Mezi cenami skiareálů v kraji jsou velké rozdíly (ilustrační snímek).

Mezi cenami skiareálů v kraji jsou velké rozdíly (ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Lyžování v Krkonoších stojí stejně jako v Alpách, Ještěd je levnější

  • 3
Skiareály v Libereckém kraji se propastně liší v cenách za lyžování dětí a rodin s dětmi. Nejvyšší rozdíl v ceně za jednodenní dětskou permanentku dělá až tři sta korun. Někde vůbec neprodávají zvýhodněné jednodenní permanentky pro rodiny.

Když přijedou do Rokytnice nad Jizerou lyžovat manželé s dětmi ve věku sedm a deset let, dají za jednodenní permanentky na lanovku 2 040 korun.

V Harrachově zaplatí 1 940 korun. Na Ještědu je celodenní lyžování vyjde na 1 380 korun. Na nedalekém Javorníku na 1 150 korun.

Rokytnice a Harrachov jsou letos v zimě stejně drahé jako alpské středisko Eben in Pongau, kde za jednodenní rodinnou permanentku na šestisedačkovou lanovku chtějí 77 euro (v přepočtu asi 2 000 korun).

"Nápady, jak přilákat lyžaře, máme různé," řekl ředitel rokytnického skiareálu Jiří Krtička. "Letos jsme se rozhodli, že na lanovkách na Lysou horu budou jezdit zadarmo děti do šesti let," poznamenal.

Rokytnická společnost Spartak však nenabízí jako jedna z mála zvýhodněné permanentky pro rodiny s dětmi, a tak jsou pro ně sjezdovky na Lysé hoře nejdražší v celém Libereckém kraji.

Rokytnici se blíží pouze Harrachov, na rozdíl od ní si tam ale rodiny koupí permanentky na dva a více dní. Dvoudenní jízdenka na lanovku pro dva dospělé a dvě děti do třinácti let stojí 3 040 korun, takže jeden den vyjde místo 1 940 na 1 520 korun.

V Harrachově však chtějí peníze za lístky na lanovku už od čtyřletého dítěte, což neexistuje v žádném jiném větším lyžařském středisku v kraji.

"Bereme to tak, že čtyřleté a starší děti už zabírají na sedačce místo," vysvětlil cenovou politiku harrachovského skiareálu provozní náměstek Vlastislav Fejkl.

Rakouské skiareály nevydělávají na dětech tolik jako české

V lyžařských střediscích v rakouských Alpách jezdí zadarmo děti do šesti let, v některých dokonce až do osmi let. V Harrachově a v Rokytnici končí věková hranice pro dítě na třinácti letech, zatímco třeba v alpském skiregionu Dachstein West na šestnácti.

"Rakouské skiareály nevydělávají na dětech tolik jako české," prohlásil Pavel Vích, majitel jablonecké cestovní kanceláře Mauthner. "Děti v Alpách mají na lanovkách většinou poloviční jízdné," podotkl.

Kdyby podobná praxe platila i v Rokytnici, pak by dětská permanentka nestála 400 korun, ale 310. V Harrachově by děti platily 295 místo 390 korun. Na Špičáku u Tanvaldu 250 místo 400 korun.

Špičák však na rozdíl od Harrachova poskytuje rodičům se dvěma dětmi šanci na jednodenní permanentku za 1 530 korun. Pokud by si museli kupovat jednotlivé lístky, stály by je o 270 korun víc.

Na Špičáku, Severáku i Bedřichově platí všechny děti

Na Špičáku se hranicí patnáct let pro dítě nejvíce přibližují Rakousku. Zadarmo tam lyžují děti do šesti let, ale jenom na lanovce.

"Na vleku na Špičáku, Severáku i Bedřichově platí všechny děti," konstatoval mluvčí společnosti Skibižu Petr Bažant.

Vleky nejsou pro nejmenší děti zadarmo ani v Benecku. Na lanovce se neplatí do šesti let. "Kdyby se na vlecích v Benecku neprodávaly malým dětem lístky, majitelům by se jejich provoz nevyplatil," uvedl starosta Benecka Jindřich Mejsnar.

Vlídný k rodinám s dětmi je ještědský skiareál. Pokud si tam dospělý koupí denní permanentku za 590, jízdenka pro každé dítě ho stojí jen sto korun.

"A nezáleží na tom, jestli si přivede jedno, dvě nebo tři děti," dodal ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš.