Jednou z úspěšných odchovankyň jilemnického sportovního gymnázia je biatlonistka Veronika Vítková.

Jednou z úspěšných odchovankyň jilemnického sportovního gymnázia je biatlonistka Veronika Vítková. | foto: Michal Sváček, MAFRA

V Krkonoších postaví nový běžecký areál. I díky místním olympionikům

  • 1
Úspěchy na olympiádě v Soči biatlonistů Veroniky Vítkové a Jaroslava Soukupa, kteří svého času studovali jilemnické gymnázium, byly možná posledním jazýčkem na vahách při rozhodování o stavbě Všesportovního areálu na Hraběnce. Už mu nestojí nic v cestě.

Radnice schválila, že do něj investuje jen v první části až dvacet milionů korun.
Jilemničtí přitom tajně doufají, že ministerstvo školství bude vyhlašovat v listopadu nové programy, kam by projekt rádi přihlásili.

Projektovou dokumentaci má už město hotové, aktuálně řeší výkup pozemků. „Podvakráte jsem potkal naše žáky, jak trénují na kolečkových lyžích na komunikacích za běžného provozu. To je špatně. A střelnice to už je kapitola sama pro sebe. Nemůžeme dojíždět na Mísečky nebo v horším případě do Letohradu, nebo Jablonce. Potřebujeme to doma,“ argumentuje ředitel sportovního gymnázia, kde se soustředí i na zimní sporty Václav Hartmann.

Šéf Českého krkonošského spolku SKI Jilemnice Stanislav Henych stál při tom, když se na jilemnické Hraběnce pokládal první asfaltový povrch v roce 1976.

„Hraběnka jako taková je naprostým centrem jilemnického pohybu. V době voleb se účelově říká, že to je pro hrstku vyvolených. Jenže tam si lidi chodí zaběhat, nebo projít se,“ vypočítává.

Lyžařské a běžecké tratě na Hraběnce začaly vznikat v roce 1945, první asfaltová dráha pro kolečkové lyže se slavnostně otevřela o více než 30 let později.

O obnovu se místní snaží už dvanáct let

Od té doby uplynula řada let a exkluzivita, kterou kolečková dráha Jilemnici dala, se přeměnila v historii.

V roce 2002 začala snaha o obnovení a revitalizaci. První studie obnovení dráhy vypracovali místní v roce 2004.

V roce 2012 vznikla nová studie, která obsahuje obnovu a rozšíření asfaltových tras, provozní budovu, střelnici, parkoviště, běžecký testovací okruh, přírodní posilovnu a osvětlení základního okruhu.

Vlastní trasy jsou rozdělené do jednotlivých etap tak, aby se dalo začít stavět v závislosti na množství získaných peněz.

„Jde o čas. Pro dotace je nutný souhlas zastupitelstva a potvrzení finanční spoluúčasti města. Proto bylo nutné uvažovanou výstavbu předložit ještě tomuto zastupitelstvu. Pokud by se tak nestalo, nebylo by možné v letošním roce zažádat o peníze na příští rok,“ popisuje předseda jilemnické sportovní komise Jan Sucharda.

Jilemnický biatlonový sport je v laufu. Veze se na vlně popularity sočských olympioniků. I na tom staví místní sportovci. Kdyby s žádostí přišli o rok, nebo dva později, už by úspěchy jilemnických sportovců mohly být polozapomenuty.