Populární rozhledna Bramberk v Lučanech na Jablonecku.

Populární rozhledna Bramberk v Lučanech na Jablonecku. | foto: Tomáš Flaškapro iDNES.cz

Rozhledna Bramberk připadla Lučanům. Chtějí z ní kulturní památku

  • 2
Populární turistický magnet - rozhledna Bramberk, po vypjaté pražské dražbě nakonec připadla Lučanům nad Nisou. Zaplatit za ní ovšem musí přes trojnásobek vyvolávací ceny a to může jejich napjatý rozpočet bolet. Městu se ale již ozývá řada podnikatelů i jednotlivců, že jim s financováním nákupu pomůže.

Částku 2,51 milionu musí radnice zaplatit do měsíce. Pro zajímavost, roční rozpočet Lučan se pohybuje kolem 21 milionů korun.

 "Už když jsme se chystali na dražbu, různí lidé, pro které je Bramberk srdcovou záležitostí, nám nabídli peníze. Poté, co jsme rozhlednu v dražbě získali, měl jsem několik telefonátů s nabídkou další finanční podpory. Velice nás to těší," říká starosta města Jiří Řešátko.

Bramberk

Vyhlídková věž na Bramberku stála jižod roku 1889. V roce 1912 se lučanští rozhodli dřevěnou věž, která shořela, nahradit kamennou. Autorem byl zkušený stavitel rozhleden jablonecký Robert Hemmrich. Rozhlednu zpřístupnili 16. června 1912. Na její ochoz ve výšce 18,5 metrů vede 96 schodů. Areál do roku 1991 provozovaly Restaurace a jídelny, poté přešel do soukromých rukou.

Lučany by v budoucnu chtěly dosáhnout toho, aby se dvacet jedna metrů vysoká kamenná kráska z rukou architekta Roberta Hemmricha, stala kulturní památkou. "Lépe by se nám pak čerpaly nejrůznější dotace na její opravy a údržbu," dodává Řešátko.

Na rozhledně je například potřeba opravit střechu či schodiště. Z veřejné sbírky ovšem už Lučany, které doteď měly věž v pronájmu, zaplatily například výměnu oken. Ve sbírce se sešlo kolem sta tisíc korun.

Dobrou zprávou pro Řešátka je i to, že se prodaly i tři chaty a penziony v blízkosti rozhledny. Majitelé Myslivecké chaty a penzionu Krásný nejsou známí, ale horská chalupa v sousedství vyhlídky připadla za 1,55 milionu místnímu obyvateli.

U rozhledny bude opět občerstvení

"Už jsem s ním jednal a chce z ní opět udělat restauraci. Navíc přislíbil, že v průběhu její rekonstrukce tam otevře malé provizorní občerstvení, aby tu bylo alespoň nějaké zázemí pro turisty," odhaluje starosta.

Mrzí ho ale, že Lučany, které se o Bramberk v pronájmu několik let staraly, nedostaly věž do svého majetku bezplatně a přednostně. "Snažili jsme se v minulosti najít dokumentaci, že rozhledna městu patřila, abychom ji mohli získat do vlastnictví, to se ale nepodařilo," lituje Řešátko.

Dražba, která probíhala ve středu v Praze byla poměrně bouřlivá. "Byl o ní velký zájem, licitovalo o ní deset zájemců," uvedl Michal Skuhra ze společnosti Naxos, která Bramberk dražila. "Ten zájem bych přičítal hlavně atraktivitě místa, kde věž stojí."

Původní vyvolávací cena se tak z 800 tisíc korun vyšponovala až na 2,51 milionů. "Dražby chat a penzionů probíhaly v poklidu, ale jak šlo o věž, strhal se lavina," doplňuje Řešátko. Je rád, že se věž, kterou za sezonu navštíví kolem sedmi tisíc turistů, vrátila městu. "Aspoň ji už nikdo neoplotí," uzavírá.