Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: profimedia.cz

Loňské povodně pročistily Lužickou Nisu. Žijí v ní desítky druhů ryb

  • 4
K čistotě Lužické Nisy pomohly paradoxně loňské povodně. Díky nim se vyčistilo koryto řeky. Vyplývá to z výzkumu německých rybářů, kteří v řece objevili celkem 37 druhů ryb.

Sto tisíc ryb vylovili zaměstnanci okresní rybářské správy v saské Königswartě u Zhořelce, aby zjistili, jaké ryby žijí v současné době v Lužické Nise za českými hranicemi. Podle výzkumu, který zveřejnil web lr-online.de, některé dřívější vymřely, ale naopak mnoho nových přibylo.

KDE VÝZKUM PROBÍHAL

Výzkum se týkal úseku Nisy za Zhořelcem, který je přírodně zajímavější než horní tok mezi českou hranicí a okresním městem.

"Přestože je stav rybí fauny v řece Nise mnohem lepší než dříve, řeka stále ještě nenabízí zcela optimální prostředí k životu," uvedl zaměstnanec firmy Matthias Pfeiffer.

Velkým problémem toho úseku Nisy je totiž její znečištění z polského dolu Turów. V tomto případě však sehrály pozitivní roli povodně, které v srpnu loňského roku způsobily na české, polské i německé straně miliardové škody.

"Měly na čistotu řeky blahodární vliv. Její dno se díky tomu dalo do pohybu a vyčistilo se," řekl Pfeiffer. Při svých analýzách srovnával königswarthauský rybářský expert výsledky aktuálních zkoumání s historickými poznámkami, z nichž nejstarší jsou již z roku 1560. Došel přitom k závěru, že mnoho dřívějších druhů ryb vymřelo.

Losos na Nise vymřel, objevil se však candát

"Patří k nim mihule říční, losos a hořavka duhová," vysvětlil Pfeiffer. Na druhou stranu se však zde objevily druhy nové, které vděčí za přítomnost obyvatelům povodí: candát, sumec, bolen dravý, siven alpský, karas stříbřitý, duhový pstruh a síh severní.

"Síh, které je známý jako vynikající pochoutka, byl vysazen v Berzdorfském jezeře, které je ale velmi chudé na živiny a neposkytuje rybám dobré základní podmínky," vysvětlil expert.

Ryby, které žily v Lužické Nise před několika staletími a žijí v ní i dnes, jsou v horním toku do Görlitzu především lipani podhorní, v pomalém spodním toku do Bad Muskau zase žijí cejni, štiky, hrouzci obecní a jelen tloušť. Raritou jsou krabi, kteří se vyskytují mezi přítokem Mandavy a obcí Pliessnitz.