Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to spící město, pouští se opět do Liberce hvězda hitparád Lipo

  15:46aktualizováno  15:46
Liberec - město betonu? Korupce? Sportu? Kdepak, žádné podobné přízvisko už neplatí. Liberec je totiž městem, co spí. Tedy pro rapera Lipa, který právě do světa vypustil stejnojmennou bárku s novou písní a zároveň k ní pod svoji vlastní taktovkou natočil hodně pošmourný a depresivní videoklip.

Navíc se po třech letech od vydání singlu Pozdravy z Liberce znovu pustil do kritiky svého rodného města. Zatímco ale v Pozdravech střílel v textu přímo na komoru, byl konkrétní, přímočarý a podle některých písní přispěl ke svržení primátora Jiřího Kittnera, v novém songu hovoří v náznacích a hodně osobně.

Pouští se převážně do mladých Liberečanů. Podle něj jsou často pasivní. "Nečinností nahráváme vládnoucí třídě, toužíme po luxusu, přitom jednou nohou v bídě. Starší garnitura má už léta rozhozený sítě, kdo ovládá zdroje, ten je taky vítěz. Víš, za naší asistence jizvili tvář města, mlčení je souhlas, teď je chceme trestat. Neptej se mě, jak to změnit, prázdný hesla, naše děti, další volby, další kecy, zodpovědnost nesem taky," rapuje naléhavě v nové písni za netradiční asistence operní mezzosopranistky Ester Pavlů.

Ve videoklipu zasazeném do šedých a melancholických zákoutí Liberce vzpomíná skrytě i na své 'zapadlé' kamarády. "Teď nechávám dopadat déšť na mou zmrzlou tvář, procházím vybydlený ulice, vlk samotář. Pozdravím spolužáka, ano je to řada let, strhaná tvář, smutný kecy, jak když je mu čtyřicet," deklamuje.

Podle Jonáše Červinky, jak zní občanské jméno Lipa, je nová píseň žalozpěvem za Liberec. "Šlo mi v ní spíše o výpověď mojí generace než o politickou agitaci. Zajímaly mě osudy lidí, kteří žijí prakticky ve vybydleném centru města. Asi se objeví poznámky, že vše nahlížím moc kriticky, ale právě odstup od města, ve kterém jsem vyrůstal, mi dává možnost vidět ho v jeho pravých barvách," říká.

Problémy, co popisuji, mají i jiná města

"Jsem si jistý, že problémy, kterým čelí Liberec a o kterých se v textu zmiňuji, mají i jiná podobná města. Jen tady je vše umocněno specifickou atmosférou Sudet."

Kritika Liberce není v textech a dílech mladých umělců ničím novým. Většinou jde ale o kritiku zabetonování centra města obchodními domy. Za všechny zmiňme nedávnou výstavu Pavla Karouse, který v místní galerii Die Aktualität des Schönen vystavil obří parodii na logo liberecké stavební firmy Syner a dort ve tvaru zbouraného obchodního domu Ještěd.

Syner přejmenoval na Vinen, společnost dle něj může za neutěšený stav libereckého centra, jelikož se podílela na stavbě nákupního paláce Forum na místě Hubáčkova a Masákova Ještědu.

Kromě umělců kriticky nahlíží na Liberec i různí aktivisté. Opět jeden aktuální příklad za všechny: protesty proti výstavbě bytového domu na Papírovém náměstí.

Liberec? Pavučina lží

A do Liberce se před časem opřel i Lipův kolega z jejich domovské formace BPM Paulie Garand. V textu písně Pavučina lží například zpívá: "Nemůžu držet hubu, když byl Hubáček můj guru. Budu dál vzpomínat na žlutej úl, ne na sutiny co nám nasypali do ran jako sůl. Terasy plný podnikatelů, prdelí, solárek, peroxidovejch manželek. A pak že máme lék, hovno, jen se kouří crack a chlupatý pupky se řehtaj, když zaslechnou brek, proto tu kapucu furt mám. Když jdu v noci sám městem, tak tiše zpívám."

Zdá se, že tedy někteří mladí Liberečané nejsou pasivní. Možná jen nejsou příliš vidět, nebo nedostávají šanci, jak si myslí například mladý architekt Pavel Nalezený ze studia Raketoplan.

"V Liberci se třeba na architektonické a urbanistické scéně nic moc neděje. Tedy kromě stavění obchodních domů. Není tu ale vůbec vidět mladá krev, která by se zhmotnila v ulicích, a to je obrovská škoda," uvedl v březnu pro MF DNES.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz