitě, tedy s papíry,“ rozplývá se.

Jeho stále ještě malá, ale v regionu vyčnívající firma Kitl, která oživuje odkaz legendárního doktora Eleazara Kittela, takzvaného Fausta Jizerských hor, vyrábí bylinné sirupy a medicinální vína. První limonádu začala dělat před dvěma lety z bezu, loni k ní přidala ještě zázvor.

„Zpracováváme už květy, kořeny a nať. Do čtyřlístku nám ještě chybí jen plody,“ poznamenává Vokurka.

Mátu nakupuje u biopěstitele z Vysočiny. Původně chtěl mít vlastní, když si ale připomněl potíže, jež ho potkaly s bezem, rychle to zase zavrhnul. Bezové plantáže plánoval vysadit přímo v Krásně poblíž Kittelova muzea.

Místní lidé mu v tom ale zabránili kvůli obavám z toho, že bezinky nejsou dost estetické a mohly by znečistit jejich zdroje pitné vody. Teď je má zhruba na hektarovém lánu na Sychrově. „Nikdy bych neřekl, co s nimi bude práce, navíc jsem nikdy nechtěl být zemědělec, ani mít JZD,“ přiznává.

Máta se nesetká s chemií, jen s kvalitní vodou

Mátovou šťávu u Kitla vyrábějí podle tradiční české receptury. Čerstvé lístky z rostlin, které neprošly nikdy žádným chemickým ošetřením, naloží na dlouho do kvalitní studené vody a nechají je macerovat.

Vyluhovanou šťávu pak filtrují a obohatí cukrem. Sirup se dá pít studený i teplý. „Máta obsahuje velké množství silic a také třísloviny, povzbuzuje střeva, žaludek, tlumí křeče, hodí se na nachlazení a proti nadýmání,“ vypočítává Vokurka.

Před svým vstupem do podnikání byl úspěšným manažerem nadnárodní společnosti. Nosil titul brand manažer roku. „Cítil jsem se jako ve zlaté kleci. A přesně tak jsem svůj život trávit nechtěl,“ říká.

Loni se stala jeho vlastní firma s dvanácti zaměstnanci a dvaceti sezonními brigádníky třetí nejúspěšnější firmou v Česku. Do finále ji přivedlo vítězství v kraji, kde soutěžilo přes 6 000 firem. Kitlova Meducínka vyhrála před dvěma lety ocenění absolutní vítěz soutěže Výrobek roku 2012.

Tajemný doktor Kittel

Víc než dvanáctimilionový obrat firmy meziročně stoupl o třetinu, z jedné třetiny se na tržbách podílejí právě sirupy. Firma navazuje na bylinkářské umění tajemného Eleazara Kittela. Kittel se narodil v roce 1704 a zemřel ve věku 79 let.

Zřejmě nestudoval žádnou lékařskou fakultu a podle dochovaných písemností byl vojenský ranhojič. Ve svém tajemném domě měl pitevnu, lidské kostry, skleník se vzácnými bylinami i lázně. Vodoléčbu začal praktikovat dříve než Kneipp nebo Priessnitz a operoval také oči. Mezi jeho pacienty patřili Des Foursové a Harrachové.

Pro své neobyčejné léčitelské schopnosti a bohatství ho lidé podezírali ze spolčení s ďáblem. Aby prý zachránil svou zaprodanou duši, nechal ke stáru postavit vedle svého domu školu, studánku, faru a kostel.